logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Palenie ciał zmarłych
materiał własny
 


Palenie ciał zmarłych

Czy to prawda, że można ciało zmarłego spalić po jego śmierci? Moja siostra, która ma 85 lat, twierdzi, że Kościół nie zabrania kremacji.

Kościół stawia na pierwszym miejscu praktykę grzebania ciała w ziemi poświęconej, na cmentarzu, posługując się szczególnym obrzędem pogrzebowym. Rodzinom zmarłego zaleca troskę o utrzymanie grobu, z okazji Dnia Zadusznego urządza uroczysta procesję na cmentarz, w oktawie Dnia Zadusznego udziela odpustu za nawiedzenie miejsca wiecznego spoczynku i modlitwę za zmarłych. Niemniej palenie ciał zmarłych jest dozwolone, zwłaszcza gdy występuje poważna przyczyna (np. epidemia). Kremacja nie zaprzecza bowiem żadnym dogmatom wiary. Ceremonie przewidziane w kaplicy pogrzebowej lub przy grobie, mogą odbyć się nawet w krematorium. Zawsze trzeba się starać, by taka forma nie wywołała zgorszenia, osłabienia wiary w zmartwychwstanie cielesne lub zdziwienia wiernych.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justyn
Większość przedstawicieli dzisiejszej nauki przyjmuje hipotezę, że cały byt materialny dąży drogą ewolucji do coraz wyższych form bytu i życia, a cel tej ewolucji stanowi człowiek. Zgodnie z tą hipotezą świat powstał mniej więcej 12 miliardów lat temu, nasza ziemia liczy 5 do 6 miliardów lat, przed 3 miliardami lat pojawiało się na niej życie, a "dopiero" przed 2 milionami lat - życie człowiecze. Jak ustosunkowuje się do tego ujęcie wiara w Boga - Stworzyciela?
 
Fr. Justyn
Chciałbym naprawdę uwierzyć, że podczas Mszy chleb i wino są przeistoczone w Cudo i Krew Pana Jezusa. Nie potrafię jednak wierzyć w coś, co zdaje mię się być czymś absurdalnym, niedorzecznym, niegodnym potęgi majestatu Bożego.
 
Sylwia Uryga

Ta uroczystość jest bardzo ważna w naszym kalendarzu. Groby stają się miejscami pielgrzymowania milionów ludzi. To wymaga również refleksji związanej z naszym byciem w środowisku. Wymaga życia umiarkowanego i oszczędnego, żeby w trosce o tych, którzy odeszli, nie zanieczyszczać tego, co jeszcze mamy, a co też może odejść. A wtedy naturze już świeczki nie postawimy. 

 

Z o. prof. Zdzisławem Kijasem OFMConv, dziekanem Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury Seraficum w Rzymie, rozmawia Sylwia Uryga

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS