logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Tadeusz Kałużny SCJ
Nadzieja na odnowę i jedność w Europie
Czas Serca
 


III Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne
 
 W dniach 4-9 września 2007 roku w rumuńskim mieście Sybin odbyło się III Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne. Organizatorami spotkania byli: Rada Konferencji Biskupów Europy, reprezentująca Kościół katolicki, oraz Konferencja Kościołów Europejskich, do której należy 126 Kościołów prawosławnych, protestanckich, anglikańskich i starokatolickich.
 
Sybin – stolica ekumenizmu
 
III Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne odbyło się w malowniczym (mającym blisko 200 tys. mieszkańców) Sybinie, nazywanym "Krakowem Transylwanii". To leżące na przecięciu się szlaków handlowych i kulturowych pełne muzeów i zabytków miasteczko jest świadkiem twórczego spotkania się wielu narodów i wyznań. W tym roku Sybin został także wybrany, obok Luksemburga, na europejską stolicę kultury, a Rumunia od 1 stycznia 2007 roku jest członkiem Unii Europejskiej.
 
Po zgromadzeniach w protestanckiej Bazylei (1989) i w katolickim Grazu (1997) na miejsce kolejnego spotkania świadomie wybrano region o przewadze wyznawców prawosławia. Przynależność do prawosławia deklaruje ok. 85 proc. mieszkańców dwudziestodwumilionowej Rumunii. Do Kościoła katolickiego przynależy blisko 10 proc. społeczeństwa. Katolicy obrządku łacińskiego to ok. 1,7 mln wiernych. Grekokatolicy – zgodnie z oficjalnymi danymi ze spisu powszechnego w 2002 roku – to zaledwie 250 tys. mieszkańców Rumunii. Według Annuario Pontificio, czyli danych samego Kościoła, jest ich blisko 750 tys. Obydwa Kościoły katolickie, razem z liczącym ok. 500 osób Kościołem ormiańskim, tworzą jedną Konferencję Episkopatu. Łączy ona nie tylko trzy różne ryty, lecz także przedstawicieli trzech narodowości: rumuńskiej, węgierskiej i ukraińskiej. Na czele wspólnej Konferencji przez kolejne kadencje stoją na przemian biskupi uniccy lub łacińscy. Kolejne 5 proc. mieszkańców Rumunii stanowią coraz liczniejsi protestanci.
 
Pielgrzymka ekumeniczna
 
W odróżnieniu od dwóch poprzednich III Europejskie Zgromadzenie Ekumeniczne zostało zaplanowane jako pielgrzymka ekumeniczna złożona z trzech etapów. Pierwszym z nich było spotkanie delegatów w Rzymie w styczniu 2006 roku. Drugi etap objął serię spotkań ekumenicznych na szczeblu krajowym i regionalnym. Na trzecim etapie, w lutym 2007 roku, odbyło się spotkanie delegatów w Wittemberdze-Lutherstadt, mieście Marcina Lutra, podczas którego dokonano podsumowania doświadczeń lokalnych. Spotkanie w Sybinie kończyło tę ekumeniczną pielgrzymkę Kościołów i wyznań chrześcijańskich w Europie.
 
Uczestnicy zgromadzenia
 
Do Sybinu zaproszono przedstawicieli Kościołów, episkopatów krajowych i organizacji wyznaniowych z całej Europy. W spotkaniu wzięło udział blisko 3 tys. osób. Oficjalnego otwarcia zgromadzenia dokonali kard. Peter Erdő, przewodniczący Rady Konferencji Biskupów Europy, oraz Jean-Arnold de Clermont, przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich. Przesłanie do uczestników zgromadzenia przekazał Ojciec Święty Benedykt XVI.
 

 
 
1 2  następna
Zobacz także
o. Gabriel od św. Marii Magdaleny

Także Kościół jako nowa Jerozolima ziemska, posiada skarb pokoju, który ofiarował Jezus ludziom dobrej woli, i ma za zadanie rozszerzać go na świecie. Ten obowiązek powierzył Zbawiciel siedemdziesięciu dwom uczniom posianym głosić królestwo Boże (por. Łk 10, 1-12. 17-20). „Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki” (tamże 3). Ta wypowiedź wskazuje właśnie na posłannictwo cichości, dobroci, pokoju. 

 
o. Gabriel od św. Marii Magdaleny
Zasadniczą sprawą dla pięknej celebracji jest właściwe rozumienie, czym jest liturgia. Tymczasem trudno oprzeć się wrażeniu, że w Kościele pokutuje niepełne rozumienie liturgii, ograniczone do spełniania czynności kultycznych. Wielu kapłanów i zakonników, nie mówiąc o wiernych świeckich, widzi w liturgii przede wszystkim działania ludzkie zmierzające co prawda do oddania chwały Panu Bogu, ale nie za bardzo tego Pana Boga dopuszczające do głosu...
 
ks. Tomáš Halík
Naszym posłannictwem jest „odczarowanie świata” – jego oddemonizowanie. Naszym zadaniem jest wypędzenie demonów nienawiści, wzmożenie terapeutycznej, uzdrowicielskiej mocy religii. W świątyni naszego świata musimy podtrzymywać światło nadziei, nawet gdyby brakowało oliwy, jak o tym przypomina święto Chanuka. My, chrześcijanie, jesteśmy do nadziei powołani przez Tego, który został nazwany „światłem na oświecenie pogan i chwałą swego ludu, Izraela”.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS