logo
Środa, 01 maja 2024 r.
imieniny:
Józefa, Lubomira, Ramony – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzmi z RPA u Pani Jasnogórskiej
 


Kolejny dzień trwa pielgrzymowanie młodych z całego świata na Jasną Górę, którzy zdążają na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. 
 
W jasnogórskim sanktuarium od poniedziałku można spotkać młodych z całego świata, w charakterystycznych dla swojego kraju koszulkach, w kapeluszach lub czapeczkach, z logiem ŚDM, z chustami lub flagami. 
 
W czwartek, 21 lipca wśród pielgrzymów zagranicznych Jasną Górę odwiedzili młodzi m.in.: z Francji, Australii, Argentyny, Kamerunu, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Brazylii. 
 
O godz. 14.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej modliła się grupa młodzieży z Republiki Południowej Afryki. Wraz z pielgrzymami obecny był bp o. Stanisław Dziuba, biskup diecezji Umzimkulu w RPA, paulin. 
 
„To wielka radość, że z młodzieżą całego świata możemy świętować Boże Miłosierdzie w Krakowie, w naszej Ojczyźnie razem z Ojcem Świętym Franciszkiem, który również przyjedzie tutaj na Jasną Górę, by celebrować tradycję i wiarę Kościoła polskiego od przeszło 1050. lat - mówi bp Stanisław Dziuba, biskup diecezji Umzimkulu w RPA - Jestem pewien, że to jest pierwsza pielgrzymka tych młodych do Polski i na Jasną Górę, i dla nich to jest wielkie doświadczenie wiary Kościoła polskiego i opiekuńczej roli Maryi tutaj, na Jasnej Górze. Są zachwyceni tą wspaniałością, wiarą i modlitwą tego miejsca”. 
 
„Jesteśmy bardzo daleko, na końcu świata, więc nie jest tak łatwo przyjechać do Polski – zaznacza biskup - Nasza grupa z Durbanu liczy 57 osób, z całego kraju z RPA jest ok. 400 osób. Są już w różnych diecezjach i przygotowują się na spotkanie z Ojcem Świętym w Krakowie. Szczególną naszą intencją jest, żeby młodzież stała się liderami obecnego Kościoła, jak również przyszłego Kościoła, żeby przyjęła Chrystusa jako swego Zbawiciela, by otworzyła się na nową łaskę, na Boże miłosierdzie i przez to doświadczenie Boga i miłosierdzia Bożego przekształcała świat, by stał się światem miłości, światem cywilizacji miłości, światem dobra”. 
 
„Młodzież w RPA jest bardzo religijna – dodaje bp Dziuba - Garnie się do Kościoła, do Jezusa, do życia duchowego, chociaż jak wszędzie, i w RPA jest dużo różnych zagrożeń, różnych atrakcji, które odciągają ich od prawdziwej wiary w Chrystusa. Dlatego właśnie jest potrzeba, żeby biskupi, kapłani i młodzież była zjednoczona w tej walce o wolność duchową młodzieży, o moc przeciwstawiania się tym różnym zagrożeniom współczesnego świata”. 
 
Eucharystii przewodniczył kard. Wilfrid Fox Napier, arcybiskup Durbanu, franciszkanin. 
 
„Miałem przyjemność być już na Jasnej Górze podczas roku jubileuszowego, odprawiać Mszę – opowiada kard. Wilfrid Fox Napier - Dużo czytałem o historii Polski i jak Jasna Góra wpływa na wiarę Polaków i jak umacnia wiarę i widzę, że to miejsce jest duchową stolicą Polski. Szczerze mówiąc zazdroszczę wam takiego miejsca, które gromadzi tak wielu Polaków w jednym miejscu. Chciałbym, abyśmy mogli takie miejsce utworzyć w naszym kraju, by łączyło tak wiele osób”. 
 
„Światowe Dni Młodzieży to mnie jest duchowa podróż, pielgrzymka która odbywam – dodaje kard. Wilfrid Fox Napier - Chcemy wszyscy zobaczyć jak Polacy przeżywają swoją wiarę, chcemy zobaczyć witalność polskich katolików. Możemy zobaczyć, jak Polacy są wierni Kościołowi i chcemy przenieś to na nasz grunt, żebyśmy mogli równie być wierni Kościołowi. Wielki wpływ na moje życie odegrał św. Jan Paweł II, ponieważ on udzielił mi święceń biskupich, później arcybiskupich, a potem mianował mnie kardynałem”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com