logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bernadety, Julii, Benedykta, Biruty, Erwina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Timothy Radcliffe OP
Po co być chrześcijaninem?
Wydawnictwo Salwator
 


 
format: 145 x 205
stron: 296
isbn: 978-83-60703-43-4
Kup tą książkę

 
Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie, które nurtuje dzisiaj wielu chrześcijan różnych wyznań: jaki jest sens bycia chrześcijaninem?
Autor z prorockim zacięciem próbuje argumentować na rzecz wiary chrześcijańskiej. Jego argumentacja jest osadzona w głębokim rozumieniu natury ludzkiej oraz problemów i lęków ludzi współczesnych, jak chociażby zmian na rynku pracy. Radcliffe nie boi się mówić o kryzysie Kościoła i o jego skutkach; nie przewiduje jednak – jak czyni to wielu filozofów – jego upadku. Dzięki właściwej postawie możemy z niego wyjść zwycięsko, jak apostołowie po ciemnej nocy śmierci Jezusa, który trzeciego dnia zmartwychwstał.
Tematyka książki jest szeroka. Autor czerpie z długiego doświadczenia duszpasterza pracującego z osobami żyjącymi w związkach niesakramentalnych, z wątpiącymi w autorytety religijne oraz duchownymi nieradzącymi sobie z celibatem.
Książka Radcliffa to lektura przyjemna, w której poważne problemy teologiczne są podejmowane w sposób przystępny, a niekiedy z dużą dawką dobrego humoru.
 
Fragmenty zaczerpnięte z tej książki posłużyły w naszym serwisie jako rozważania rekolekcyjne na Wielki Post 2008 roku.
 
Zobacz także
ks. Andrzej Draguła
Czy kicz artystyczny dowodzi kiczowatego życia duchowego tego, kto aprobuje kicz? A kicz religijny? Kicz dewocyjny? Czy oznacza kiczowate życie wewnętrzne, kiczowatą religijność, kiczowatą wiarę? W roku 1984 Sekcja Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zorganizowała sesję pod hasłem „Sacrum i sztuka”. To była pierwsza taka konferencja, na której spotkali się teologowie, historycy sztuki i artyści. Kicz religijny nie był przedmiotem żadnego referatu, ale wątek ten pojawił się w dyskusjach. 
 
Dorota Peplińska
Fundamentem chrześcijańskiej specyfiki życia moralnego jest uczestnictwo w naturze Bożej. Bóg bowiem, zwracając się do ludzi jak do przyjaciół, przewidział i przeznaczył ich, aby się stali podobni do Syna Jego, który miał być pierworodnym między wielu braćmi. W tym podobieństwie do Jednorodzonego Syna Bożego człowiek otrzymuje udział w życiu Bożym i żyje w pełni uczestnictwem w naturze Bożej...
 
Maria Czerska

Obecny model formacji seminaryjnej nie bardzo odpowiada zadaniom, z jakimi się styka ksiądz. Jeśli pozostanie nie zmieniony, prawdopodobnie będziemy mieć z czasem więcej dysfunkcji niż korzyści. Ale przyznam, że nie wiem, jakie konkretne rozwiązania należałoby przyjąć.

 

– mówi jezuita Jacek Prusak SJ w rozmowie z Marią Czerską z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS