logo
Czwartek, 16 maja 2024 r.
imieniny:
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty, Szymona – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Paulini przypominają o możliwości uzyskania odpustu
 


Paulini przypominają o możliwości uzyskania odpustu. Jest on też dla tych, którzy nie mogą opuszczać domu, by nawiedzić Jasną Górę, ale którzy tego pragną i modlą się przed jakimkolwiek obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej o wierność Polski jej chrześcijańskiemu powołaniu, nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz za rodziny.

 

Sanktuarium przywilej odpustu zupełnego „in perpetuo” czyli mającego „wieczystą moc” dla wszystkich wiernych nawiedzających to święte miejsce, otrzymało od papieża Franciszka na początku tego roku. To odpowiedź Stolicy Apostolskiej na prośbę paulinów dla pobożności wiernych i ze względu na dobro duchowe milionów pielgrzymów przybywających do częstochowskiego klasztoru.

 

Odpust można uzyskać pod zwykłymi warunkami, czyli będąc w stanie łaski uświęcającej, przyjmując Komunęi św. (w tym czasie duchową) i modlitwie w intencjach Ojca Świętego. Do warunków odpustu jasnogórskiego należy dołączyć również: nawiedzenie Jasnej Góry w formie pielgrzymki lub pragnienie odbycia jej, a także modlitwę w intencjach: o wierność Polski jej chrześcijańskiemu powołaniu, o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz za rodziny.

 

Generał paulinów o. Arnold Chrapkowski podkreśla, że te intencje są niezwykle ważne, bo jest to zarówno przypomnienie roli, jaką pełni Jasna Góra dla Polaków, jak i tego, co dziś „jest wielką troską wszystkich czyli prośby o nowe powołania, by nie zabrakło kapłanów czyli tych, którzy sprawować będą sakramenty oraz za rodzinę, która przeżywa dziś wielki kryzys”.

 

Z daru odpustu w wyjątkowych sytuacjach np. choroby, podeszłego wieku lub z innych ważnych powodów, skorzystać mogą także osoby pozostające w domach, które nie mogą przybyć do Sanktuarium.

„Oprócz wiernych, którzy w normalnych okolicznościach przybywają na Jasną Górę, łaski odpustu zupełnego mogą dostąpić także duchowi pielgrzymi” - przypomina o. Michał Bortnik, zastępca kustosza Jasnej Góry.

„Patrząc na całą treść tego odpustu, jest tam zdanie mówiące o tym, że również osoby, które nie mogą fizycznie przybyć do sanktuarium z rożnych względów - jest tam użyte takie sformułowanie: 'z różnych względów', nie tylko choroby czy innej przeszkody, mogą uzyskać ten dar pod zwykłymi warunkami, które również są wymienione w dekrecie o odpuście - mówi o. Michał Bortnik - I te 'inne warunki' jakże stały się teraz aktualne. Zachęcamy wiernych do korzystania z tej łaski odpustu”.

 

Jasna Góra, mimo oczywistych ograniczeń, pozostaje otwarta dla wiernych. Msze święte i spowiedź (od godz. 9.15 do 19.30) odbywają się według stałego rytmu. Znacząco zwiększyła się liczba duchowych pielgrzymów, co widoczne jest zwłaszcza w Internecie. Jak poinformował jasnogórski Twitter, tylko 17 marca Mszę św. o 20.00 za pośrednictwem kanału YouTube Jasnej Góry wspólnie przeżywało ok. 100 tys. osób. To tyle, ile gromadzi się na większych uroczystościach na placu pod Szczytem. Natomiast w niedzielnej Mszy św. o godz.11.00 transmitowanej przez TVP uczestniczyło duchowo ponad 2,2 mln wiernych.

 

Sporym zainteresowaniem cieszą również transmisje telewizyjne codziennych Mszy św. Wciąż trwa wielka modlitwa o ustanie epidemii. W tej intencji sprawowane są dodatkowe Eucharystie, a Apel Jasnogórski o godz. 21.00, do którego włączono błagalne 'Suplikacje', stał się narodowym wołaniem o oddalenie koronawirusa.

„Sprawowanie sakramentów jest dla nas czymś najważniejszym i dopóki jest to możliwe, mimo utrudnień, pozostajemy w duszpasterskiej służbie” - zapewniają paulini. Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak podkreśla, że „w tym szczególnym czasie Jasna Góra jest ostoją i miejscem nadziei dla milionów Polaków".

„Ludzie do nas nieustannie dzwonią, zamawiają intencje, proszą o modlitwę” - podkreśla o. Michał Bortnik.

„Musze przyznać, że w Kancelarii Ojca Kustosza nie zauważamy spadku liczby telefonów. Telefon nieustannie dzwoni, tak jak dotąd, od 9.00 do 12.30 i od 14.00 do 18.00. Ludzie nieustannie dzwonią z prośbą o modlitwę, o wyjaśnienie, jak mogą uczestniczyć we Mszach świętych. Ojcowie sprawują Msze święte, i wszystkie intencje są odprawiane” - informuje zastępca o. kustosza.

 

Paulini włączają się w apele służb o zachowanie odpowiedzialności i rozsądku oraz o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Stosując się do rozporządzeń organów państwowych, do Kaplicy Matki Bożej może wejść jednorazowo do 50 osób. Wejście zarówno do Kaplicy, jak i bazyliki, jest możliwe tylko przez główne drzwi bazylikowe. Nad porządkiem czuwają jasnogórskie służby.

Modlitwa z Kaplicy Matki Bożej cały czas przekazywana jest on-line na jasnogórskim kanale YouTube.
Od poniedziałku do piątku o godz. 20.00 we Mszy św., specjalnie dedykowanej intencji o ustanie epidemii koronawirusa, mogą uczestniczyć także widzowie TVP3. Tę modlitwę transmituje również Radio Jasna Góra. Codziennie od poniedziałku do soboty specjalną Mszę św. o godz. 13.30 transmituje także Telewizja Trwam.


jasnagora.com