logo
Czwartek, 16 maja 2024 r.
imieniny:
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty, Szymona – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Papież Franciszek podczas audiencji generalnej: Dziękuję wszystkim młodym, którzy przyjechali do Krakowa!
 


W czasie środowej audiencji generalnej papież Franciszek, zwracając się do wiernych, odniósł się do niedawno zakończonej pielgrzymki do Polski i do Światowych Dni Młodzieży.
 
„Dziś chcę podzielić się wspomnieniem podróży apostolskiej do Polski, która zakończyła się kilka dni temu. Okazją do niej był Światowy Dzień Młodzieży".
 
...młodzież świata przyjęła orędzie miłosierdzia, aby je zanieść wszędzie
 
"Po raz kolejny młodzi odpowiedzieli na wezwanie: przybyli z całego świata, aby obchodzić święto kolorów, różnych twarzy, języków, różnych dziejów. Przybyli także ze swoimi ranami, ze swoimi pytaniami, ale przede wszystkim z radością spotkania. Po raz kolejny utworzyli mozaikę braterstwa. Podczas tego swego wielkiego spotkania jubileuszowego młodzież świata przyjęła orędzie miłosierdzia, aby je zanieść wszędzie w uczynkach co do duszy i co do ciała. Dziękuję wszystkim młodym, którzy przyjechali do Krakowa! I dziękuję tym, którzy się z nami łączyli z każdego krańca Ziemi! Niech otrzymany przez was dar stanie się codzienną odpowiedzią na wezwanie Boga” – mówił Ojciec Święty do wiernych w Auli Pawła VI.

...nie może być mowy o przyszłość kontynentu bez jego wartości założycielskich

Papież Franciszek mówił też o ważnej roli, jaka odgrywa Polska we współczesnej Europie: „Nawiedziłem też Sanktuarium w Częstochowie. Przed obrazem Matki Bożej, pod Jej matczynym spojrzeniem, można zrozumieć duchowy sens pielgrzymowania tego narodu, którego dzieje są nierozerwalnie związane z Krzyżem Chrystusa. Tutaj dotyka się namacalnie wiary świętego wiernego ludu Boga, który strzeże nadziei poprzez próby; i strzeże także owej mądrości, która jest równowagą między tradycją a innowacją, między przeszłością a przyszłością. A Polska przypomina dziś całej Europie, że nie może być mowy o przyszłość kontynentu bez jego wartości założycielskich, których centrum stanowi chrześcijańska wizja człowieka. Wśród tych wartości znajduje się miłosierdzie, którego szczególnymi apostołami byli: święta Faustyna Kowalska i święty Jan Paweł II”.
 
...podróż ta miała także perspektywę globalną
 
Podkreślił także ogólnoświatową wymowę swojej obecności w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau:
 
„Wreszcie podróż ta miała także perspektywę globalną, świata wezwanego do odpowiedzi na wyzwania związane z zagrażającej mu wojnie „w kawałkach”. I tutaj wielkie milczenie wizyty w Auschwitz-Birkenau było bardziej wymowne, niż jakiekolwiek słowa. W tym wielkim milczeniu modliłem się za wszystkie ofiary przemocy i wojny. Za to wszystko dziękuję Panu Bogu i Maryi Dziewicy”.
 
 
...dziękuję narodowi polskiemu i Kościołowi w Polsce za to wielkie święto młodości
 
Papież Franciszek, podczas pierwszej audiencji po lipcowej przewie wakacyjnej, zwrócił się także do polskich pielgrzymów:
„Bracia i siostry, za waszym pośrednictwem dziękuję narodowi polskiemu i Kościołowi w Polsce za to wielkie święto młodości, jakie mogliśmy przeżywać w Krakowie. Po raz kolejny wyrażam moją wdzięczność Prezydentowi Polski, innym przedstawicielom władz, kardynałowi arcybiskupowi Krakowa i całemu Episkopatowi Polski oraz tym wszystkim, którzy na różne sposoby przygotowali i sprawili, że stało się możliwe to wydarzenie, które dało Polsce, Europie i światu znak żywej wiary, znak braterstwa i pokoju.
 
Proszę Boga, aby ci młodzi ludzie, których spotkałem w Krakowie, zanieśli w swoich sercach iskrę Jego miłosierdzia całemu światu. Bogu Ojcu zawierzam duszę Kardynała Macharskiego, którego dane mi było nawiedzić przed jego śmiercią, która nastąpiła wczoraj! Niech Bóg wam błogosławi!”.

AS
fot. Stanisław Wasiutyński, Tytus Stachowiak
www.krakow2016.com