logo
Środa, 01 maja 2024 r.
imieniny:
Józefa, Lubomira, Ramony – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pocztowcy łączą się w wierze
 


Pocztowcy z całej Polski po raz 17. zgromadzili się na dorocznej modlitwie pod jasnogórskim Szczytem. Na pielgrzymkę, która odbyła się w sobotę 11 czerwca przybyli aktualni i emerytowani pocztowcy z wszystkich stanowisk pracy, duszpasterze, zarząd Poczty Polskiej, dyrektorzy biur, centrów i spółek zależnych, przedstawiciele związków zawodowych, łącznie kilka tys. osób. 
 
Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczył i homilię wygłosił bp senior Antoni Długosz z Częstochowy. 
 
Zebranych pocztowców, powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. „Doświadczamy od was wiele pomocy, uprzejmości, życzliwości i uśmiechu, dlatego z wielkim szacunkiem podchodzimy do was i dziękujemy wam za to. Wszyscy modlimy się na tym miejscu o to, abyście mieli pracę i byście mogli godnie żyć. Poczta Polska trwale wpisuje się w wydarzenia o charakterze religijnym w naszym kraju wieloma inicjatywami. Dzwon ufundowany ze składek pracowników Poczty Polskiej już 16. rok swoim dźwiękiem przypomina, że bycie pocztowcem zobowiązuje” - podkreślił o. Mieczysław Polak. 
 
Na wstępie Mszy św. bp Długosz odczytał list przesłany do pocztowców przez Ojca Świętego Franciszka. 
 
„Czasy, w których żyjemy, charakteryzują się wzmożoną aktywnością ludzi - zaznaczył w homilii bp Antoni Długosz - Człowiek styka się z innymi wielokroć podczas dnia, lecz niestety łączność z nimi jest jedynie zdawkowa, często iluzoryczna, bez głębszej relacji. Stąd większość ludzi czuje się osamotniona w tłumie, ginie w masie ludzkiej, odczuwa brak więzi z innymi. Pozostajemy dla siebie samotnymi wyspami na wzburzonym oceanie życia, czekając z utęsknieniem na czyjąś serdeczną wizytę, uśmiech, miły list, telefon, maila, czy sms-a. Przybyliśmy na Jasną Górę, do domu Matki, by spojrzeć w Jej Matczyne i usłyszeć zatroskany głos: ‘Moje dziecko, córko, synu, czy ty dzisiaj nie odczuwasz także braku tej najważniejszej więzi, jaką jest więź z moim Synem?’. Czy nie czujesz się odcięty od Chrystusa? Myślę, że po to przybyliśmy tutaj, aby tę łączność z Bogiem zacieśnić, przywrócić, a może nawet po raz pierwszy świadomie nawiązać”. 
 
„Nasza łączność z Bogiem to nic innego jak pojednanie z Nim, a także pojednanie z drugimi ludźmi. Jakże bardzo potrzebne jest dziś ono światu, naszej Ojczyźnie. Wystarczy popatrzeć na nasze życie, nasze ulice i place, ludzi których spotykamy aby przekonać się jak bardzo oddaliliśmy się od Boga i od siebie. Widzimy, jak dramatycznie rozdarty i skłócony stał się nasz naród. Nie oskarżajmy się wzajemnie, czyja to jest wina, dlaczego tak się stało, kto do tego doprowadził. Wyznajmy przed Matką nasze winy, gdyż jakaś cząstka tego wielkiego zła, w jakim ugrzęzła nasza Ojczyzna, znajduje się w każdym z nas. Jest jednak nadzieja na prawdziwą łączność z Bogiem i ludźmi, bo przecież w Chrystusie Bóg jedna z sobą świat, nam zaś przekazuje słowa jednania. Bóg przekazuje nam słowo jednania. Jakie to słowo? Oczywiście słowo wiary” - podkreślił bp Długosz. 
 
Na zakończenie Mszy św. Akt Zawierzenia Pracowników Poczty Polskiej odczytała Agnieszka Kłoda-Dębska, dyrektor Biura Marketingu i Filatelistyki. 
 
Słowo do pocztowców skierował sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński. Podziękowania wygłosili także: Klaudiusz Hercig, dyrektor Regionu Sieci Poczty Polskiej w Katowicach oraz Agnieszka Koch, naczelnik Urzędu Pocztowego w Pankach. 
 
Zebrani złożyli życzenia bp seniorowi Antoniemu Długoszowi, z racji zbliżających się imienin. 
 
Po Mszy św. zebrani pocztowcy wysłuchali muzycznej niespodzianki przygotowanej przez bpa Antoniego Długosza. 
 
Oprawę muzyczną Eucharystii przygotował Chór Męski „Pochodnia” z Częstochowy. 
 
„Pielgrzymka to nie tylko wspominanie przeszłości, ale patrzenie w przyszłość, bo Poczta Polska wciąż się zmienia. Te zmiany są przeróżne, pracownicy boją się o swoje miejsca pracy, o swoją przyszłość, więc wszystkie te sprawy, tutaj zawierzamy Matce Najświętszej, by nam dopomogła je rozwiązać. Zawierzamy wszystkich kierujących Pocztą Polską, aby wszystkie decyzje były mądre, odpowiedzialne, służyły drugiemu człowiekowi” - mówi o intencjach pielgrzymowania ks. Jarosław Sroka, duszpasterz pocztowców. 
 
„To już jest kilkaset lat, jak Poczta Polska służy Polakom w różnych sytuacjach naszego życia. To medium niewątpliwie dzisiaj się zmienia i wiemy, że przychodzą nowe środki przekazu i te wiadomości są przekazywane na różne sposoby, ale Poczcie Polskiej wciąż przybywa nowych obowiązków, nowych zadań i te wszystkie przesyłki jakie są nam dostarczane przez Polską Pocztę, są dla nas tak bardzo ważne. Trzeba zawsze pamiętać i o tym głośno mówić, i Boga prosić, żeby Poczta była zawsze Polską Pocztą, żeby ludzie mieli pracę, a wszyscy Polacy wielki pożytek z tego wszystkiego” - podkreśla duszpasterz pocztowców. 
 
Janusz Michaluk, dyrektor ds. Infrastruktury Obszaru Łódź, pracuje w Poczcie Polskiej od dwóch miesięcy i na pielgrzymce jest po raz pierwszy. „Cieszę się, że największa polska spółka akcyjna, bo Poczta Polska jest taką spółką, zatrudnia 80 tys. osób, jest naszym dobrem narodowym, że tendencje, które poprzednio były, które chciały zepchnąć Pocztę na giełdę, zostały odwrócone, i wraca tradycja, i że ta pielgrzymka jest kontynuowana”. 
 
O 15.00 uczestnicy Pielgrzymki Poczty Polskiej odprawią Drogę Krzyżową na Jasnogórskich Wałach. 
 
o. Stanisław Tomoń  
www.jasnagora.com