logo
Wtorek, 14 maja 2024 r.
imieniny:
Bonifacego, Julity, Macieja – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Odpust Wniebowzięcia NMP dziękczynieniem za VI Światowe Dni Młodzieży
 


Tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia NMP upływa na Jasnej Górze na dziękczynieniu za VI Światowe Dni Młodzieży w 30. rocznicę tego wydarzenia, które pod przewodnictwem św. Jana Pawła II odbyło się tu w 1991 r. W ponad 60 pielgrzymkach pieszych w ostatnich dniach przybyło 39 tysięcy pątników. Najliczniej w 310. warszawskiej kompanii.

 

- Byśmy ogromnego dziedzictwa ducha wiary, który został zapalony w naszym narodzie, w krajach Europy Wschodu i Zachodu podczas VI Światowego dnia Młodzieży, nigdy nie zagasili - mówił na rozpoczęcie głównych uroczystości o. Arnold Chrapkowski, Generał Zakonu Paulinów.


Nawiązując do obchodzonej 15 sierpnia rocznicy „Cudu nad Wisłą”, „gdy nasza ziemska Ojczyzna została zachowana od niebezpieczeństwa”, przełożony generalny Paulinów, prosił przez wstawiennictwo Królowej Pokoju, by „wszystkie ludy i narody włączyły się w modlitwę o łaskę zgody i pokoju, przebaczenia i miłosierdzia, jako dzieci jednego Boga, który udzielił nam Ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: Abba, Ojcze!”

 

Wskazując na znaki Światowych Dni Młodzieży: krzyż, Biblię, Ikonę Jasnogórskiej Bogurodzicy, pytał, czy „dziś po latach te święte znaki mają jeszcze dla nas znaczenie? Czy odnajdują swoje miejsce w naszych domach, w ojczyźnie, w Europie?

 

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski przypomniał w kazaniu podczas Sumy odpustowej o szczególnym zawierzeniu Jana Pawła II - Maryi i to, że pozostaje on wciąż świadkiem afirmacji życia, radości i nadziei, które „nie były i nie są naiwną i próżną rzeczywistością, bo wynikają z głębokiej wiary w Boga”.

 

Zauważył mrzonki współczesnego człowieka o świecie bez nieba, piekła, granic między dobrem i złem, bez religii i Ojczyzny i pytał: „Czy świat naprawdę będzie lepszy, gdy znikną granice między dobrem a złem, gdy staniemy się ludźmi bez granic, bez ojczyzn, kultur, tradycji a nade wszystko bez Boga?”

 

Przeor Jasnej Góry zachęcał, by zabrać stąd Maryjne przesłanie Jana Pawła II i testament Prymasa Wyszyńskiego: „wszystkie nadzieje to Matka Najświętsza. I jeżeli jaki program to Ona. Dlaczego Ona? Bo jest Wszechmocą Błagającą i zawsze staje w obronie swojego Syna żyjącego w sercach ludzi, weźcie w tym roku z Jasnej Góry te słowa do waszych domów, rodzin, miejsc pracy, do waszych serc, w ten sposób umocnicie ducha przybrania za synów, nie tracąc nic z prawdziwej, nie iluzorycznej wolności dzieci Bożych”.

 

W rocznicę „Cudu nad Wisłą” pobłogosławiona została tablica upamiętniająca wielką jasnogórską modlitwę Polaków pod przewodnictwem biskupów o ocalenie przed sowiecką inwazją Europy. Jest na niej Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu, do którego po stu latach powróciliśmy.

 

Poświęcenia dokonał abp Wacław Depo, który mówił: „ niech w każdym kto będzie koło niej przechodził i ją odczytywał wrasta miłość do Boga, do Ojczyzny i do każdego człowieka”.

 

Wobec zagrożenia bolszewickim terrorem, 27 lipca 1920r., biskupi zebrani na Jasnej Górze pod przewodnictwem kardynałów Aleksandra Kakowskiego i Edmunda Dalbora ofiarowali Polskę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Episkopat wezwał naród do krucjaty modlitewnej za Ojczyznę, do żarliwej modlitwy różańcowej połączonej z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu, do ufności w opiekę Królowej Polski i do zaangażowania w obronę zagrożonego państwa.

 

Idea upamiętnienia „Cudu nad Wisłą” zrodziła się 2020 r. w setną rocznicę zwycięstwa, które poprzedziła modlitwa - Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu oraz Matce Najświętszej na Jasnej Górze. Inicjatorami powstania tablicy są pan Stanisław, ks. Marian Midura oraz paulin, o. Nikodem Kilnar. Fundatorami tego dzieła są wdzięczni Polacy z kraju i USA.

 

Na odpust z różnych stron kraju przybyły tysiące pieszych pielgrzymów. Niektóre kompanie, jak dominikańska, to „owoc” jasnogórskiego spotkania młodych świata.

 

Tak, jak w 1991r. i teraz zabrzmiało „Abba Ojcze” wyśpiewane przez pielgrzymów i polskich artystów. 13-14 sierpnia odbył się Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Jasna Strona Mocy” zorganizowany przez Telewizję Polską. W drugim jego dniu artyści wspólnie z pielgrzymami i częstochowianami śpiewali utwory szczególnie bliskie sercu św. Jana Pawła II.

 

Tradycyjnie w święto Wojska Polskiego w Apelu Jasnogórskim uczestniczyli przedstawiciele Sił Zbrojnych RP. Rozważanie poprowadził abp gen. bryg. Józef Guzdek, administrator apostolski Ordynariatu Polowego. Modlitwa rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego.

 

- Chcemy z Tobą wyśpiewać pieśń wdzięczności Bogu, za tych którzy wsparci Bożą łaską i Twoim orędownictwem w czasie dziejowej próby zdali egzamin z wierności Ojczyźnie, obronili Polskę i Europę przed zalewem strasznej ideologii - mówił abp Guzdek.

 

Zauważył, że „jeśli myślą powracamy do przeszłości, to w tym celu, aby nie powtarzać błędów ojców, ale by naśladować ich cnoty i zalety, które prowadziły do zwycięstwa w toczonych bitwach i przyczyniały się do tego, by Polska rosła w siłę a jej dzieciom żyło się dostatniej”.

 

- Pomagaj wszystkim odpowiedzialnym za dziś i jutro naszej Ojczyzny, niech wspólnie zasiadając przy stole, na drodze dialogu szukają rozwiązania wszelkich problemów i niech wspólnie cieszą się z każdego sukcesu, z każdego dobra, które rodzi się z szacunku i harmonijnej współpracy – prosił administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

 

Modlił się, by Maryja miała w opiece sługi bezpieczeństwa i pokoju, żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, ochraniała i wypraszała u swego Syna potrzebne wsparcie. Bądź im Hetmanką i najlepszą Matką, prosił i dodawał: „Królowo naszego narodu naucz nas odpowiedzialnego życia tu na ziemi i wskazuj drogę do nieba”.

 

- Dziś przychodzimy, by dziękować za odniesione zwycięstwa w życiu osobistym, rodzinnym i narodowym. Nade wszystko pragniemy prosić, abyś była wzorem i natchnieniem dla matek i ojców, nauczycieli wychowawców, harcerzy i skautów oraz tych wszystkich, od których zależy wychowanie religijne i patriotyczne kolejnych pokoleń Polaków. Wspieraj formację patriotyczną w szeregach Wojska Polskiego i służb mundurowych, obyśmy nie pytali co możemy otrzymać od matki Ojczyzny, ale raczej co my możemy jej dać - mówił abp Józef Guzdek.

 

W modlitwie uczestniczył m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund Andrzejczyk.

Obecne były kompanie honorowe Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca i 5. Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór.

Po Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej odbył się uroczysty przemarsz, przy wtórze jasnogórskiej orkiestry, na plac przed Szczytem, gdzie na pamiątkę wydarzeń z 1920r. oddane zostały salwy armatnie na cześć Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego i za pomyślność Rzeczypospolitej.

 

Izabela Tyras
jasnagora.com