logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ochrona klimatu jest możliwa przez wspieranie społeczeństwa
 


W Katowicach miało miejsce sympozjum dotyczące ochrony klimatu, która jest możliwa poprzez wspieranie inicjatyw społecznych. 
 
Na temat możliwości ochrony klimatu poprzez wspieranie działań w społeczeństwie dyskutowali w Katowicach przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Papieskiej Akademii Nauk oraz Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych. W sympozjum uczestniczył także prymas Polski abp Wojciech Polak.
 
- Podczas tego sympozjum jasno zostały przedstawione fakty naukowe mówiące o globalnym ociepleniu – mówił Hans Joachim Schellnhuber, fizyk i matematyk z Regensburga. Dodał również, że Katowice to niezwykle zurbanizowany obszar Polski, który przechodzi wielkie zmiany. – Potrzebne są jednak następne inwestycje na rzecz ochrony środowiska. To będzie długi i trudny proces – dodaje.
 
Laureat nagrody nobla, odkrywca mechanizmu powstawania dziury ozonowej Mario Molina zauważa z kolei, że „dzisiejsze spotkanie dało jasny obraz tego, że ziemia gwałtownie się ociepla”. – To nie jest kwestia tego czy w to wierzymy, czy nie. To się dzieje. I od nas zależy jak szybko podejmiemy działania, aby ten proces zatrzymać. Nie możemy sobie pozwolić na opóźnienia – mówił.
 
W spotkaniu wziął także udział prymas Polski, abp Wojciech Polak. Podkreślał, że Kościół w Polsce wspiera odbywający się Szczyt Klimatyczny. – Dbamy o to, aby [Szczytowi Klimatycznemu] towarzyszyły wydarzenia religijne – powiedział. – Ma też miejsce codzienna modlitwa – dodaje.
 
Zauważył, że podczas dzisiejszego sympozjum poruszane były tematy związane z nauczaniem św. Jana Pawła II. – Staraliśmy się zwrócić uwagę na dziedzictwo nauczania św. Jana Pawła II, (…) na to co jest dla nas dzisiaj zobowiązujące – powiedział abp Polak.
 
Przypomniał, że papież mówił, iż kwestie klimatyczne są wezwaniem moralnym. – Chodzi więc o zmianę naszej postawy. To możemy jako ludzie wierzący usłyszeć i ku temu mamy nasze serca zwrócić – dopowiedział.
 
W sympozjum zorganizowanym przez Polską Akademię Nauk, Papieską Akademię Nauk oraz Francuskie Narodowe Centrum Badań Naukowych wzięli udział badacze, naukowcy oraz przedstawiciele duchowieństwa. Podczas trwania konferencji przedstawiono naukowe dowody m.in. na ocieplanie się klimatu oraz szukano sposobów na eliminację tego zjawiska, także tych, proponowanych przez nauczanie papieskie.
 
tekst i fot. ks. S. Kreczmański 
www.archidiecezja.katowice.pl