logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Balladyny, Lilli, Mariana, Piusa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymka Wiernych Kościoła Greckokatolickiego
 


Pielgrzymka Wiernych Kościoła Greckokatolickiego Polski i Ukrainy na Jasną Górę miała się odbyć 4 lipca br., ale z powodu epidemii koronawirusa odbyła się duchowo w piątek, 19 czerwca. Do Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej przybyli: zwierzchnik Kościoła Grekokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski oraz bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej. Obecni byli księża oraz grupa wiernych, m.in. z parafii greckokatolickiej w Częstochowie.

 

Intencją modlitwy było dziękczynienie za życie św. Jana Pawła II, orędownika pojednania polsko-ukraińskiego w stulecie Jego urodzin, oraz i modlitwa o ustanie epidemii.

 

Doroczna modlitwa przed Cudownym Obrazem Matki Bożej jest kontynuacją spotkań, które odbywały się w jasnogórskim sanktuarium na 1000-lecie Chrztu Rusi w 1988 r. W ubiegłym roku odbyła się pierwsza taka pielgrzymka, odnawiająca tradycje tamtych spotkań.

 

„Kościół greckokatolicki zawsze był obecny na Jasnej Górze, i od kiedy ja pamiętam, zawsze mi mówiono, że jeździliśmy i będziemy jeździć do Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasną Górę - podkreśla abp Eugeniusz Popowicz - Dola naszej Cerkwi w Polsce jest bardzo mocno związana z sanktuarium jasnogórskim, bo tutaj zaczęło się nasze odrodzenie. Tutaj mieliśmy możliwość świętowania naszego jubileuszu 1000-lecia Chrztu Rusi Kijowskiej w 1988 r. Wtedy tysiące wiernych przyjechało, żeby tutaj dziękować Panu Bogu za dar Chrztu Świętego. Nie mieliśmy wtedy możliwości udania się do własnych sanktuariów, bo one były zamknięte - i te w Polsce, które były kiedyś naszą własnością, i również te na Ukrainie”.

 

„W tym roku nasza pielgrzymka na Jasną Górę, pomimo tej epidemii która panuje, jest związana z podziękowaniem Panu Bogu i Matce Bożej za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin, bo mamy świadomość, że odrodzenie naszego Kościoła, które nastąpiło tutaj w Polsce i później na Ukrainie, zawdzięczamy Jemu. On był związany z Matką Boską Częstochowską, był ‘Totus Tuus’, a więc jesteśmy tutaj przed Czarną Madonną, żeby Jej Podziękować za tego Wielkiego Papieża, Wielkiego Polaka, Wielkiego Słowianina, za tego Wielkiego Świętego Człowieka, który nosił w sercu również naszą Cerkiew, o czym sam niejednokrotnie mówił”.

 

Kościół greckokatolicki w Polsce to Kościół wschodni obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, uznający władzę i autorytet papieża. Polscy biskupi greckokatoliccy wchodzą w skład Konferencji Episkopatu Polski. Prowincja kościelna obrządku greckokatolickiego w Polsce nosi nazwę Metropolii przemysko-warszawskiej, a w jej skład wchodzą dwie eparchie: Archieparchia przemysko-warszawska, obejmująca dekanaty po prawej stronie Wisły oraz Eparchia wrocławsko-gdańska, obejmująca dekanaty po lewej stronie Wisły. Liczba wiernych Kościoła Greckokatolickiego w Polsce szacowana jest na 55 tys.

 

Liturgia o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej sprawowana była w języku ukraińskim i transmitowana przez TV TRWAM.

Gości powitał w imieniu Jasnej Góry o. Michał Legan podkreślając, że dzisiejsza liturgia odbywa się w miejscu, „które tak pięknie łączy to, co w Kościele wschodnie z tym, co zachodnie – spojrzenie w oczy Matki, w tę Świętą Ikonę, która jest oknem do nieba, dowodem wielkiej, świętej obecności”. „Niech nas łączy w tym braterstwie” – powiedział o. Legan.

 

Wstępnie ustalony został termin przyszłorocznej pielgrzymki wiernych Kościoła Grekokatolickiego na Jasną Górę. Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, jasnogórska modlitwa odbędzie się w zwykły sposób, z udziałem wielu wiernych z Polski i Ukrainy, w pierwszą sobotę lipca – 3 lipca 2021 r.

 

Abp Popowicz: Dziękujemy za dar życia i posługę św. Jana Pawła II

 

W Jego sercu było miejsce dla narodu ukraińskiego i cierpiącego Kościoła Greckokatolickiego. Odnosił się do niego z szacunkiem i troską – mówił o św. Janie Pawle II abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski na Jasnej Górze. Duchowni i wierni Kościoła Greckokatolickiego dziękowali w piątek, 19 czerwca za dar życia Papieża Polaka i modlili się o ustanie epidemii.

Liturgia na Jasnej Górze była koncelebrowana w ramach duchowej pielgrzymki wiernych Kościoła Greckokatolickiego z Polski i Ukrainy. Dziękczynnej Boskiej Liturgii za dar życia i posługi św. Jana Pawła II przewodniczył abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski w koncelebrze z bp. Włodzimierzem Juszczakiem OSBM oraz duchowieństwem greckokatolickim z Polski i Ukrainy.

Abp Eugeniusz Popowicz w wygłoszonej podczas pielgrzymki homilii podkreślał, że Jasna Góra to historyczne miejsce dla wiernych Kościoła greckokatolickiego i przypominał o ważnych datach dla katolików obrządku wschodniego.

 

„Na Jasnej Górze mieliśmy możliwość dziękować Wszechmogącemu za dar naszego chrztu, gdy we wrześniu 1988 r. zgromadziły się tutaj ze swoimi pasterzami tysiące naszych wiernychˮ – mówił abp Popowicz, przywołując Jubileusz Tysiąclecia Chrztu Rusi Kijowskiej, którego główne obchody miały miejsce w Częstochowie. Dały one początek odrodzeniu i uznaniu przez władze państwowe Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, działającego nieformalnie w czasach PRL-u. Metropolita wspomniał o jeszcze jednym ważnym wydarzeniu, jakim była pierwsza powojenna sakra biskupia, która również odbyła się w Częstochowie.

Przytaczając te wydarzenia, abp Popowicz wskazał na ogromną rolę świętego Jana Pawła II w procesie odrodzenia Kościoła greckokatolickiego.

 

„W Jego sercu było też miejsce dla narodu ukraińskiego i cierpiącego Kościoła Greckokatolickiego, do którego On, jako następca św. Piotra, odnosił się z szacunkiem i troską oraz dbał o Jego organiczny rozwójˮ – mówił w homilii Metropolita, wskazując na wielkie zasługi Papieża.

 

„Nie wystarczy czasu, aby opowiedzieć o wszystkim, co św. Jan Paweł II uczynił dla świata, dla Polski, dla Ukrainy. Dzisiaj, do naszego podziękowania Wszechmogącemu za wszystkie otrzymane łaski, dodajemy również naszą wdzięczność za życie i pasterską służbę oraz miłość do naszego Kościoła świętego Jana Pawła IIˮ – powiedział metropolita przemysko-warszawski.

 

Pielgrzymki grekokatolików do Ikony Bogurodzicy słynącej łaskami od kilku lat organizowane są przez bp. Włodzimierza Juszczaka w pierwszą sobotę lipca. Udział w tegorocznej pielgrzymce ze względu na epidemię koronawirusa był ograniczony i miał charakter przede wszystkim duchowy. Wierni pozostający w domach mogli jednoczyć się na wspólnej modlitwie za pośrednictwem Telewizji TRWAM i kanału YouTube Jasnej Góry.

 

ks. Mateusz Demeniuk/ o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com