logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Łukasz Drywa
Nasza radość i nadzieja
Przewodnik Katolicki
 


1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. Tego dnia cała uwaga dorosłych poświęcona jest właśnie najmłodszym. Organizowane są festyny i zabawy, a dzieci tradycyjnie obdarowywane są prezentami. Dzieciństwo często kojarzy się z najszczęśliwszym czasem w życiu, arkadią. Jednak to bardzo ważny okres, kiedy kształtuje się charakter oraz poglądy.
 
Biskup Antoni Długosz z Częstochowy, nazywany „biskupem od dzieci”, uważa, że dzieciństwo to czas, kiedy dzieciom powinno się poświęcać wiele uwagi. Biskup, który jest kawalerem Orderu Uśmiechu przyznawanego przez najmłodszych, jest dumny, że może posługiwać dzieciom. - Pan Jezus prosi, by szczególną troską otoczyć dzieci, stawiając je za przykład bezgranicznego zawierzenia Bogu (por. Mt 18, 3). Nakazuje dorosłym stworzyć optymalne warunki kontaktu dzieci z Nim (por. Mk 10, 14). Przestrzega ludzi, by przykładem swego życia nie stali się powodem zgorszenia dla maluczkich (por. Mt 18, 6). We własnej ludzkiej naturze sam przechodzi ten etap życia, stąd religia nasza jest jedyną, w której tak dużą rolę odgrywają dzieci – mówi biskup.
 
Zaznacza również, że do siódmego roku życia człowiek formuje swoją postawę religijną, odniesienie do Pana Boga. – Często wydaje się nam, że dziecku można mówić o sprawach Bożych bez przygotowania. Tymczasem katecheza przedszkolna i wczesnoszkolna wymaga największego wysiłku i pracy. Dlatego też według bp. Długosza podczas lekcji religii czy homilii nie powinno się operować jedynie słowem, potrzebne są jeszcze inne nośniki, które będą pomocą w przekazywaniu treści dzieciom. – Katecheci i księża muszą także posługiwać się komunikatywnym językiem, przy czym nie mogą infantylizować. Bardzo poważnie trzeba traktować duszpasterstwo dzieci i solidnie się do tego przygotowywać.
 
Powinna być radość
 
Już w 1973 roku ukazało się Dyrektorium o Mszach św. z udziałem dzieci. Wskazania tam zawarte biskup realizuje zwłaszcza przy adaptacji liturgii słowa Bożego. – Niestety wielu księży nie pamięta o tym i nie dostosowuje treści liturgii do możliwości percepcyjnych dzieci. Żałuję bardzo, że „zarzynamy” często najmłodszych wieloma czytaniami, Eucharystie dla dzieci są bardzo długie, nie różnią się niczym od tych dla dorosłych. Przecież dla niektórych dorosłych struktura Mszy jest trudna, a co dopiero mówić o dzieciach. A chodzi o to, aby dziecko będąc na Mszy św., przeżywało radość ze spotkania z Jezusem i cieszyło się z uczestnictwa w Eucharystii.
 
Biskup Długosz jest autorem kilku scenariuszy nabożeństw różańcowych, majowych, czerwcowych, Drogi Krzyżowej oraz adoracji Najświętszego Sakramentu, adresowanych do dzieci. Napisał również książkę dla dzieci: „Dobry Bóg mówi do nas”, w której przybliża sposób korzystania z Pisma Świętego, a także biblijne zamyślenia dla dzieci, rodziców i katechetów: „Pismo Święte naszym przyjacielem”. Nagrał także płytę dla dzieci „Chrześcijanin tańczy”.
 
 
1 2  następna
Zobacz także
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
Od jakiegoś czasu już nie widać w Polsce na karetkach pogotowia ratunkowego - jak to się dzisiaj ponoć "ładniej" mówi - na ambulansach - oznakowania krzyżem. W Polsce cywilna Służba Zdrowia "oduczyła się" stosować tego wymownego i bardzo ważnego dla nas symbolu. Niestety, kilka lat temu krzyże widniejące na karetkach pogotowia zamieniono na pogański znak węża "Eskulapa"...
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp

W dzisiejszym świecie, charakteryzującym się pluralizmem kulturowym, szkoła nie może się wstydzić czy wręcz ukrywać swojego szczególnego programu wychowawczego, który może mieć wyraźne odniesienie do wartości chrześcijańskich. Taki program nie może być narzucany, należy go traktować jako propozycję, która może być realizowana przy świadomym udziale wszystkich uczestników.

 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp

Mogłoby się wydawać, że głoszenie chrześcijańskich wartości w dzisiejszej dobie, gdy każdy próbuje wyznaczać sobie własną prawdę, nie ma większego sensu i zostanie potraktowane za nieaktualne czy staroświeckie. Jednak nie możemy zapominać, że jest to także czas działania Ducha Świętego, czas należący do historii zbawienia, której punktem centralnym jest Chrystus. A On złożył swoim uczniom obietnicę: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20).

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS