logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Narodzenie Najświętszej Maryi Panny - Odpust na Jasnej Górze
 


8 września Kościół obchodzi święto Narodzenia Najśw. Marii Panny. Na Jasnej Górze święto jest obchodzone jako uroczystość odpustowa, i jednocześnie święto patronalne Kapituły Archikatedralnej Częstochowskiej.
 
Mszy św. odpustowej odprawionej o godz. 11.00 w bazylice przewodniczył abp Stanisław Nowak, arcybiskup senior arch. częstochowskiej. Eucharystię koncelebrowali księża z Kapituły Archikatedralnej Częstochowskiej. Kapituła została powołana przez papieża Piusa XII na prośbę biskupa Zdzisława Golińskiego w 1951 roku i liczy obecnie 12 członków. Święto Kapituły ustalono w jej Statucie na dzień 8 września.
 
Święto Narodzenia Najśw. Marii Panny znane jest również jako święto Matki Bożej Siewnej, bowiem w tym dniu podczas Mszy św. w kościołach święci się ziarno.
 
Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Jan Poteralski, podprzeor sanktuarium. Mówił: „W dniu 8 września, w roku 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, w święto Narodzenia Najśw. Marii Panny, w tradycji zwanego jako Matki Bożej Siewnej, gromadzimy się na Eucharystii. W Liturgii Godzin słyszymy słowa: ‘Twoje narodzenie, Bogurodzico Dziewico, zwiastowało radość całemu światu; z Ciebie się narodziło Słońce sprawiedliwości, Chrystus, który jest Synem Bożym. On uwolnił nas od potępienia i przywrócił nam łaskę, On zwyciężył śmierć i dał nam życie wieczne’. Przybywamy jako pielgrzymi na Jasną Górę, aby dziękować miłosiernemu Bogu za obecność Maryi w znaku jasnogórskiego Obrazu na polskiej ziemi. Ciągle staramy się odkrywać rolę Maryi z Jasnej Góry w historii Polski, Kościoła, miasta Częstochowy, i każdego wierzącego człowieka”.
 
„Pragniemy dziękować za dar koronacji Matki Bożej w znaku jasnogórskiego Obrazu w 1717 r., a także za Sługę Bożego kard. Augusta Hlonda, który tu, na Jasnej Górze w 1946 roku dokonał zawierzenia narodu polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi. W dniu święta Kapituły Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie, dziękujemy Bogu za dar naszej maryjnej diecezji, i prosimy o dar nowych powołań kapłańskich i zakonnych” - mówił o. Jan Poteralski.
 
W homilii abp Stanisław Nowak przypomniał, jak ważnym i wielkim świętem maryjnym jest Narodzenie Najśw. Maryi Panny. Przywołał daty sprzed lat, kiedy w to święto, 8 września, na Jasnej Górze gromadziły się tysiące Polaków.
 
„Wspominamy koronację Matki Bożej – 302 lata temu, najstarsza mówimy koronacja, wielka, świętej Ikony Częstochowskiej” – mówił ks. arcybiskup.
 
„Także, ja to pamiętam jako młody chłopiec, wielki dzień, gdy po płaczu II wojny światowej kard. Prymas August Hlond zgromadził nas tutaj, na Jasnej Górze. Wiernych było na miliony, ludzie wspominają, że lud Boży sięgał aż do placu Biegańskiego, do połowy miasta. Wtedy wielki Prymas Matce Bożej tutaj powiedział: jesteśmy twoi, na zawsze twoi, poświęcamy Ci się, opiekuj się nami Matko” - przypomniał kaznodzieja.
 
„Święto Narodzenia Matki Bożej było jakby głównym świętem, nie było dawniej święta Matki Boskiej Częstochowskiej, ono jest z XX wieku dopiero, więc Narodzenie skupiało pielgrzymów z całej Polski, lud polski po żniwach, po strasznej pracy tutaj przychodził, na Matkę Boską Siewną, żeby błagać o chleb, o łaski potrzebne dla duszy i ciała. Częstochowa się stroiła, otwierano okna, obrazy święte do okien kładziono, palono świece w oknach. W ten sposób wyrażano to otwarcie się na Matkę Bożą, bo Ona naprawdę jest matką, a my najbardziej potrzebujemy Boga i Matki Boskiej” - podkreślał abp Nowak.
 
Ks. arcybiskup przypomniał także, że dziś abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przeżywa wigilię swojej konsekracji biskupiej, która miała miejsce 9 września 2006 r. w Zamościu. Przywołał także swój jubileusz – kiedy to 35 lat temu, 8 września 1984 r., papież Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji częstochowskiej.
 
„Historia zbawienia tak nam bardzo wiele mówi – Matka Boska idzie z nami!” – mówił ks. arcybiskup.
 
„Oto mamy trudny wiek. Ale właśnie w tym wieku jest obecna Matka Boska, i tu jest cała nasza nadzieja. Ona nam została dana, ona w tej tajemnicy Syna uczestniczy. Ona pomaga, ‘Matka, która wszystko rozumie’, która kocha. I dlatego do Niej się chcemy bardzo serdecznie zwrócić w modlitwie, w prośbie: Matko, bądź obecna w ekonomii zbawienia w XXI wieku” – prosił kaznodzieja.
 
„Trzeba, żebyśmy trwali w wierze. Niech Polska będzie Polską pacierza, Polską ‘zdrowaś Maryja’, Polską spowiadającą się, nawracającą się. Ty się możesz ciągle dźwigać, podnosić. A Matka Boska rękę Ci podaje. Wierzmy w to mocno” – mówił abp Nowak.
 
„Zauważmy Matkę Bożą, Ona jest wydarzeniem, po to się narodziła, żeby być wydarzeniem zbawczym dla nas, żeby iść z nami przez historię” – apelował kaznodzieja.
 
Na zakończenie Mszy św. abp Stanisław Nowak poświęcił ziarna zbóż z racji dzisiejszego święta Matki Bożej Siewnej.
 
Dziś na Jasnej Górze modlą się tysiące pielgrzymów, którzy dotarli indywidualnie samochodami i autokarami. Przybyli nawet piesi pielgrzymi, którzy co roku wyruszają z Jaworzna na święto Narodzenia NMP.
 
o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com