logo
Czwartek, 02 maja 2024 r.
imieniny:
Atanazego, Longiny, Toli, Zygmunta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
O. Jerzy Tomziński kończy dziś 100 lat!
 


O. Jerzy Tomziński, najstarszy paulin w Zakonie, były dwukrotny generał Zakonu Paulinów i trzykrotny przeor Jasnej Góry, obchodzi dziś 100. rocznicę urodzin. 
 
Ukończenie 100. roku życia przez jednego ze współbraci jest ogromnej wagi wydarzeniem dla całej wspólnoty paulińskiej, a zważywszy na to, jak wielkiego formatu człowiekiem jest o. Jerzy Tomziński - dzisiejszy dzień Jego urodzin nabiera szczególnego znaczenia. 
 
Uroczysta Msza św. jubileuszowa zostanie odprawiona dzisiaj, tj. w sobotę o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii będzie przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny wspólnoty paulinów. 
 
„Już składałem życzenia o. Jerzemu, byliśmy u Niego i gratulowaliśmy Mu tego momentu” – mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który modli się dziś na Jasnej Górze z wiernymi arch. poznańskiej. Ks. arcybiskup podkreśla, jak wielce zasłużoną postacią dla Kościoła w Polsce jest o. Jerzy Tomziński: „Właściwie całe Jego życie na służbie Jasnej Góry, na służbie paulińskiej, przebiegało pod takim dziwnym znakiem zmienności czasów. On przeżył wiele – Ślubowania Jasnogórskie, początek peregrynacji, udział w Soborze – jest, jak powiadają, ostatnim żyjącym świadkiem Soboru na świecie. Jest to postać niezwykle ważna dla Kościoła katolickiego w Polsce dlatego, że przy tych wszystkich cierpieniach i krzyżach, które musiał znieść, nigdy nie utracił pogody ducha. Sadzę, że zawsze czuł obok siebie tę Matczyną obecność, macierzyńską opiekę Maryi, i dzięki temu zawsze promieniował radością. Jakiekolwiek okoliczności go spotkały, nigdy nie popadł w smutek”.
 
O. Jerzy Tomziński to żywa historia Kościoła i Ojczyzny. Nazywany jest przez wielu 'legendą Jasnej Góry'. Jest inicjatorem Apelu Jasnogórskiego, peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej po polskich diecezjach, uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, organizatorem uroczystości millenijnych na Jasnej Górze i VI Światowego Dnia Młodzieży z papieżem Janem Pawłem II na Jasnej Górze w 1991 r. 
 
Ojciec Jerzy Tomziński urodził się 24.11.1918 r. w Przystajni k/Częstochowy. Do Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika wstąpił w 1935 r. Święcenia kapłańskie otrzymał na Jasnej Górze 16.04.1944 r. W niespełna rok później został kustoszem Bazyliki Jasnogórskiej, przygotowując m.in. uroczystość Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi - 8 września 1946 r., a wcześniej ceremonie związane z sakrą biskupią Stefana Wyszyńskiego, ordynariusza lubelskiego, późniejszego Prymasa Polski. 
 
Już jako młody kapłan dał się poznać jako wybitny kaznodzieja i spowiednik, bardzo zaangażowany w pracę duszpasterską oraz społeczną. W okresie stalinowskim - jako przeor i kustosz sanktuarium w Leśnej Podlaskiej - stworzył młodzieżowe ogniska religijne, za co został zmuszony przez władze komunistyczne do opuszczenia podlaskiego sanktuarium. 
 
W 1952 r. o. Jerzy został został przeorem Jasnej Góry, pełniąc ten urząd dwukrotnie aż do 1957 r. Był to czas uwięzienia Prymasa Polski, Jasnogórskich Ślubów Narodu i początków Wielkiej Nowenny. 
 
Będąc przeorem Jasnej Góry (1952-57 i 1957-60) zainicjował i prowadził prace konserwatorskie, mające na celu zachowanie spuścizny narodowego sanktuarium. Dzięki jubileuszom 300-lecia obrony klasztoru przed Szwedami oraz 300-lecia ślubów króla Jana Kazimierza wzmocnił integracyjną rolę Jasnej Góry dla całego narodu polskiego. Ojcu Jerzemu zawdzięczamy inicjatywę narodowej modlitwy o uwolnienie Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego i powstanie w ten sposób tradycji odprawiania Apelu Jasnogórskiego. Dzięki wystosowanym przez niego zaproszeniom Jasnogórskie Śluby Narodu w 1956 r. zgromadziły ponad milion wiernych, a Jego decyzja o przygotowaniu kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej - tzw. Obrazu Nawiedzenia, umożliwiła peregrynację Wizerunku po całej Polsce. 
 
Kapituła Generalna obradująca w 1963 r. wybrała o. Jerzego Tomzińskiego na generała Zakonu. Pełnił ten urząd dwukrotnie - w sumie dwanaście lat, które wpisały się szczególnie w historię Kościoła. Były to lata Millennium, uwieńczone oddaniem Polski w macierzyńską niewolę Maryi, a także czas II Soboru Watykańskiego, którego uczestnikiem był również Ojciec Jerzy. 
 
Jako były generał, po skończonej kadencji, przez trzy lata przebywał w Biechowie. Pomagał tam w duszpasterstwie parafialnym - był katechetą dziatwy i młodzieży licealnej, a także rekolekcjonistą duchowieństwa i wiernych. 
 
Z Biechowa Ojciec Jerzy powrócił znów do Klasztoru Jasnogórskiego. Tu przez 23 lata był rzecznikiem prasowym Jasnej Góry, współredaktorem Tygodnika „Niedziela" i Miesięcznika „Jasna Góra". W tym okresie po raz trzeci został wybrany przeorem Jasnej Góry i współorganizatorem Światowego Dnia Młodzieży - spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II z młodzieżą całego świata na Jasnej Górze w 1991. 
 
16 kwietnia 2014 roku świętował jubileusz 70-lecia kapłaństwa. 
 
2 września 2018 r., w roku setnych urodzin, a także 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Andrzej Duda spotkał się z Jubilatem i wręczył Mu mu pamiątkowe medale oraz list gratulacyjny. Prezydent w liście napisał, że „jubileusz Ojca pięknie wpisuje się w stuletnią historię niepodległej Rzeczypospolitej, w której mimo dramatów wojen i szykan totalitarnego ustroju udało się również dzięki takim niezłomnym kapłanom - ocalić narodową dumę i tożsamość przekazując wolną i demokratyczną Polskę następnym pokoleniom”. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com