logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pod opieką Maryi. Czciciele Matki Bożej z Góry Karmel przyjęli szkaplerz
 


16 lipca to ważny dzień dla czcicieli Matki Bożej Szkaplerznej . W jej liturgiczne wspomnienie chętni mogą przyjąć szkaplerz. W Warszawie można to zrobić m.in. w kościele karmelitów na Solcu oraz w kościele Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście. Natomiast w Warce, gdzie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w najbliższą niedzielę 19 lipca parafia zaprasza na odpust ku czci NMP z Góry Karmel. O godz. 12.00 zostanie tam odprawiona uroczysta Msza święta z procesją


Świętować będzie również parafia Trójcy Przenajświętszej w Lipiu k. Grójca. Odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej ma tam swoją długą tradycję, sięga ona początków XVII wieku, gdy posługiwali tam karmelici. Główna Msza święta z procesją ku czci NMP z Góry Karmel odbędzie się również w niedzielę 19 lipca o godz. 12.00. Dla parafii to najważniejsze święto, dlatego przygotowała całodniowy program.

 

Gdzie po szkaplerz?


Na mapie Warszawy ważne punkty czci Matki Bożej Szkaplerznej to przede wszystkim świątynie związane obecnie lub w przeszłości z Zakonem Karmelitańskim. Dziś uroczystość u karmelitów bosych, którzy zapraszają do wspólnej modlitwy. W kaplicy na Racławickiej zostanie odprawiona uroczysta Msza św. o godz. 18.00 w intencjach dobrodziejów klasztoru i czcicieli Matki Bożej Szkaplerznej. Chętni będą mogli przyjąć szkaplerz.

Uroczysta Msza św. ku czci Matki Bożej z Góry Karmel zostanie też odprawiona w kościele Nawiedzenia NMP na Przyrynku. W świątyni tej znajduje się kaplica Matki Bożej Szkaplerznej. Dziś o godz. 17.00 rozpocznie się wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa prowadzona przez Rodzinę Szkaplerzną a o godz. 18.00 nabożeństwo maryjne z aktem zawierzenia. Następnie – o godz. 18.30 uroczysta Msza św. ku czci NMP z Góry Karmel, w czasie której chętni przyjmą szkaplerz.

 

Znak osobistej więzi z Maryją


Szkaplerz Najświętszej Maryi Dziewicy z Góry Karmel jest w powszechnym użyciu od XVI wieku. Jest on sakramentalium zatwierdzonym przez Kościół. Symbolizuje specjalną więź z Maryją i wiąże się z wielowiekową tradycją o maryjnym objawieniu i nadaniu przywilejów tym, którzy ten szkaplerz noszą i w nim umierają.

Szkaplerz składa się z dwóch prostokątnych kawałków z sukna wełnianego koloru brązowego, połączonych sznurkiem lub tasiemką w ten sposób, że po nałożeniu jedna część opada na piersi, a druga na plecy. Zwykle na jednej części jest wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a na drugiej wizerunek Najświętszego Serca Pana Jezusa. Szkaplerz po przyjęciu może być zastąpiony medalikiem z podobnymi wizerunkami. Czasem są to tylko dwa kawałki sukna bez wizerunków. Może mieć różne rozmiary. Najczęściej jest to ok. 3 x 4 cm. Są też szkaplerze mniejsze i większe.

 

Jakie są warunki przyjęcia szkaplerza?


– Niewymuszone, szczere i świadome pragnienie przyjęcia szkaplerza oraz zawierzenia siebie Maryi w tym znaku. – Zawierzenie to obejmuje decyzję dzielenia z Maryją własnej codzienności i naśladowania Jej stylu życia – wyjaśniają ojcowie karmelici bosi. I dodają, że szkaplerz należy przyjąć osobiście. – Pierwszy szkaplerz musi być sukienny i nałożony przez kapłana według obrzędu zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską. Po przyjęciu można go zastąpić medalikiem szkaplerznym.

 

archwwa.pl