logo
Piątek, 10 maja 2024 r.
imieniny:
Antoniny, Izydory, Jana, Solange – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Namalować katolicyzm od nowa – wzięliśmy udział w konferencji o sztuce sakralnej
 


W czwartek, 10 listopada uczestniczyliśmy w konferencji „Namalować katolicyzm od nowa”, towarzyszącej wernisażowi wystawy „Obrazy Jezusa Miłosiernego według wizji s. Faustyny”. O. Łukasz Miśko, prezes naszej Fundacji, był uczestnikiem przedpołudniowego panelu dyskusyjnego.

 

Wernisaż wystawy obrazów Jezusa Miłosiernego w autorskiej interpretacji dziesięciu znakomitych malarzy polskich, odbył się w przededniu konferencji – w środę 9 listopada, o godzinie 18:00 w krużgankach klasztoru krakowskich dominikanów i zgromadził tłumy widzów. Wystawę można tam oglądać bezpłatnie do 6 stycznia 2023.

 

W trakcie wernisażu zaprezentowane zostały wizerunki Jezusa Miłosiernego namalowane przez Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Wincentego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bognę Podbielską, Beatę Stankiewicz i Artura Wąsowskiego.

 

Ekspozycja powstała w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, zainicjowanego przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), Fundację Świętego Mikołaja oraz Teologię Polityczną. Celem przedsięwzięcia jest ożywienie sztuki sakralnej, przez powrót do kościoła obrazów wysokiej klasy artystycznej, wyrażonych współczesnym językiem malarskim oraz ożywienie mecenatu kościelnego sztuki wysokiej. Namalowanie obrazu Miłosierdzia Bożego jest pierwszym etapem działań zaplanowanych na przyszłość.

 

Prezentowane obrazy nie są kopią istniejących wizerunków. Powstały według wskazówek zapisanych w „Dzienniczku” przez św. Siostrę Faustynę Kowalską. Artyści pracowali tak, jakby właśnie do nich zwróciła się s. Faustyna z zamówieniem. Malarze przed przystąpieniem do pracy odbyli staranne przygotowanie. Wysłuchali cyklu wykładów, w trakcie których teologowie, historycy sztuki, badacze „Dzienniczka” św. Faustyny z różnych ujęć naświetlali problematykę Bożego Miłosierdzia – od strony teologicznej, dokumentów Kościoła na temat sztuki oraz wszystkich zapisów odnoszących się do wizerunku Chrystusa, zamieszczonych przez s. Faustynę w „Dzienniczku”. Dzięki współpracy z Diecezją Warszawsko-Praską prezentowane obrazy służyć będą celom sakralnym – wszystkie zostały zarezerwowane do kościołów.

 

O. Łukasz Miśko podczas przemówienia przy otwarciu wystawy odwołał się do słów prawosławnego teologa i profesora teologii liturgicznej Alexandra Schmemanna, który stwierdza, że „jedyny prawdziwy upadek człowieka to jego nieeucharystyczne, życie w nieeucharystycznym świecie (por. „Za życie świata”, str. 14), w nawiązaniu do których wyraził nadzieję, że sztuka sakralna obudzi właściwą, eucharystyczną – czyli świadomą obdarowania – postawę człowieka wobec świata stworzonego, liturgiczną postawę wobec ciała, ducha i czasu. O. Miśko podkreślił także, że dla krakowskich dominikanów świętujących osiemsetlecie obecności w Krakowie jest powodem radości fakt, iż taki projekt i wieńcząca go wystawa mogą odbywać się właśnie w murach klasztoru.

 

Więcej informacji o projekcie można znaleźć w serwisie Liturgia.pl, a nagranie czwartkowej konferencji dostępne jest na YouTube: TUTAJ.

 

fot. Wojciech Latawiec, Fundacja Świętego Mikołaja
www.liturgia.dominikanie.pl/