logo
Poniedziałek, 13 maja 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Magdaleny, Serwacego, Roberta, Andrzeja, Marii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej
 


W tym roku treścią Konkursu Wiedzy Biblijnej są Ewangelie Synoptyczne: św. Mateusza, św. Marka i św. Łukasza. „Rozegrany ” etap był pierwszym z trzech odbywających się w ramach konkursu. Etap szkolny wyłoni trzech laureatów, uczestników zmagań diecezjalnych. Etap diecezjalny złożony z części pisemnej i ustnej również wyłoni trzech finalistów, którzy uczestniczyć będą w zmaganiach ogólnopolskich. Finał diecezjalny konkursu odbywać się będzie jednocześnie we wszystkich diecezjach 21 kwietnia, a finał ogólnopolski zaplanowano na 8 i 9 czerwca.

Głównym celem konkursu biblijnego jest zachęcenie młodych ludzi do pogłębienia znajomości Pisma Świętego i uczynienia z niego Księgi Życia.
Jak podkreśla Marcin Sułek, koordynator ogólnopolski konkursu, z roku na rok wzrasta zainteresowanie biblijnymi zmaganiami. Jego zdaniem wynika to m.in. z potrzeb młodych ludzi, którym nie wystarcza tylko to, co oferuje współczesny świat. „Oni szukają w różnych źródłach odpowiedzi na ważne i trudne pytania”, zauważa Koordynator i dodaje, że Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana czyni wszystko, aby źródłem wiedzy i wskazówek była dla młodych Biblia.

Od początku istnienia konkursu jego organizatorzy przekonują uczestników i katechetów, że nie jest to „zwykły” konkurs, ale okazja by wskazać młodzieży na znaczenie Pisma Świętego w życiu chrześcijanina. Konkurs, przy okazji etapów diecezjalnych i ogólnopolskiego, jest także sposobnością do spotkania się młodych ludzi wyznających te same wartości.

Okazją do „bycia we wspólnocie” jest także Częstochowskie Spotkanie Młodych z Biblią organizowane w ramach konkursu 13 i 14 maja dla finalistów diecezjalnych. Uczestnicy tego spotkania odbywającego się na Jasnej Górze i w Ośrodku Rekolekcyjnym św. Puszcza w Olsztynie k/ Częstochowy mają okazję do wspólnej modlitwy i zabawy a także wymiany zdań i dyskusji wokół nurtujących ich spraw.
 
Ważnym elementem wpływającym na „rozwój” Konkursu Biblijnego jest ogromna otwartość katechetów, którzy z wielkim zaangażowaniem zachęcają uczniów do pogłębiania znajomości Pisma Świętego.

Po etapie szkolnym za przeprowadzenie, którego odpowiedzialni są katecheci rozpoczną się intensywne przygotowania do finałów diecezjalnych. Za te etapy odpowiadają specjalnie powołani koordynatorzy diecezjalni. „ Bardzo zależy nam na tym, aby finały diecezjalne były świętem Biblii, by odbywały się w łączności z pasterzami diecezji, dlatego przygotowania do tego etapu już trwają i nabierają na sile”, podkreślił Marcin Sułek. W większości polskich diecezji patronaty honorowe nad etapami diecezjalnymi objęli miejscowi księża arcybiskupi i biskupi.

Jest zwyczajem, że podczas etapu diecezjalnego młodzi oprócz „popisów biblijną wiedzą” mają także szansę na poznanie diecezji, zwiedzanie miejsc znaczących dla kościoła lokalnego czy udziału w imprezach kulturalnych np. wystawach.

Od kilku lat finał ogólnopolski Konkursu Wiedzy Biblijnej odbywa się w Niepokalanowie i ma wymiar dwudniowego, wspólnotowego spotkania młodych, dla których Pismo Święte jest najważniejszą księgą.

Najlepsi, zarówno podczas finałów diecezjalnych jak i zmagań ogólnopolskich, otrzymują cenne nagrody rzeczowe.
Trzech najlepszych laureatów konkursu otrzymuje indeksy na katolickie uczelnie wyższe. W tym roku możliwość dostania się bez egzaminów zaproponowały: KUL i UKSW. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II proponuje kierunki: teologię, historię, filozofię a nawet historię sztuki. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oferuje studia teologiczne.

Patronaty medialne na XIII edycją Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej objęły: KAI, Edycja św. Pawła, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, miesięczniki: „Wychowawca” i „Katecheta”, Radio Plus i Radio Jasna Góra.

it