logo
Sobota, 11 maja 2024 r.
imieniny:
Igi, Mamerta, Miry, Franciszka – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymka śladem królów
 


Aby uczcić 1050 rocznicę Chrztu Polski, 9 maja 2016 na Szlak Piastowski z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie wyruszyła jubileuszowa pielgrzymka.
 
Po zwiedzeniu kruszwickiej kolegiaty św.św. Piotra i Pawła z XI/XII wieku, romańskiej rotundy św. Prokopa z XII wieku i bazyliki Św. Trójcy z 1216 roku w Strzelnie, pielgrzymi podążyli do Gniezna, pierwszej stolicy Polski. W rocznicowych obchodach katedra jest miejscem szczególnym: tutaj koronowano pięciu królów Polski, a także pochowano św. Wojciecha, biskupa i męczennika, którego historię opowiadają monumentalne Drzwi Gnieźnieńskie powstałe w XII w. To zaledwie początek, bo wykopaliska archeologiczne w podziemiach świątyni opowiadają dzieje X i XI wieku. 
 
Pielgrzymi udali się również na Pola Lednickie. Nad jeziorem Lednica, gdzie przypuszczalnie Mieszko I wraz z otoczeniem przyjął Chrzest w 966 roku, organizator i opiekun pielgrzymki, ks. Paweł Conder odprawił nabożeństwo ponowienia przyrzeczeń Chrztu Świętego.
 
Następnie pielgrzymi zostali ochrzczeni pod Bramą Rybą Trzeciego Tysiąclecia. Z tego symbolicznego już miejsca podążyli do grobu o. Jana Góry, dominikanina, twórcy spotkań Młodych Lednica 2000, a następnie od 2004 spotkań Lednica Seniora. Msza święta w kaplicy lednickiego Domu Jana Pawła II zwieńczyła trud całego dnia i późnym wieczorem pielgrzymi udali się w drogę powrotną do Warszawy.  
 
Świętując 1050 rocznicę Chrztu Polski, wiele parafii organizuje pielgrzymki na Szlak Piastowski. Pątnicy udają się do starych, XI XII wiecznych kościołów i katedr, aby u źródeł czerpać wiedzę z historii chrystianizacji Polski.  Celem pielgrzymek są m.in. Gniezno, Poznań i Pola Lednickie.   
 
Anna Dziemska
foto: Anna Dziemska 
franciszkanie.pl