logo
Czwartek, 02 maja 2024 r.
imieniny:
Atanazego, Longiny, Toli, Zygmunta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Papież Franciszek na Jasnej Górze
 


W czwartek, 28 lipca papież Franciszek odwiedzi Jasną Górę. Spędzi tu ponad trzy godziny. Będzie się modlić w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, po czym odprawi uroczystą Eucharystię z okazji 1050-lecia chrztu Polski.
 
Papież wyląduje na Jasnej Górze około 9.15. Przesiądzie się do papamobile i wraz z metropolitą częstochowskim abp Wacławem Depo objedzie sektory na Błoniach Jasnogórskich, witając zgromadzonych wiernych. Następnie Ojciec Święty uda się do kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Nastąpi uroczyste odsłonięcie obrazu przy dźwięku fanfar, po czym papież będzie się modlić w ciszy w obecności około trzystu paulinów z Polski i świata. 
 
- Ufamy, że Franciszek będzie się modlił w intencji młodych i pokoju na świecie, zawierzając się Królowej Polski - mówi paulin o. Mariusz Tabulski.
 
 Na zakończenie papież ofiaruje Maryi  wotum, którym będzie najprawdopodobniej papieska róża - trzecia, którą otrzyma Jasnogórska Pani. Później nastąpią przygotowania do uroczystej mszy świętej.
 
 - Bardzo ważne jest to, że papież może przybyć na modlitwę dziękczynną w roku jubileuszu 1050-lecia chrztu - podkreśla o. Mariusz Tabulski. - Tym bardziej, że papież Paweł VI nie został przez ówczesne władze Polski wpuszczony na obchody Millenium chrztu  w 1966 r. Tym większa jest radość, że dla papieża będzie to okazja do modlitwy wraz z narodem polskim w tę rocznicę i do zawierzenia Matce Bożej młodych z Polski i całego świata.
 
Eucharystia będzie sprawowana przy ołtarzu na Wałach Jasnogórskich. Wraz z papieżem koncelebrować ją będzie Episkopat Polski, biskupi z zagranicy i polscy kapłani. W tym celu ojcowie paulini rozbudowują miejsce na szczycie jasnogórskim tak, by zmieściło się tam około dwóch tysięcy osób: oprócz rozszerzonej koncelebry będą na nim m. in. para prezydencka oraz premier Polski, zgromadzenie narodowe oraz przedstawiciele życia społecznego. 
 
W czasie mszy św. pod przewodnictwem Ojca Świętego nastąpi  uroczyste wyznanie wiary. Na jej zakończenie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w imieniu polskich biskupów ofiaruje Ojcu Świętemu dar - jubileuszowy krzyż, specjalnie przygotowany na tę okazję. 
 
Pożegnanie Ojca Świętego nastąpi w bazylice jasnogórskiej. Wtedy swoje dary dla papieża wręczą mu gospodarze. Wiadomo już, że będzie wśród nich kopia ikony Matki Bożej Częstochowskiej. 
 
Przewiduje się, że we mszy weźmie udział około 300 tysięcy wiernych. Miasto ustawi dla nich 10 telebimów, zlokalizowanych m. in. na Błoniach Jasnogórskich, w Alei NMP i na placu Biegańskiego. Przygotowane zostanie pięć punktów czerpania wody pitnej, 250 przenośnych toalet, pięć namiotów medycznych oraz pięć punktów informacyjnych, w których udzielane będą  informacje w kilku językach. 
 
Po zakończeniu uroczystości papież powróci do Krakowa, by wieczorem spotkać się z młodymi na krakowskich Błoniach. 
 
 
Marta Łysek
fot. Marcin Mazur
 
www.krakow2016.com