logo
Piątek, 10 maja 2024 r.
imieniny:
Antoniny, Izydory, Jana, Solange – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ogólnopolskie dożynki rozpoczęte
 


O tym, że trud rolników to wielka misja wyżywienia narodu mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi, otwierając 31. Krajową Wystawę Rolniczą. Zainaugurowała ona dwudniowe jasnogórskie dziękczynienie za plony. Dożynki gromadzą przedstawicieli wszystkich polskich diecezji, którzy pielgrzymują tu z owocami ziemi, by dziękować za tegoroczne zbiory i prosić, aby na polskim stole nie zabrakło chleba i byśmy umieli tym chlebem dzielić się z innymi. Jutro w Sumie dożynkowej z błogosławieństwem wieńców żniwnych o godz. 11.00 udział weźmie Prezydent RP Andrzej Duda.

 

- To nie tylko niezwykle ważna dziedzina gospodarki mierzona wartościami ekonomicznymi, ale polskie rolnictwo daje poczucie bezpieczeństwa żywnościowego – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Zauważył, że wojna w Ukrainie ma bardzo mocny wpływ na polskie rolnictwo ze względu na ogromny wzrost cen surowców, rosną tez ceny zbóż i innych produktów rolnych, wszystko to wzbudza lęk. Rolnicy mimo różnych przeciwności produkują żywność, dają poczucie bezpieczeństwa, ale też sami takiego bezpieczeństwa potrzebują.

- Dożynki są pięknym czasem wdzięczności Bogu i ludziom za codzienny chleb, teraz dzielony także z tymi, którzy cierpią z powodu wojny w Ukrainie - mówił bp Leszek Leszkiewcz delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.

 

Oprócz dziękczynienia przychodzimy tutaj, by prosić Boga o pokój w Ukrainie, w świecie, żebyśmy mogli spokojnie pracować, dzielić chleb i cieszyć się, że tego chleba nam nie brakuje - powiedział bp Leszkiewicz w rozmowie z @JasnaGóraNews. Podkreślił wdzięczność za gościnność Polaków wobec sąsiadów z Ukrainy. - Każdego dnia ten chleb jest dzielony z nimi w polskich domach, oni nie są głodni, zostali przyjęci, tak, jak przyjmuje się gości i tak jak potrafimy pomagamy – dodał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.

 

31.Krajowa Wystawa Rolnicza, która tradycyjnie towarzyszy jasnogórskim dożynkom zgromadziła ponad 500 wystawców: na parkingu obok Domu Pielgrzyma i w Alejach NMP. Prezentuje dorobek i kulturę polskiej wsi. Są targi, kiermasze, ale i festiwale czy konferencje. Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Wystawie Zwierząt Hodowlanych towarzyszyć konferencja naukowa w zakresie innowacyjności w hodowli zwierząt, a także wystawę ras bydła z całego kraju. Wśród wystawców prym wiodą producenci maszyn i urządzeń rolniczych, środków ochrony roślin, materiałów siennych, sadzeniowych, a także pasz i nawozów. Można skosztować regionalnych potraw, a także przyjrzeć się sztuce ludowej.

 

Tegoroczna Krajowa Wystawa Rolnicza stała się także okazją do pokazania zmagań środowiska chłopskiego z władzą komunistyczną w latach 1980–1981 toczonych o rejestrację rolniczych związków zawodowych oraz skalę chłopskich protestów. Te kartę historii polskiej wsi ekspozycja „Tu rodziła się »Solidarność« Rolników” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

O godz. 12.30 w Sali Papieskiej rozpoczęła się konferencja połączona m.in. z wręczeniem odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa” – MRiRW, podsumowaniem finałów kilku konkursów np. agroturystycznego czy ekologicznego.

 

Dwudniowe ogólnopolskie dziękczynienie za plony odbywa się pod hasłem: „Do Maryi Królowej Pokoju”. O godz. 19.00 sprawowana będzie Msza św. w Bazylice. Po Apelu Jasnogórskim zaplanowana jest droga krzyżowa na Wałach, a po niej czuwanie modlitewne.

 

Jutro Suma dożynkowa z błogosławieństwem wieńców żniwnych o godz. 11.00. Mszy św. przewodniczyć ma i homilię wygłosi biskup kielecki Jan Piotrowski. Uczestniczyć w niej będzie prezydent RP Andrzej Duda.

 

Biuro Prasowe/mir

www.jasnagora.com