logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pół wieku z lektorami. W niedzielę rozpocznie się 50. jubileuszowy kurs lektorski
 


W najbliższą niedzielę 14 października w archidiecezji warszawskiej rozpocznie się już po raz 50. kurs lektorski. Od pół wieku jest z nim związany - najpierw jako kleryk, potem kapłan i opiekun kursu - ks. prałat Wiesław Kądziela, ceniony muzykolog, autor wielu pieśni kościelnych a także duszpasterz lektorów w archidiecezji warszawskiej. Nieprzerwanie od 50 lat prowadzi zajęcia z fonetyki i uczy śpiewu liturgicznego.
 
Rozpoczęcie kursu, 14 października godz. 15.00, kościół seminaryjny. Podczas tego spotkania m.in. zapisy na kurs i pierwsze zajęcia.
 
Choć celem kursu jest przygotowanie do posługi lektora w parafii, to w ciągu pół wieku ponad 400 absolwentów wstąpiło później do seminarium duchownego lub zakonu. Pierwszym absolwentom pod koniec lat 60 XX wieku ówczesny biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej bp Bronisław Dąbrowski miał powiedzieć o zwyczaju „dziesięciny” w Kościele. Nie chodziło o pieniądze, ale w ten sposób wyraził swoje pragnienie, aby 10 proc. uczestników kursu wstąpiło na drogę przygotowania do kapłaństwa. I faktycznie, po latach, pięciu spośród 50 uczestników pierwszego kursu zostało księżmi. W gronie tym są m.in. proboszcz stołecznej parafii Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście ks. Stefan Kotwiński i ks. Marek Rymuza – długoletni katecheta Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie.
 
Organizowany przez archidiecezję warszawską od 1969 roku kurs lektorski przygotowuje do podjęcia funkcji lektora w liturgii. Uczestniczą w nim głównie licealiści oraz uczniowie ostatnich klas gimnazjum, choć np. w 2015 r. zdarzyła się rekordowa rozpiętość wieku między najmłodszym a najstarszym uczestnikiem wynosząca 66 lat. Najmłodszy miał 14 lat, najstarszy – 80.
 
Kurs odbywa się w gmachu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i jest w całości bezpłatny. W programie znajdują się zajęcia z liturgiki, biblistyki i fonetyki, a w ich prowadzenie zaangażowani są również klerycy.
 
Zajęcia z liturgiki służą lepszemu poznaniu liturgii, jej roli w Kościele. Lektorzy zgłębiają strukturę Mszy św. i znaków liturgicznych. W ramach zajęć z biblistyki poznają postacie i wydarzenia biblijne, po to by lepiej rozumieć sens czytanego podczas Mszy św. słowa Bożego. Natomiast w czasie zajęć z fonetyki ćwiczą umiejętność poprawnego i ze zrozumieniem, czytania lekcji mszalnych.
 
Na zakończenie kursu nowi lektorzy uczestniczą w rekolekcjach, a szczególnie ważnym dla nich wydarzeniem jest promocja lektorska w uroczystość Chrystusa Króla, kiedy to biskup posyła ich do posługi w Kościele.
 
Choć inicjatorami kursu byli nieżyjący już ks. Jan Szymborski i wieloletni dyrektor wydziału duszpasterstwa warszawskiej kurii ks. Bogusław Bijak, który przez wiele lat był też opiekunem kursu, to postacią najdłużej związaną z przygotowaniem lektorów do posługi w archidiecezji warszawskiej jest ks. prałat Wiesław Kądziela. Już jako kleryk III roku, a jednocześnie absolwent Wydziału Instrumentalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, zaczął uczyć kandydatów na lektorów śpiewu liturgicznego i po dziś dzień prowadzi ćwiczenia z fonetyki dla kolejnych pokoleń lektorów.
 
Jak sam przyznaje, kurs lektorski to „zadanie bardzo wymagające i dość trudne teraz, kiedy młodzi ludzie prawie nic nie czytają”, ale zachęca przyszłych lektorów do głośnego czytania, codziennie przez pół godziny i przekonuje: „czytajcie głośno, to wam pomoże w szkole i wystąpieniach publicznych”.
 
W roku 2017/2018 w kursie lektorskim uczestniczyło 160 ministrantów. Ich promocja lektorska odbędzie się 25 listopada 2018 r. o godz. 16.00 w kościele seminaryjnym.
 
 
www.archwwa.pl