logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymka do Łagiewnik: słowo kard. Dziwisza i konferencja ks. Węgrzyniaka
 


W Centrum Jana Pawła II miała miejsce pierwsza część Pielgrzymki Kapłanów Metropolii Górnośląskiej. Tym razem celem pielgrzymowania śląskich kapłanów były Łagiewniki.
 
Pod przewodnictwem biskupów diecezjalnych ponad 600 kapłanów z terenu archidiecezji katowickiej, diecezji gliwickiej i opolskiej pielgrzymowało do Centrum Jana Pawła II oraz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
 
Wraz ze swoimi biskupami kapłani metropolii górnośląskiej odbyli pielgrzymkę do Krakowa-Łagiewnik. W ten sposób przezyli Dzień Modlitw o Uświęcenie Duchowieństwa. Całość pielgrzymki rozpoczęła się w Sanktuarium św. Jana Pawła II skąd wszyscy obecni modląc się różańcem przeszli do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
 
Obecnych kapłanów metropolii przywitał kard. Dziwisz, który nawiązując do wizyty ojca świętego Franciszka przywołał jego słowa. - Jakże nie usłyszeć tu echa wielkiej zachęty Jana Pawła II: Otwórzcie drzwi! Jednak w naszym życiu: kapłanów, osób konsekrowanych, często może pojawić się pokusa, by ze strachu lub wygody pozostać trochę zamkniętym w nas samych i w naszych środowiskach. Jezus wskazuje jednak drogę tylko w jednym kierunku: wyjść z naszych ograniczeń. To podróż bez biletu powrotnego. Chodzi o to, by dokonać wyjścia z naszego „ja”, aby stracić swoje życie dla Niego, idąc drogą daru z samego siebie. Z drugiej strony Jezus nie lubi dróg przemierzanych połowicznie: przymkniętych drzwi, podwójnego życia. Wymaga, by wyruszyć w drogę bez obciążeń; wyjść, rezygnując ze swoich zabezpieczeń, mocni jedynie w Nim - powiedział.
 
Kard. Dziwisz wspomniał także o trudnych początkach kultu Miłosierdzia Bożego. Zaznaczył przy tym rolę, którą odegrał ówczesny arcybiskup krakowski. Podkreślił, że później, już jako Jan Paweł II tajemnicę o Bożym Miłosierdziu przejął od siostry Faustyny i uczynił ją swoją.Metropolita krakowski podzielił się także jednym z pragnień św. Jana Pawła II, które udało się zrealizować. - Ojciec święty pragnął, by w Krakowie powstała Bazylika Bożego Miłosierdzia - powiedział.
 
Hierarcha podkreślił także związki, które łączyły Karola Wojtyłę ze Śląskiem. Szczególnie podkreślił pielgrzymkę piekarską, której kard. Wojtyła był wieloletnim kaznodzieją. Jako szczególny znak łączności ze Śląskiem kard. Dziwisz wskazał kaplicę Matki Bożej Piekarskiej, która znajduje się w Centrum św. Jana Pawła II.
 
Metropolita krakowski podzielił się także swoimi myślami dotyczącymi pielgrzymki kapłanów metropolii górnośląskiej. - Tak sobie pomyślałem, że ten Śląsk nas zaskakuje - z pomysłami, propozycjami; zawsze twórczymi. Dla nas to jest zbudowanie, także ta dzisiejsza pielgrzymka. Widać, że jesteście bardzo złączeni w dziele apostolstwa - powiedział kard. Dziwisz.
 
Swoimi refleksjami nad tematem miłosierdzia podzielił się z kapłanami ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Biblista podkreślił, że „miłosierdzie to przede wszystkim świadomość, że Bóg i Kościół są wobec mnie miłosierni”. - Bóg jako pierwszy okazał nam miłosierdzie i powołał nas do posługi miłosierdzia - mówił kapłan.
 
Ks. Węgrzyniak w syntetyczny sposób przybliżył zebranym ideę miłosierdzia, to jak ona ewoluowała, aż do pojęcia i sposobu rozumienia, które znajdujemy w Nowym Testamencie. W swojej konferencji przybliżył rozumienie miłosierdzia, jako konkretnego daru, który jest najlepszą reakcją na zło, biedę, czy nędzę. Wskazał też na pojawiające się zagrożenie polegające na chęci oddzielenia miłosierdzia od sprawiedliwości. - Miłosierdzie jest konieczne, by zminimalizować nędzę, zaś sprawiedliwość, by zminimalizować cwaniactwo - powiedział.
 
 
www.archidiecezja.katowice.pl