logo
Wtorek, 14 maja 2024 r.
imieniny:
Bonifacego, Julity, Macieja – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pielgrzymka Zespołu Szkół Plastycznych w Częstochowie
 


Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie zakończył 12 października na Jasnej Górze, świętowanie jubileuszu 70-lecia istnienia, które trwało cały rok. 
 
W Kaplicy Matki Bożej na uroczystej Mszy św. zgromadziła się młodzież szkoły wraz z gronem pedagogicznym, a także gośćmi i absolwentami uczelni. 
 
„Dzisiaj odnotowujemy, że minęło 71 lat - mówi Anna Maciejowska, dyrektor szkoły - Chociaż nie jest to pełna prawda, bo 71 lat minęło, odkąd szkoła została upaństwowiona, powołana przez Ministra Kultury, jako Państwowe Liceum Technik Plastycznych w 1947 roku, ale zalążkiem tej szkoły było coś niezwykłego, wybitna uczelnia powołana do życia przez artystów częstochowskich i warszawskich, tych, którzy z Powstania Warszawskiego znaleźli tutaj schronienie w Częstochowie i już w 1945 roku otworzyli Wolną Akademię Sztuk Pięknych. Na jej bazie, na jej konstrukcji powstała późniejsza Państwowa Szkoła Plastyczna, która istnieje do dzisiaj i jest jedną z najstarszych w Polsce, powołanych wedle takich nadziei, intencji i programów już opracowywanych po odzyskaniu niepodległości, po roku 1918, ale niestety, powstałych dopiero po II wojnie światowej”. 
 
„W najbliższe lata wkraczamy przede wszystkim nadzieją, że nie stanie się nam żadna krzywda, czyli, że szkoła będzie istniała i rozwijała się, że będziemy mogli otworzyć następny kierunek, do którego jesteśmy przygotowani bazą i świadomością artystyczną, świadomością pedagogiczną; i także z taką nadzieją, żeby nasi absolwenci byli z nami, byli fizycznie, byli poprzez kontakt mentalny, ale nade wszystko poprzez promowanie szkoły swoimi osiągnięciami - wyraża swe życzenia Anna Maciejowska - Wśród naszych absolwentów jest wiele znakomitych postaci. Wśród współczesnych artystów polskich taką swoistą ikoną naszej szkoły, wyznaczającą poziom naszych efektów, ale także oczekiwań jest, niestety nieżyjący już, Jerzy Duda-Gracz. Inni podążają za nim i także należą do czołówki wielkich artystów polskich, malarzy i rzeźbiarzy, grafików i tych, którzy zajmują się sztuką alternatywną, społeczną, różnymi jej formami”. 
 
„Plastyka warto wybrać dlatego, że dobrze kształci - zapewnia dyrektor szkoły - Prawdziwie i dobrze kształci, nieskromnie to mówię i podkreślam, w kierunkach zawodów kreatywnych, takich jak jubilerstwo, które planujemy jeszcze poszerzyć, jak ceramika bardzo utrwalona u nas, jak grafika, która otworzyliśmy pierwsi w Polsce pod egidą Akademii Katowickiej, projektowanie graficzne i jak wreszcie mural, który mamy od dwóch lat”. 
 
Mszy św. o godz. 9.30 przewodniczył ks. Łukasz Laskowski, katecheta i kapelan szkoły. Koncelebrowali obecni i byli katecheci placówki. Podczas powitania ks. Laskowski odczytał list, który z okazji zakończenia roku jubileuszowego skierował do społeczności szkoły abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. 
 
„Gratuluję inicjatywie podjętej przed 20. laty przez uczniów, rodziców i Panią Dyrektor, że każdego roku wasza wspólnota pielgrzymuje do szkoły Maryi na Jasną Górę, aby dziękować i modlić się za Jacka Malczewskiego, artystów, absolwentów, uczniów, i przez wstawiennictwo Matki Niezawodnej Nadziei zawierzać Bogu swoją – napisał abp Depo - Z okazji jubileuszu, Dnia Patrona, Dnia Edukacji Narodowej życzę całej wspólnocie szkoły i wszystkim absolwentom, żebyście byli ludźmi wewnętrznymi, którzy tworzą piękno sztuki, a jednocześnie przez swoją twórczość mówią o miłości Boga, drugiego człowieka i Ojczyzny. Tych spraw od własnego serca nie można oddzielać”. 
 
„Przychodzimy więc, aby świętować nasz jubileusz pamiętając, że ta nasza tradycja przychodzenia na Jasną Górę datuje się od 1997 roku. Modlimy się za naszego patrona, za tych którzy byli, i którzy przyjdą po nas” – mówił na początku Mszy św. ks. Łukasz Laskowski. 
 
Kazanie wygłosił ks. Piotr Rutkowski, katecheta Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. „Cieszę się, że od tego roku mogłem dołączyć do tak zacnego grona pedagogów tej szkoły, i będę starał się wam, drodzy młodzi, towarzyszyć w waszym rozwoju talentów. My jako pedagodzy chcemy przede wszystkim ukształtować i uformować wasze wnętrze, uwrażliwiając was na piękno otaczającego świata, na dziedzictwo kultury tylu pokoleń, które żyły przed nami” – mówił kapłan. 
 
„Życzę wam, aby ta wrażliwość na piękno wyrażała się w waszych pracach, w waszych dziełach sztuki, aby inni patrząc na owoce waszej pracy mogli się zachwycić, jak to mawiał Norwid, bo ‘piękno na to jest, by zachwycało’” - mówił ks. Piotr Rutkowski. 
 
Podczas Mszy św. zaśpiewał chór szkolny. 
 
Dalsze uroczystości jubileuszowe odbywają się w siedzibie szkoły. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com