logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Modlitwa w intencji muzyków kościelnych
 


We wspomnienie św. Cecylii (22 listopada) modlitwa w intencji muzyków kościelnych zanoszona będzie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 7.00. Posługę krajowego duszpasterza muzyków kościelnych pełni paulin o. Nikodem Kilnar.

 

Jasna Góra przez wieki była jednym z najważniejszych ośrodków muzycznych w Polsce i centrum kultury muzycznej Zakonu Paulinów. Są tu m.in. jeden z największych w Europie Środkowej historyczny zbiór ponad 3 tys. kompozycji i unikatowa kolekcja dawnych instrumentów, które można podziwiać w Muzeum 600-lecia. Instrumenty to jedna z największych i najbardziej wartościowych, nie tylko w kraju, kolekcji dawnych. Zbiór liczy ponad 200 egzemplarzy. Wśród nich jest unikatowa w skali świata trąbka ze znakomitego warsztatu Johannesa Starka z Norymbergi, wykonana w roku 1693.

 

Od końca XVI w. do początków XX stulecia działała tu wokalno-instrumentalna kapela należąca do najznakomitszych tego rodzaju zespołów nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy. Kapelę tworzyli paulini, ale angażowano do niej także muzyków świeckich. Do dziedzictwa Kapeli Jasnogórskiej, jako ośrodka kształcącego muzyków, nawiązuje powołana w 2011 r. Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Od ponad 20 lat działa też współczesna Kapela Jasnogórska, która wykonuje dzieła muzyki dawnej podczas niektórych liturgii i koncertów.

 

Obecnie kulturotwórcza i kształcąca misja Jasnej Góry realizowana jest m.in. poprzez liczne koncerty i wieczory organowe (już 3 XII zabrzmi pierwszy z cyklu Adwentowych Wieczorów Organowych), badania naukowe, wydawnictwa. To tu istnieje Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska, której staraniem ukazują się płyty z serii Jasnogórska Muzyka Dawna.


***

 

Pozdrowienia, przesłanie i dar modlitwy z Jasnej Góry dla muzyków kościelnych kieruje ich duszpasterz krajowy o. dr Nikodem Kilnar

 

A sprawiedliwi cieszą się i weselą przed Bogiem, i radością się rozkoszują. Śpiewajcie Bogu, grajcie Jego imieniu; wyrównajcie drogę Temu co cwałuje na obłokach! Jahwe Mu na imię; radujcie się przed Jego obliczem (Ps 68)

 

Czcigodni Współbracia w Kapłaństwie!
Kochani Bracia i Siostry Muzycy Kościelni!

Przyjmijcie serdeczne pozdrowienia od Tronu Jasnogórskiej Pani.

 

Św. Cecylia, dziewica i męczennica, patronka muzyki i śpiewu kościelnego, jest Panną wierną, jasnym drogowskazem naśladowania Chrystusa i pełnienia Jego woli. W tym dawaniu świadectwa wiary patronuje nam całym sercem. Każdego roku przeżywamy Jej liturgiczne wspomnienie. Z tej okazji Duszpasterze Muzyków Kościelnych zapraszają nas i zachęcają, abyśmy ten czas przeżywali na wspólnotowych rekolekcjach, dniach skupienia, warsztatach liturgiczno-muzycznych, sympozjach i kongresach. Organizujmy liczne koncerty, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu naszych chórów i zespołów wokalno-instrumentalnych, stwarzając okazję do uwielbienia Boga, Stwórcy wszelkiego piękna i dobra. Czas ten służy pogłębieniu naszej wiary, przez słuchanie Słowa Bożego, przeżywaniu Liturgii Pokutnej w której Bóg odpowiada na nasze grzechy swoim przebaczeniem, abyśmy wiernie stali przed Panem i Jemu służyli. Podczas uroczystej Eucharystii pragniemy dziękować Panu Bogu za piękno posługi muzyka kościelnego.

 

Pogłębiajmy naszą osobistą relację z Chrystusem Panem i Odkupicielem, bo od niej zależy kształt naszego chrześcijańskiego życia i posługiwania w Kościele.

 

Kochani Muzycy kościelni, przed stworzeniem świata Bóg wybrał nas w Chrystusie. On od wieczności zna i kocha każdego z nas! A w jakim, celu nas wybrał? Abyśmy byli święci i niepokalani wobec Niego w miłości ! A to nie jest zadaniem niewykonywalnym – w Chrystusie. On dał nam już tego urzeczywistnienie. Jesteśmy odkupieni! Na mocy naszej Komunii z Chrystusem zmartwychwstałym Bóg pobłogosławił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym. Otwórzmy nasze serca, przyjmijmy cenne dziedzictwo ! Wtedy będziemy mogli wraz z Maryją chwalić śpiewem Jego łaskę. A jeśli nadal będziemy zanosić przed oblicze niepokalanej Matki Chrystusa nasze codzienne troski, Ona pomoże nam otwierać zawsze nasze małe nadzieje na wielką, prawdziwą nadzieję, która nadaje sens naszemu życiu i może nas napełnić głęboką i niezniszczalną radością ( Benedykt XVI).

 

Życzę wszystkim duszpasterzom oraz Muzykom kościelnym głębokiego zjednoczenia z Chrystusem, podążania drogą Miłości, która na Krzyżu zajaśniała swym blaskiem objawiając swą moc i w zmartwychwstaniu przywróciła nam życie wieczne. Dnia 22 listopada w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 7.00 będę się modlić podczas Mszy św. za wszystkich drogich Muzyków Kościelnych w Polsce.

 

Wraz z Duszpasterzami Muzyków Kościelnych, Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kościelnych, Federacją Caecilianum, Polską Federacją Pueri Cantores zapraszamy Was na XIV Ogólnopolską Pielgrzymkę Muzyków Kościelnych /organistów, dyrygentów, chórów, scholii liturgicznych, kantorów i zespołów instrumentalnych/ na Jasną Górę dnia 18 listopada 2023 r. Pielgrzymkę rozpoczniemy o godz. 10.00 Liturgią Pokutną w sali Papieskiej, następnie konferencja, agapa, przygotowanie liturgii, oraz uroczysta Eucharystia w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem bpa Piotra Gregera, przewodniczącego Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP. Po Eucharystii odbędzie się uroczysty koncert. Śpiewy oraz liturgię przygotują Muzycy kościelni Diecezji Włocławskiej.

 

Niech Jasnogórska Królowa Polski ogarnia nas wszystkich płaszczem swojej opieki!

z modlitwą

o. dr Nikodem Kilnar OSPPE, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych

 

***
Mirosława Szymusik
www.jasnagora.com