logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Modlitwy przy zwłokach zmarłego
materiał własny
 


Modlitwy przy zwłokach zmarłego

Ostatnio uczestniczyłem w ceremonii w domu pogrzebowym. Ksiądz, nie zgodził się na odmówienie różańca, o co prosiła go rodzina zmarłego. Powiedział, że jego obowiązkiem jest oddanie ostatniej posługi zgodnie z obrządkiem pogrzebów chrześcijańskich. Czyżby różaniec był zabroniony podczas modlitw przy zwłokach zmarłego.

O ile mi wiadomo, nie. Uczestnicy uroczystości żałobnych mogą odmawiać różaniec, jeśli tylko sobie tego życzą, z proboszczem lub bez niego. Co do ostatniej posługi według obrzędu pogrzebów chrześcijańskich - trzeba wiedzieć, że obrzęd żałobny jako pierwszy po Soborze Watykańskim Drugim poddano rewizji. Opublikowano go w języku łacińskim w roku 1969, a w języku angielskim dwa lata później. W roku 1989 ukazała się drukiem przejrzana wersja angielska, zwana obrzędem pogrzebów chrześcijańskich. Według tego rytuału ksiądz w celebracji obrzędu pogrzebowego powinien "brać pod uwagę duchowe i psychologiczne potrzeby rodziny i jej przyjaciół". Zdrowy rozsądek sugeruje, że jest to czas na maksymalną wrażliwość duszpasterską. Skoro rodzina prosi księdza o prowadzenie różańca w domu pogrzebowym, sądzę, że ksiądz powinien poprowadzić go.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Krzysztof Gajewski SDS
Skąd wzięła się nazwa roraty i dlaczego świece nazywamy "świecami roratnimi"?
 
ks. Krzysztof Gajewski SDS
Adwent to okres pokuty... Dlaczego akurat jest to okres przed Bożym Narodzeniem, czy ma to z nim jakiś związek? Dlaczego nie należy się wtedy bawić?
 
ks. Krzysztof Porosło

W czasie różnych seminaryjnych dyskusji dość często wraca temat przestrzegania/łamania przepisów liturgicznych. Dyskusje te są zawsze bardzo burzliwie, a tym samym często brakuje jakichkolwiek rzetelnych argumentów. Najczęściej zajmowanym stanowiskiem przez kleryków jest to: „jestem zdecydowanie za przestrzeganiem przepisów, ale...”. I właśnie owo „ale” mnie najbardziej martwi i ciężko mi wytłumaczyć skąd ono w ogóle się bierze. „Ale” zazwyczaj ma dwa oblicza.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS