logo
Środa, 01 maja 2024 r.
imieniny:
Józefa, Lubomira, Ramony – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Mt 5,14 od soboty otwarte dla zwiedzających
 


Od soboty 29 lutego chętni będą mogli je zwiedzać i "przechodzić śladami dwóch wielkich Polaków, Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego". Muzeum ma charakter multimedialny. Tu przemawiają sami jego bohaterowie. Sami wprowadzają widza by pociągnąć go dalej – mówił dyrektor Marcin Adamczewski

 

Kard. Kazimierz Nycz powiedział, że dla inicjatorów i twórców muzeum ważne było, by zrealizować zamysł prymasa Józefa Glempa, który chciał ukazać Opatrzność Bożą poprzez życie świętych Polaków, zwłaszcza z XX wieku. Jan Paweł II i kard. Wyszyński są właśnie takimi osobami, a muzeum otwierane jest akurat w setną rocznicę urodzin papieża i w roku beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

 

– W pewnym bardzo głębokim sensie powołanie Jana Pawła II na Piotra naszych czasów jest głęboko zakorzenione w polskości, on się jej nigdy nie wstydził, promował ją. Ale także zakorzenione jest w osobie kard. Stefana Wyszyńskiego – mówił metropolita warszawski, przywołując scenę z Ewangelii, gdy Andrzej przyprowadza do Jezusa Piotra, w czym dostrzega podobieństwo do tego, jak Wyszyński podprowadził Wojtyłę do tronu Piotrowego. Kard. Nycz zaznaczył, że wspominał o tym sam Jan Paweł II mówiąc, że nie byłoby papieża Polaka gdyby nie prymas Wyszyński.

 

Kard. Nycz zapowiedział również, że do Świątyni Opatrzności 7 czerwca zostaną przyniesione relikwie Prymasa Tysiąclecia.

 

Sama ekspozycja ma multimedialny charakter. W każdej części słychać głos lub widać też obraz z nagraniem jednego z bohaterów, których przeplatające się losy ukazane zostały równolegle.

– To jest muzeum, w którym przemawiają przede wszystkim sami jego bohaterowie. Sami wprowadzają widza by pociągnąć go dalej – mówił dyrektor Mt 5,14 Marcin Adamczewski.

 

Zwrócił uwagę, że myślą przewodnią całej ekspozycji jest zdanie “Wszystko co Polskę stanowi”, które wypowiedział Jan Paweł II w 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie. Właśnie to zdanie, a nie słynne do Ducha Świętego. Chcieliśmy przez pryzmat tych wielkich postaci pokazać Polskę w latach 1901-2005 – powiedział.

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego mieści się przy ul. Prymasa Augusta Hlonda 1. Muzeum będzie czynne w poniedziałek, środę, czwartek, piątek i sobotę od 10.00 do 18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00), w niedzielę od 13.00 do 17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00), we wtorek natomiast będzie nieczynne. Grupy zorganizowane proszone są o kontakt mailowy na adres: edukacja@mt514.pl

 

archwwa.pl