logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pełni obaw i nadziei - maturzyści z Kalisza
 


Pielgrzymka Maturzystów Diec. Kaliskiej modliła się w środę, 5 kwietnia na Jasnej Górze. Ok. 2 tys. uczniów klas maturalnych przybyło do sanktuarium zawierzyć siebie i swoje dorosłe życie Matce Bożej Jasnogórskiej. 
 
„Pielgrzymka na Jasną Górę posiada zawsze ten wymiar wewnętrzny, który nie zawsze jest ujawniany, zwłaszcza myślę przez młodych ludzi – podkreśla ks. Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu - To jest ten wymiar, który dzieje się między nimi a Panem Bogiem, między nimi a Matką Bożą na modlitwie. To jest często taki wymiar, którym oni się nie dzielą może w tym momencie, kiedy są na pielgrzymce, ale który owocuje, jestem przekonany, po jakiś czasie”.
 
„O tych maturzystach można powiedzieć to, co można powiedzieć o każdym młodym sercem, które jest z jednej strony pełen nadziei i pełne planów na swoje życie, a z drugiej strony patrzy z jakimś niepokojem, bo życie jednak to jest wyzwanie, zwłaszcza, kiedy się jest młodym człowiekiem i kiedy tych sukcesów życiowych jeszcze nie jest wiele, a przed człowiekiem chyba najpoważniejszy emocjonalnie do przeżycia egzamin. W związku z tym myślę, że ci młodzi ludzie, dlatego tak chętnie garną się do Matki Bożej, bo chcą powierzyć zarówno troskę o swoje dobre życie, o to, by ono było piękne, aby było dające coś innym, a z drugiej strony przyjeżdżają, żeby te swoje lęki ukoić. To można powiedzieć o dzisiejszych maturzystach, którzy są ludźmi bardzo ambitnymi” – zauważa kapłan. 
 
„Uczę się jak każdy – mówi Kuba Nowicki z III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu – Ćwiczymy, bo każdy chce, żeby wyszło jak najlepiej. Ten egzamin otwiera nam drogę na przyszłość. Najbardziej obawiam się egzaminów ustnych z polskiego i z angielskiego. Matematyka jest moim przedmiotem rozszerzonym i tego się nie obawiam. Po maturze chciałbym iść na matematykę stosowaną na Polityce Wrocławskiej”. 
 
Pielgrzymka rozpoczęła się od spotkania ewangelizacyjnego w Sali o. Kordeckiego o godz. 11.00. Gościem specjalnym był Dariusz „Maleo” Malejonek, polski kompozytor, wokalista i gitarzysta, członek zespołów: Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Houk, 2Tm2,3 oraz Arka Noego. Następnie młodzież uczestniczyła w Drodze Krzyżowej na jasnogórskich Wałach. 
 
Punktem centralnym pielgrzymki była Msza św. odprawiona w bazylice o godz. 14.30 pod przewodnictwem bpa Łukasza Buzuna, biskupa pomocniczego diec. kaliskiej. 
 
Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry: „Przychodzicie tu od Józefa do Maryi w ważnym momencie waszego życia, kiedy stoicie przed dokonaniem wyboru, choćby zawodu, poprzez wybór studiów, ale też myślicie o całym swoim życiu, o swojej wierze. Matura to ważny egzamin i ważna przełomowa chwila w życiu, ale też ważny punkt zwrotny w stawianiu sobie pytania o przyszłość, o siebie, o swoje życie, co jest i co będzie dla mnie najważniejsze, co pierwsze, i co najbardziej istotne”. 
 
„Wasza ofiara to jest dorobek 18-stu, 19-stu może 20-stu lat życia. Przychodzicie z taką ofiarą tutaj na Eucharystię i składacie ją na ołtarzu – mówił w homilii bp Łukasz Buzun - Jesteśmy dziećmi Kościoła, włączeni przez Kościół w tą tajemnicę Jezusa Chrystusa. Kościół w życiu naszym i w życiu narodu ma swój udział w dojrzewaniu, wychodzimy z naszej niedojrzałości powoli, w bólu, przebijamy tę skorupę, która nas jakoś ogranicza, po to, żeby rozwijać się, dojrzewać”. 
 
„‘Moją i waszą ofiarę’, te słowa wszystko muszą objąć. Gdy powiem ‘waszą’, wy możecie powiedzieć sobie w sercu: ksiądz biskup mówi ‘waszą’, ale to jest moja ofiara, ja w niej uczestniczę, w tą ofiarę wchodzi też dorobek życia i w tym wszystkim przynoszę też to, co otrzymałem za darmo, te talenty, które stanowią to, kim ja jestem. To jest też moment dotychczasowego rozliczenia, podsumowania, czy rozwijałem w swoim życiu te dary, które mam, na tyle ile mogę” - tłumaczył kaznodzieja. 
 
„Dążenie do dojrzałości, to jest świadomość odpowiedzialności nie tylko za siebie. Jestem odpowiedzialny za kolegę, za koleżankę, za jej wnętrze, za jej sumienie, bo to decyduje o tym, kim ona będzie w przyszłości i kim ja będę w przyszłości” – dodał biskup. 
 
Podczas Eucharystii młodzież maturalna złożyła Akt Zawierzenia Matce Bożej. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com