logo
Wtorek, 07 maja 2024 r.
imieniny:
Augusta, Gizeli, Ludomiry, Róży – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Modlitwa strażaków kadetów przed ślubowaniem
 


Niewiele jest zawodów, gdzie składa się przysięgę. Wśród nich są strażacy. Uroczyste ślubowanie ofiarnego i mężnego ratowania życia i mienia ludzkiego składa dziś 59. kadetów, w tym 2 kobiety, 26. Turnusu Studium Dziennego Aspirantów Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Tradycyjnie ślubowanie poprzedziła Msza św. na Jasnej Górze.

 

Eucharystii przewodniczył przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. – Niech ta Msza św. która rozpoczynamy uroczystość umacnia kadetów, w tym wszystkim, co będą ślubowali, aby dla Bożej chwały, dla dobra ludzi, także dla własnego pożytku i rozwoju, mogli to wszystko wypełnić.

 

Jak podkreślają młodzi adepci pożarnictwa złożenie przysięgi jest dla nich momentem szczególnym, bo składa się ślubowanie pewnym wartościom. W rocie strażackiego ślubowania znajdują się m.in. słowa: „ uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem życia”. Na Jasnej Górze modlili się o wytrwałość i dochowanie tej przysięgi.

 

Dla Kacpra Musiała z Gór Mokrych zawód strażaka to spełnienie marzeń, a do jego życiowych priorytetów należy pomaganie innym. - Wiara w Boga pomaga mi być silniejszym w codziennych obowiązkach. Mundur, orzełek na lewym ramieniu pokazuje, ze to nie tylko praca, ale służba Bogu i Ojczyźnie - powiedział kadet.

 

Michał Leśnikowski z Ostrów nad Oksza już wcześniej służył jako strażak ochotnik. Jak zauważył, choć zdaje sobie sprawę, ze zawód strażaka jest trudny, bo spotyka się z cierpieniem ludzi, to właśnie świadomość, ze się im pomaga daje siłę i motywację. – Dajemy ludziom nadzieję, ze mogą być bezpieczni – mówił młody strażak.

 

Podczas dwuletniego okresu kształcenia młodzi adepci pożarnictwa zdobywać będą wiedzę teoretyczną i praktyczną oraz profesjonalne przygotowanie w zawodzie technika pożarnictwa, w którym przyjdzie pełnić im służbę.

 

Jak zauważył starszy brygadier Piotr Placek, komendant Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, mimo że zawód strażaka jest trudny, przynosi wciąż nowe zadania i wyzwania jak np. w okresie pandemii czy teraz w pomocy uchodźcom, to wciąż cieszy się wielkim zainteresowaniem, w tym roku było 50 kandydatów do szkoły więcej niż w latach ubiegłych.

 

Dzisiejsza uroczystość ślubowania kadetów Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie zbiega się jednocześnie z uroczystym wmurowaniem kamienia węgielnego budowanego kompleksu szkoleniowo-laboratoryjnego z halą sportową. To jedna z pięciu strażackich szkół w Polsce.

 

Mirosława Szymusik
www.jasnagora.com