logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymka środowisk kombatanckich
 


Pielgrzymka środowisk kombatanckich odbyła się w piątek, 18 listopada na Jasnej Górze. Do sanktuarium przybyli weterani walk o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej, weterani z drugiej wojny światowej, byli więźniowie obozów koncentracyjnych i łagrów sowieckich oraz reprezentanci Związku Sybiraków. Weteranom towarzyszył Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Okazją do modlitwy przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej stał się jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. 
 
„Obecność dzisiaj delegacji kombatantów z całej Polski, to taki wyraz hołdu, wdzięczności i modlitwy za te 1050 lat polskich dziejów, polskiej państwowości, i modlitwa o następne lata pomyślności dla Polski, pomyślności dla kombatantów. Jesteśmy tuż po Święcie Niepodległości, to też dla weteranów bardzo ważna data. Chcemy też przywołać tą pielgrzymką, pielgrzymkę Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę, która miała miejsce 95 lat temu, kiedy to marszałek Piłsudski udając się tutaj, dziękował za zwycięską Bitwę Warszawską 1920 roku – mówi Jan Józef Kasprzyk – Pamiętajmy, że kombatanci, którzy są dzisiaj razem z delegacją Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, to pokolenie wychowane w II Rzeczypospolitej, pokolenie, które jest ogromnie przywiązane do pamięci o Józefie Piłsudskim, o naszych bohaterach narodowych”. 
 
Jasnogórskie spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania zespołu klasztornego Zakonu Paulinów. O godz. 15.00 w Kaplicy Różańcowej została odprawiona Msza św., której przewodniczył o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości. O godz. 21.00 weterani walk o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej zgromadzili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Apelu Jasnogórskim. Podczas modlitwy kombatanci ofiarowali na Jasną Górę kopię obrazu Matki Bożej Kozielskiej. Wizerunek został namalowany przez polskich oficerów zamordowanych później w Katyniu. 
 
Rozważanie apelowe poprowadził jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości. „Jasnogórska Bogarodzico, jaśniejąca pośród naszej radosnej niepodległości, oto w miesiącu naszego narodowego Święta Niepodległości wspominamy bohaterów Jasnej Góry, Częstochowy i nie tylko. Po wiekowej niewoli Ojczyzny podporucznik Artur Wiśniewski, żołnierz Pierwszej Brygady Legionów wprowadził polskie orły na Jasną Górę, miało to miejsce w poniedziałek, 4 listopada 1918 roku. Na przeciw polskim żołnierzom wyszedł osobiście świętobliwy przeor Jasnej Góry o. Piotr Markiewicz z całym konwentem. W bramach jasnogórskiej twierdzy ojciec przeor witał żołnierzy, podobnie jak niegdyś w tej bramie jego poprzednicy w wolnej Rzeczypospolitej witali monarchów” - powiedział o. Eustachy Rakoczy. 
 
Przypomniał także pułkownika Kazimierza Mastalerza, pierwszego dowódcę, który poległ w 1939 roku. Dowodził 18 Pułkiem Ułanów Pomorskich. „To Częstochowian, który mieszkając przy ul. Jasnogórskiej, pod opieką Twoją Bogarodzico, dojrzewał do służby Rzeczypospolitej. Twoja kaplica była dla niego pierwszą szkołą oficerską, tu rodziło się i rosło jego pragnienie walki o niepodległość Polski” – podkreślił o. Rakoczy. 
 
Jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości wskazując na złożony przez kombatantów jako wotum obraz Matki Bożej Kozielskiej zaznaczył, że jest on „znakiem Jej obecności pośród żołnierzy w najtrudniejszych godzinach życia, cierpienia i walki”. 
 
Dziękczynienie za jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski wygłosił Jan Józef Kasprzyk. 
 
Pielgrzymkę zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 
 
o. Stanisław Tomoń 
 
www.jasnagora.com