logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Na rowerach do Maryi Jasnogórskiej
 


Coraz większą popularność zyskuje rowerowe pielgrzymowanie na Jasną Górę. Każdego tygodnia do sanktuarium docierają mniejsze lub większe grupy na rowerach. 
 
W poniedziałek, 4 lipca tuż po godz. 12.00 na Jasnej Górze zameldowało się 35-ciu rowerzystów – uczestników Pielgrzymki Rowerowej z Wielkopolski. Pielgrzymka wyjechała z czterech różnych miejscowości – Biechowa, Wągrowca, Wrześni i Solca, i razem dotarli na Jasną Górę. W ciągu 4 dni rowerzyści, w zależności skąd wyjechali, pokonali od 200 do 300 km. 
 
Jednym z rowerzystów, który przejechał całą trasę był o. Jan Pach, paulin aktualnie posługujący w Biechowie. 
 
Pielgrzymi wzięli udział w Mszy św. odprawionej o godz. 16.45 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Jan Pach. 
 
„Przychodzimy, przynosząc bagaż naszych intencji, próśb, podziękowań, pytań do Matki Bożej. Przychodzimy też w 115. rocznicę strajku dzieci wrzesińskich, które nie chciały się uczyć pacierza po niemiecku, tylko po polsku. Ten strajk trwał kilka lat, bo dzieci były bite, szykanowane, prześladowane, ludzie byli więzieni. Jeszcze w 1906 r. strajkowało ponad 75 tys. dzieci w Wielkopolsce, z 800 szkół. Zwyciężyły dzięki przywiązaniu do krzyża, Ewangelii, polskości (…) W tym samym roku, 115 lat temu, na Giewoncie stanął krzyż, przyniesiony przez górali na plecach w częściach, zmontowany na Giewoncie, aby wołać o prawo narodu do wolności, o prawo Chrystusa do polskiej ziemi, do polskich serc” – mówił w powitaniu o. Pach. 
 
Tego samego dnia na Jasną Górę przybyły również pielgrzymki: 
- Rowerowa Pielgrzymka z Gomunic – 75 osób 
- P.Pielg. Ruda Śl. Par. Ducha św. – 150 osób 
- P.Pielg. Piekary Śl. Kamień – 100 osób. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com