logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Nawrócenie jest powrotem do miłości Ojca
 


Wychodząc od spojrzenia na przebity bok Chrystusa można definiować, czym jest miłość. Poczynając od tego spojrzenia, chrześcijanin znajduje drogę swego życia i swojej miłości – te słowa z pierwszej encykliki Benedykta XVI są wezwaniem na czas Wielkiego Postu przeżywanego w roku duszpasterskim „Bądźmy świadkami Miłości”.

Papież podkreślił w encyklice Deus Caritas est, że krzyż to miłość w swej najbardziej radykalnej formie. Najpełniejszą odpowiedź na pytanie, dlaczego Bóg, który jest miłością, wysyła Swego Syna na krzyż daje sam Jezus, który mówi: Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony (J 3,17).
Bogu nie chodziło o to, by Jego Syn odpokutował ludzkie winy, lecz o to, by wszystkim okazać: swoją miłość i wszystkich obdarować życiem – czytamy w programie duszpasterskim opracowanym przez Komisję Duszpasterstwa Episkopatu Polski.

Tradycja nakazuje w czasie Wielkiego Postu wpatrywać się w krzyż Chrystusa. Jest on wyrazem miłości największej i jednocześnie znakiem miłości odrzuconej, wzgardzonej. W kościołach wierni gromadzą się na nabożeństwach drogi krzyżowej i adoracji krzyża. Uczestniczą też w nabożeństwach Gorzkich Żali. Nawrócenie i pokuta, odnowa życia wiary, do których Kościół wzywa w Wielkim Poście, są powrotem do Miłości Boga. Szczególnie uwypukla to sakrament pokuty i pojednania, będący spotkaniem grzesznika z miłosierną miłością Boga.

Sakramentom świętym, które są znakami miłości, będzie poświęcona Adoracja Krzyża, którą jak co roku przygotowują w okresie Wielkiego Postu klerycy seminarium duchownego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Tegoroczne hasło brzmi: „Do końca Cię umiłowałem – bądź moim świadkiem”. – W czasie sześciu modlitewnych spotkań będziemy rozważać tajemnicę Krzyża w oparciu o sakramenty święte, które ustanowił dla nas Jezus Chrystus, by były nam pomocą w osiągnięciu zbawienia – zachęcają klerycy. Spotkania modlitewne będą się odbywać w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 20.00.

Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami
W 94 krajach świata pracuje 2 100 polskich misjonarzy. Są oni świadkami prawdy, że Bóg jest Miłością i kocha każdego bez wyjątku. – Miłość do Boga i człowieka przynagla nas, abyśmy darem uczynków pokutnych wspierali misjonarzy w ich posłudze ewangelizacyjnej. Oni potrzebują naszej solidarności, która jest znakiem Bożego błogosławieństwa i więzi z Kościołem lokalnym, który ich posłał – podkreśla bp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji ds. Misji. Zachęca, by tegoroczna Niedziela „Ad Gentes”, obchodzona 28 lutego, była szczególnym czasem modlitwy i postu w intencji misjonarzy. W tym dniu będzie także możliwość złożenia misyjnej jałmużny, zbieranej do puszek w kościołach i kaplicach w całym kraju na rzecz Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Zebrane ofiary pomogą misjonarzom realizować dzieła ewangelizacyjne i humanitarne.

Jałmużna Wielkopostna – nowa wyobraźnia miłosierdzia
W przeszłości w walce z ubóstwem wystarczały bardzo proste formy pomagania bliźnim w potrzebie. Obecnie nie wystarcza już pomoc doraźna polegająca na rozdawaniu pieniędzy, żywności lub odzieży. – Nowe zjawiska wymagają nowych odpowiedzi – mówi ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz generalny Caritas Polska. W tym roku Jałmużna Wielkopostna, ekumeniczna akcja prowadzona przez Caritas Kościoła katolickiego, Diakonie Kościoła ewangelicko-augsburskiego i Kościoła ewangelicko-reformowanego oraz ELEOS Kościoła prawosławnego, zwraca uwagę na problemy osób starszych, często osamotnionych i pozbawionych opieki najbliższych. Ks. Sobolewski zachęca do tworzenia przy parafiach Klubów Seniora oraz miejsc spotkań – integracji osób starszych z całą wspólnotą parafialną. Celem placówek dla seniorów, prowadzonych przez Caritas, jest aktywizacja, opieka duchowa i religijna, dbałość o ich dobry stan fizyczny i duchowy. Właśnie na ten cel przeznaczone są datki zebrane podczas akcji. Trwa ona przez czas Wielkiego Postu, a skarbonki Jałmużny Wielkopostnej będą złożone jako dar ołtarza w procesji z darami podczas Mszy Św. w Wielki Czwartek lub w Święto Miłosierdzia.