logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymi rowerowi odwiedzą Laski, aby podziękować za beatyfikację
 


Już w sobotę 24 września pielgrzymi rowerowi z Warszawy i okolic ruszą w drogę do Lasek, aby podziękować Bogu za beatyfikację matki Róży Czackiej i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Do wyboru będą mieli trzy trasy: ze Starego Miasta, z Komorowa i z Raszyna. Zapisy na pielgrzymkę są prowadzone online.


– Tracąc wzrok można się załamać. Matka Róża oddając się Bogu nie tylko się nie załamała, ale oddając się Bogu zrobiła tak wiele dobra. To inspirująca postać, zwłaszcza dla ludzi młodych – tak ks. Daniel Szafarz z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej wyjaśnia, dlaczego w centrum rowerowej pielgrzymki jest osoba niewidomej założycielki Lasek. 12 września minął rok od beatyfikacji Elżbiety Róży Czackiej

Tym wyjazdem pielgrzymi rozpoczną sztafetę młodych z całej Archidiecezji Warszawskiej, którzy w kolejne soboty października będą przyjeżdżać do Lasek, aby modlić się przy grobie błogosławionej. Przed beatyfikacją młodzi z warszawskich i podwarszawskich parafii pielgrzymowali w podobny sposób do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie znajduje się grób bł. Stefana Wyszyńskiego.

 

Od 2017 roku w Archidiecezji Warszawskiej organizowane są pielgrzymki rowerowe. Uczestnicy zawsze mają do wyboru kilka tras o różnej długości i poziomie trudności. Dzięki temu w pielgrzymki oprócz ludzi młodych włączają się całe rodziny, a także dorośli pielgrzymi. Dotychczas pielgrzymi odwiedzili już m.in. Loretto, Wrociszew – miejsce pracy ojca bł. Stefana Wyszyńskiego, Archikatedrę Warszawską, a w Roku św. Józefa wszystkie parafie pod jego wezwaniem.


– Na rowerowe pielgrzymowanie często decydują się osoby, które lubią jeździć rowerem i traktują tę aktywność jako hobby. Takie pielgrzymowanie jest dla nich okazją do łączenia wiary z tym co daje im przyjemność. To połączenie okazuje się bardzo ważne – udowadnia, że wiara i zainteresowania to dwa aspekty życia, które nie wykluczają się i że da się je twórczo łączyć, a Bóg może być obecny w całym życiu człowieka – opowiada o motywacjach pielgrzymów ks. Artur Kaczyński z parafii Narodzenia NMP w Komorowie, organizator tegorocznej pielgrzymki.

 

Do wyboru trzy trasy

 

Wrześniowa pielgrzymka do Lasek jest skierowana do osób w każdym wieku. Jej uczestnicy, zależnie od trasy, pokonają od 20 do 50 kilometrów. Najkrótsza będzie droga sprzed kościoła seminaryjnego na Krakowskim Przedmieściu (20 km). Pozostałe dwie trasy, z Komorowa i Raszyna są o kilka kilometrów dłuższe.

 

Pielgrzymki sprzed kościoła seminaryjnego na Krakowskim Przedmieściu oraz z parafii Narodzenia NMP w Komorowie wyruszą o godz. 11:00. Natomiast sprzed kościoła św. Szczepana w Raszynie o godz. 10:00. Po przybyciu do Lasek o godz. 13:00 pielgrzymi wezmą udział w Mszy świętej za wstawiennictwem bł. matki Czackiej, pomodlą się przy jej grobie oraz poznają Dzieło Lasek. Na zakończenie jest przewidziany wspólny grill.

Koszt udziału w pielgrzymce rowerowej to 10 zł. Zapisy są przyjmowane online poprzez formularz. Więcej informacji: www.facebook.com/groups/1458765520820935 oraz u ks. Artura Kaczyńskiego: artur_kaczynski@o2.pl.


archwwa.pl