logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Pocałunek ołtarza
materiał własny
 


Pocałunek ołtarza

W kościele staram się brać czynny udział we Mszy świętej. śledzę obrzędy. Nie wszystko jednak rozumiem. Przed kilkoma dniami nie potrafiłam odpowiedzieć na zarzut znajomej, że całowanie ołtarza przez księdza na początku i na końcu Mszy jest przesadą, więcej: bałwochwalstwem, bo cześć oddaje się martwemu przedmiotowi. Co Ojciec na to?

Znajoma Pani jest bardziej katolicka od samego papieża. Czy uznała by za bałwochwalstwo ucałowanie fotografii kogoś bardzo bliskiego? Matki, żony, dziecka? Czy przyciśnięcie listu do ust od matki, po latach przymusowego milczenia, jest bałwochwalstwem? Dla chrześcijanina ołtarz symbolizuje Chrystusa. Kapłan całuje go na znak czci wobec Chrystusa i Jego bezkrwawej Ofiary. Nie jest to zresztą jedyna oznaka czci. Ołtarz zajmuje centralne miejsce w świątyni. Cała przestrzeń ogniskuje się na nim. Jest on przecież miejscem spotkania i zjednoczenia Boga i człowieka. Na nim kapłan i wierni składają Bogu dziękczynienie. Na nim chleb staje się Ciałem Chrystusa, a wino Jego krwią. Nic więc dziwnego, że ołtarz nakrywamy najpiękniejszym obrusem i przyozdabiamy kwiatami.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
Historia religii wysoko ceni wiarę Izraela jako przykład czystego monoteizmu. Wszystkie narody otaczające starożytny Izrael wierzyły w wielu bogów. Politeizm starożytnego Wschodu był zjawiskiem powszechnym, choć nie w każdym wypadku można uważać go za zupełne przeciwieństwo monoteizmu. Faraon Echnaton IV (XIV w. przed Chr.) w hymnie na cześć Słońca mówił: "Ty, jedyny boże, oprócz którego nie ma żadnego".
 
Jacek Salij OP
Święty papież wciąż na nowo przypominał pielgrzymom, że Jasna Góra jest to sanktuarium narodu. Nie było w tamtych wypowiedziach nic z gołosłownego patosu, nie było też żadnego wywyższania się ponad inne narody. Kiedy 4 czerwca 1979 r. – podczas swojej pierwszej papieskiej wizyty na Jasnej Górze – mówił, że „tutaj zawsze byliśmy wolni”, powiedział to przypominając, że nad wolnością trzeba pracować i że nie ma wolności bez ofiarnej miłości. 
 
Justyna Sowa
To będą wyjątkowe Światowe Dni Młodzieży. Po raz pierwszy uczestniczyć w nich będzie Ojciec Święty Franciszek i będzie to zarazem jego pierwsza wizyta zagraniczna. To nie on wybrał termin i miejsce tego spotkania, a odbywa się ono w jego rodzimej Ameryce Południowej. To przecież nie przypadek.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS