logo
Wtorek, 07 maja 2024 r.
imieniny:
Augusta, Gizeli, Ludomiry, Róży – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymi z Węgier na Jasnej Górze i w Łagiewnikach
 


Trwa Pielgrzymka Narodowa Węgrów. W sanktuarium jasnogórskim modliło się ok. tysiąc osób. Oprócz Węgrów mieszkających w swoim kraju, przybyli również Węgrzy z Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Serbii. Pielgrzymi przyjechali do Częstochowy specjalnym taborem kolejowym. 
 
Na pielgrzymce obecni są szczególni goście: wicepremier rządu węgierskiego Węgier Zsolt Semjén, ?ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz konsul generalna Węgier w Krakowie Adrienne Kórmendy. 
 
Wtorek, 26 czerwca, to centralny dzień spotkania. Na uroczystą Mszę św. o godz. 12.00 pielgrzymi węgierscy przybyli do Kaplicy Matki Bożej. 
 
Szczególnym punktem tej Eucharystii była uroczystość przyjęcia do konfraterni Zakonu Paulinów bpa Tamása Józsefa z Siedmiogrodu w Rumunii. Do duchowej rodziny - konfraterni paulińskiej - ks. biskup został przyjęty w dowód uznania za wieloletnią współpracę z paulinami, przyjaźń i przewodniczenie Narodowym Pielgrzymkom Węgrów na Jasną Górę. Ks. biskup od lat wiernie przybywa na te pielgrzymki wraz z węgierskimi mieszkańcami rumuńskiego Siedmiogrodu. To właśnie na terenie Siedmiogrodu w Rumunii znajduje się sanktuarium maryjne narodu węgierskiego w Csiksomlyó. Kult Matki Bożej w tym miejscu sięga roku 1567 r., kiedy to w darze wdzięczności dla Maryi za ocalenie wiary Węgrzy składają śluby wytrwania w wierze ojców. 
 
Bp József Tamás w tym roku obchodzi także złoty jubileusz kapłaństwa. 
 
„Ekscelencjo, Księże Biskupie, na wniosek ojców i braci prowincji węgierskiej, na mocy decyzji definitorium generalnego dziś uroczyście włączamy Księdza Biskupa do duchowej rodziny Zakonu św. Pawła I Pustelnika – powiedział o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów – Już od wielu lat Ksiądz Biskup związany jest z naszym paulińskim zakonem, szczególnie na ziemi węgierskiej i w Siedmiogrodzie. Od wielu już lat przewodniczy także pielgrzymowaniu wiernych z Węgier tutaj na Jasną Górę. Jasna Góra stała się dla Księdza Biskupa także drugim domem. I dziś w ten sposób formalny pragniemy włączyć nie tylko tutaj w życie, działalność i posłannictwo Jasnej Góry, ale w życie, działalność i duchowe dobra całego paulińskiego zakonu”. 
 
Warto przypomnieć, że Polskę i Węgry łączą przede wszystkim historia i dzieje Zakonu Paulińskiego, który powstał na Węgrzech i przywędrował stamtąd do Polski. W czasach unii personalnej polsko-węgierskiej (1370-1382) krewny wspólnego króla Ludwika Węgierskiego - Władysław książę opolski, latem 1382 r. osiedlił w Częstochowie szesnastu przybyłych z klasztoru w Marianosztra zakonników, by stanęli na straży świętego Obrazu. 
 
Przyjaźń Polaków i Węgrów trwała i rozwijała się na przestrzeni wieków. Obydwa narody wspomagały się w trudnych momentach. Matka Boska została obrana zarówno Królową Polski, jak i Węgier. 
 
Mszę św. z ceremonią nadania konfraterni koncelebrowali m.in.: bp János Székely, biskup diecezji Szombathely na Węgrzech; o. Botond Bátor, wieloletni przełożony prowincji paulińskiej na Węgrzech, obecnie posługujący wśród mniejszości węgierskiej w Rumunii, jeden ze współorganizatorów pielgrzymki; o. Csóka János, prowincjał Wegierskiej Prowincji Zakonu Paulinów oraz o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, od wielu lat przyjaciel pielgrzymów z Węgier (prywatnie znający jęz. węgierski). 
 
 
Pielgrzymi przed Eucharystią złożyli kwiaty pod Epitafium Smoleńskim przed Kaplicą Matki Bożej, upamiętniającym ofiary katastrofy Smoleńskiej. 
 
Natomiast o godz. 15.00 w Sali Rycerskiej otwarta została specjalna, okolicznościowa wystawa z okazji węgierskiej pielgrzymki, zatytułowana „Przenajświętsza Panienka, Patronka Węgrów” /zobacz galerię/. Ekspozycja została zorganizowana przez Galerię Kárpát-haza w Budapeszcie. 
 
Pielgrzymi z Węgier spotkali się także na Wałach jasnogórskich na modlitwie przy figurze bł. Euzebiusza, założyciela paulinów w XIII wieku na Węgrzech. Miejsce to, będąca pamiątką Pielgrzymki Węgrów w 2012 r., nazywane jest „Studnią Bł. Euzebiusza – Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”. W programie pielgrzymki znalazły się jeszcze: modlitwa różańcowa, Apel Jasnogórski, a po nim procesja różańcowa ze świecami i modlitewne czuwanie. 
 
Dnia 27 czerwca pielgrzymi udadzą się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. O godz. 11.00 w bazylice uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Pielgrzymi modlić się także będą przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy grobie św. Siostry Faustyny, a przesłanie z tego świętego miejsca w języku węgierskim wygłosi dla nich s. Hedvig Ulicna z krakowskiej wspólnoty Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Podczas Mszy św. poświęcony zostanie obraz Jezusa Miłosiernego namalowany na Węgrzech, który następnie odbędzie peregrynację w węgierskich parafiach. Pielgrzymkę zakończy modlitwa w Godzinie Miłosierdzia i Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz pasterskie błogosławieństwo. 
 
W kolejnym dniu, 28 czerwca odbędą się uroczystości w Tarnowie. Po Mszy św. w tarnowskiej katedrze nastąpi odsłonięcie Ławki Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, która stanie przy ul. Wałowej, obok pomnika Józefa Bema. 
 
o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ mn, dr 
 
jasnagora.com