logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
artykuł sponsorowany
Opieka nad rodzicem: jak ją zorganizować?
 
fot. Tatiana Zanon | Unsplash (cc)


Starość nie jest łatwym czasem w życiu człowieka. Organizm nie radzi sobie już tak dobrze z infekcjami, sił zaczyna brakować, a pamięć szwankuje. Gdy do tego dochodzą choroby przewlekłe lub niepełnosprawność, starszy człowiek może potrzebować pomocy innych. Opieka nad rodzicem czy dziadkiem bywa trudna i wymagająca. W niektórych przypadkach wystarczy wsparcie i asysta, w innych trzeba wyręczać bliskiego w najprostszych czynnościach. Planujesz zająć się seniorem z rodziny? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

 

Wspólnie podejmijcie decyzję, co zrobić

 

Zanim podejmiesz się opieki nad rodzicem lub zatrudnisz kogoś do pomocy, najpierw porozmawiaj z bliskim. Lepiej nie stawiać go przed faktem dokonanym, a spokojnie zapytać o zdanie. Zapewnij osobę starszą, że niepokoisz się o nią i o jej zdrowie. Pamiętaj, że seniorzy zwykle nie chcą się pogodzić z upływem czasu. Pragną być tak samodzielni, jak dawniej - ale czasami jest to już niemożliwe. Daj więc bliskiemu do zrozumienia, że dzięki opiece będzie mógł zachować obecną samodzielność. Ktoś z rodziny lub zatrudniona opiekunka pomoże mu tylko w tych czynnościach, z którymi sam sobie nie radzi. Angażuj osobę starszą w każdą decyzję dotyczącą opieki. Niech ma poczucie, że to ona dokonuje wyborów. Dobrze jest pytać seniora o jego uczucia i potrzeby oraz uważnie go słuchać. Jeżeli ma jakiekolwiek wątpliwości, omówcie je wspólnie.

 

Organizacja opieki nad rodzicem

 

Jak zapewnić seniorowi właściwą opiekę? Po pierwsze przygotować dom lub mieszkanie. Przydadzą się specjalne ułatwienia, jak maty antypoślizgowe, poręcze i uchwyty, które ułatwią bliskiemu poruszanie się. W przypadku osób leżących niezbędny może okazać się materac przeciwodleżynowy. Warto zapytać lekarza albo fizjoterapeutę o to, które z nich będą najlepsze w tej konkretnej sytuacji.


Zwróć uwagę na to, czy Twój rodzic jest aktywny na co dzień. Jeśli nie, zachęć go chociażby do codziennych spacerów. Systematyczny, umiarkowany ruch pomoże zadbać o zdrowie. Tutaj też możesz zapytać o zdanie specjalistę. Lekarz dobierze aktywność odpowiednią do stanu zdrowia i możliwości Twojego bliskiego. Lekka gimnastyka, nordic walking, jazda na rowerze, pływanie? Dowiedz się, co z chęcią robiłby senior i co sprawia mu przyjemność. Każda aktywność powinna bowiem dawać radość.

 

Opiekując się seniorem, dbaj o jego codzienne samopoczucie. Bądź czujny zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi choroba przewlekła. Jakiekolwiek niepokojące objawy jak najszybciej konsultuj z lekarzem.


Opieka nad rodzicem to dbanie o jego potrzeby

 

Seniorzy często skarżą się na samotność. Dbaj więc o to, by Twój bliski miał towarzystwo. Może to być rodzina, sąsiedzi, przyjaciele, a także opiekunka osób starszych. Zaproponuj rodzicowi wyjście z domu - może popołudniowa kawa w ulubionej kawiarni wywoła uśmiech na jego twarzy? Sprawdź też, czy w okolicy funkcjonuje klub seniora i jakie zajęcia oferuje. A na co dzień opiekuj się osobą starszą najlepiej, jak możesz. Obserwuj, czego potrzebuje i z czym sobie już nie radzi. Zrobienie zakupów, posprzątanie mieszkania czy podwiezienie do lekarza czasami wystarczy. Innym razem potrzebna będzie całodobowa, kompleksowa opieka. Jeśli więc czujesz, że nie jesteś w stanie poradzić sobie z tak wieloma obowiązkami, nie bój się poprosić o pomoc. Dobrym pomysłem jest zatrudnienie sprawdzonej, wykwalifikowanej opiekunki do osób starszych, która uważnie i cierpliwie zajmie się Twoim bliskim. Zgłoś się do Veritas Polska - znajdziemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.


Więcej na ten temat przeczytasz na naszym blogu: http://veritas-polska.pl/blog/opieka-nad-seniorem/opieka-nad-rodzicem-kiedy-potrzebna-jest-dodatkowa/

[artykuł sponsorowany]

 
Zobacz także
ks. Mariusz Jeżewicz SDB
Wychowawca chrześcijański przyjmuje, że człowiek z natury jest dobry, ale ma skłonność do grzechu. Wie zatem, że złe zachowanie dzieci czy młodzieży wynika często nie ze złej woli, tylko z ulegania pokusom. Ksiądz Bosko, wychodząc z takiej wizji człowieka, wprowadził w swoich placówkach tzw. asystencję...
 
ks. Mariusz Jeżewicz SDB
Trzeba uważać, żeby wyjście z domu rodzinnego nie było jednorazowym, dramatycznym aktem, a raczej stopniowym dawaniem coraz większej swobody i samodzielności. Wiąże się to z dawaniem dzieciom prawa do popełniania błędów na własny rachunek oraz towarzyszeniu mu, a nie decydowaniu za nie...
 
ks. Mariusz Jeżewicz SDB
Wydawałoby się, że życie w zamknięciu, w odosobnieniu, odarte ze zwykłych ziemskich radości musi być szare, beznadziejne, pozbawione szczęścia. Światło wiary otwiera jednak zupełnie nowe horyzonty. Wbrew logice świata – kraty, mury i samotność nie muszą być przeszkodami, aby przeżyć szczęście i wielką miłość.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS