logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Nawiedzenie
materiał własny
 


Nawiedzenie

Dlaczego po zwiastowaniu Maryja udała się do swej kuzynki Elżbiety, a nie do swej matki, by obwieścić jej miłosierdzie Boga Zbawiciela? Czyżby rodzice Joachim i Anna już nie żyli?

Gdy Joachim i Anna gorąca modlitwą wyjednali sobie przyjście na świat "błogosławionego dziecięcia", Maryi, byli już w podeszłym wieku (por. Łk l, 36). Poświęcili Ja służbie Bożej w świątyni. Prawdopodobnie wkrótce potem zmarł Joachim, ojciec Maryi, a Jej matka - według tradycji - zakończyła życie mając 79 lat. Święto Nawiedzenia wywodzi się z religijnej obyczajowości chrześcijańskiego Wschodu. Na Zachodzie przyjęło się dzięki franciszkanom dopiero po r. 1263, a obowiązywać zaczęło powszechnie w r. 1441 po Soborze w Bazylei. Obchodzimy je 31 maja, tj. między świętem Zwiastowania Pańskiego a Narodzeniem Jana Chrzciciela. Przede wszystkim wspominamy spotkanie Mesjasza ze swoim poprzednikiem - Janem Chrzcicielem, a także spotkanie dwóch matek. Według tradycji miało ono miejsce w Ain Karim, około 5 mil na zachód od Jerozolimy, gdzie dwa kościoły upamiętniają dwa wydarzenia - radosne spotkanie matek i narodzenie Jana Chrzciciela.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
W wyznaniu wiary mówimy: "Wierze w Boga, Stworzyciela rzeczy widzialnych i niewidzialnych". Co oznacza świat rzeczy niewidzialnych?
 
Fr. Justin
Widzialna strona sakramentów jest przyczyną zarzutu, który czyni się z czasem Kościołowi katolickiemu, że zbyt wielką wagę przykłada do spraw zewnętrznych. Czy Bóg nie może udzielić łaski w sposób czysto duchowy?
 
o. Arkadiusz Bąk
„Wzmocnij naszą wiarę” (Łk 17,5) – to prośba skierowana do Pana przez Jego najbliższych towarzyszy. Słowa te okazują się być aktualne także dzisiaj, w naszych – jak powiadają niektórzy – trudnych czasach. Beznadzieja, zniechęcenie, agresja, nietrwałość, pożądliwość, zgorszenia – to tylko niektóre przejawy słabej wiary, a może nawet jej braku. To nic nowego. Zawsze tak było. Nowym i zaskakującym okazać się może jednak liczba osób, które nie mają siły, odwagi, bądź też... nie chcą o wiarę prosić. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS