logo
Czwartek, 02 maja 2024 r.
imieniny:
Atanazego, Longiny, Toli, Zygmunta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ołtarz adoracji ze Światowych Dni Młodzieży
 


Ołtarz adoracji zatytułowany: „Światło Pojednania i Pokoju” to kolejne dzieło zaprojektowane przez Mariusza Drapikowskiego. W czasie Światowych Dni Młodzieży w Brzegach ołtarz został pobłogosławiony przez papieża Franciszka. Ołtarz służył w czasie liturgii adoracji celebrowanej przez Ojca Świętego. W środę, 24 sierpnia Ołtarz został wystawiony w kaplicy - Wieczerniku na Jasnej Górze, i pozostanie tam do 9 września br. 
 
Ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” docelowo zostanie przekazany do sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie, którym opiekują się księża pallotyni. Jest to czwarty ołtarz będący częścią projektu „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, realizowanego przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace”. Jego celem jest utworzenie na świecie dwunastu Międzynarodowych Centrów Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju, m. in. w Betlejem, Oziornoje (Kazachstan), Yamoussoukro (Wybrzeże Kości Słoniowej), Namyang (Korea Południowa), Dagupan (Filipiny) i Kibeho (Rwanda). 
 
Bogusław Olszonowicz, członek Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i współpracownik pracowni „Drapikowski Studio”, wskazuje, że celem projektu jest uwrażliwienie ludzkich serc i pobudzenie do modlitwy w intencji pokoju na świecie i w ludzkich sercach. „Chcielibyśmy, aby ta modlitwa o pokój otoczyła cały świat, stąd taki zamysł, a w zasadzie pragnienie, bo nie wiadomo, kiedy to się dokona w pełni, aby co najmniej dwunastoma gwiazdami otoczyć cały świat tą modlitwą o pokój” – wyjaśnia. 
 
Sanktuarium Matki Słowa w Kibeho powstało w miejscu, w którym w 1981 r. trzem młodym dziewczętom objawiła się Matka Boża. Ostrzegała przed niebezpieczeństwem wojny domowej. Dziesięć lat później, w 1994 r. wybuchły ludobójcze walki, które zdziesiątkowały mieszkańców Rwandy, pozostawiając po sobie zgliszcza domów, tysiące osieroconych dzieci i duchową pustkę. Dzięki duszpasterstwu pallotyńskich misjonarzy obecnie Sanktuarium Matki Słowa jest dla Rwandyjczyków symbolem pojednania. 
 
„Afryka, jak wspomniał święty Jan Paweł II, to nadzieja świata, jeśli chodzi świeżość wiary, a sanktuarium Kibeho jest wyjątkowe, to przecież miejsce objawień Matki Bożej, jedyne w Afryce, które zostało zatwierdzone przez Kościół” – przypomina Bogusław Olszonowicz. 
 
W centrum ołtarza pod sercem Maryi umieszczony jest Jezus Eucharystyczny, będący Światłem świata, oświecającym każdego człowieka. Maryja ukazana jest w postaci płonącego, lecz nie spalającego się krzewu jako symbol ognia miłości Bożej. Wyraźnym nawiązaniem do przesłań Matki Słowa, które powierzyła widzącym w Kibeho są sceny zaprezentowane na skrzydłach Tryptyku, przedstawiające Tajemnice Różańca do 7 Boleści Maryi. Do odmawiania tej modlitwy wzywała bowiem Maryja w swoich słowach, obiecując, że zaowocuje ona prawdziwym żalem za grzechy. Teraz zachęcają do niej księża pallotyni, opiekunowie Sanktuarium w Kibeho. 
 
„Pan Jezus wystawiony w ołtarzach adoracji jest w szczególnych monstrancjach, które przyjmują kształt Matki Bożej, tej pierwszej monstrancji, która nosiła pod sercem Chrystusa żywego, prawdziwego, i w tym wypadku te postaci Maryi, choć różne, to przecież przedstawiają dokładnie tę samą postać Matki Najświętszej” – mówi Bogusław Olszonowicz. 
 
„Zawsze podkreślaliśmy jako członkowie ‘Communita Regina della Pace’, że te ołtarze są traktowane jako to symboliczne naczynie, które powinno być napełniane modlitwą, bo nie ołtarz jest istotą, a modlitwa jest istotą przed Chrystusem wystawionym w tym ołtarzu” - zaznacza. 
 
Ołtarz został zaprojektowany w gdańskiej pracowni artystycznej „Drapikowski Studio”. 
 
Pierwszą Mszę św. przy ołtarzu „Światło Pojednania i Pokoju” wystawionym w Wieczerniku na Jasnej Górze odprawił o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów. Do 9 września w kaplicy - namiocie trwać będzie adoracja Najśw. Sakramentu w tym niezwykłym ołtarzu. Zapraszamy do modlitwy.
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com