logo
Niedziela, 12 maja 2024 r.
imieniny:
Dominika, Imeldy, Pankracego, Nereusza, Achillesa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Polska między mesjanizmem, a pragmatyzmem - Ogólnopolska Konferencja Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy
 


„Polska między mesjanizmem, a pragmatyzmem” to tytuł XIII ogólnopolskiej konferencji, która odbyła się w sobotę 19 października w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Organizatorem konferencji było Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy – odział w Łodzi.

 

– Dzisiejsza konferencja – mówi ks. dr Roman Piwowarczyk – to dwubiegunowe spojrzenie na relacje panujące w przestrzeni publicznej. Spojrzenie na sferę duchową – religijną i na bardziej ziemską – materialną. Zaproszeni prelegenci prezentują temat dzisiejszej konferencji na różny sposób, aby przybliżyć słuchaczom swoje spojrzenie i przekonać ich do swojej tezy. Mam nadzieję, że podczas konferencji dojdziemy do jakiejś postawy optymistycznej niosącej pokój czy jakąś nadzieję w tym świecie, który jest nieco wzburzony zarówno w aspekcie religijnym, kulturowym jak i społecznym.– dodaje organizator.

 

W tym roku w łódzkiej debacie wzięli udział m.in.: senator Czesław Ryszka, który w swoim wystąpieniu próbował odpowiedzieć na pytanie: „Kto z Bogiem, a kto z diabłem?”. Redaktor naczelny „Do Rzeczy” Paweł Lisicki postawił zebranym pytanie: „Czy wielkość i misja Polski opiera się na wierze?”. Choć dziennikarstwo i mariologia pozornie nie mają zbyt wiele wspólnego, to jednak światowej sławy mariolog Wincenty Łaszewski w swoim wystąpieniu zatrzymał się nad tematem: „Polska maryjność jako pragmatyczne spojrzenie na polski mesjanizm.”. W przedostatnim wykładzie ks. dr Roman Piwowarczyk ukazał: „Kościół katolicki w Polsce i w innych państwach Europy”, a red. Sebastian Karczewski wskazał na: „Pragmatyczny znak sprzeciwu”.

 

– W konferencjach organizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy uczestniczę co roku. – tłumaczy Zenon Godzki. – Poruszane tutaj tematy nie tyle, że są aktualne, ale rzucają nowe światło na sprawy polityczne i społeczne. Jest to spojrzenie katolickie, które wskazuje na wartości, które są mi bliskie. – dodaje uczestnik konferencji.

 

– Uczestniczę w tych konferencjach, bo interesują mnie poruszane tu tematy. – mówi Barbara Modrzewska. – Dziś najbardziej poruszyło mnie wystąpienie red. Karczewskiego, który mówił o problemach dzisiejszego sadownictwa, oraz sprawach Kościoła, którego głos jest niezwykle ważny w debacie publicznej. – tłumaczy.

 

Dopełnieniem dzisiejszej konferencji był raport zaprezentowany przez duńskiego archeologa Henri Nissena, który przedstawi wyniki eksploracji szczytu góry Ararat. Badania specjalistów potwierdzają obecność ogromnych konstrukcji z drewna, ukrytych tam w lodowcu i rumowisku skalnym, które uznaje się za szczątki… biblijnej Arki Noego.

Uczestnicy konferencji wzięli udział także w recitalu zespołu „Twierdza Pamięć” w autorskim repertuarze starych i nowych piosenek patriotycznych. – wraz z moją żoną tworzymy zespół i staramy się kulturą i sztuką oddziaływać na nasz naród, na nasze społeczeństwo. – tłumaczy Jarosław Baczyński. – Działamy łódzkim środowisku patriotycznym od wielu lat i staramy się nie tylko tworzyć to środowisko, ale także docierać do innych, by uczyć ich miłości do naszej Ojczyzny. – dodaje autor piosenek.

 

Konferencje organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy – oddział w Łodzi, organizowane są od 2006 roku, a ich inicjatorem jest ksiądz biskup Adam Lepa, biskup senior Archidiecezji Łódzkiej, który w latach 1989-1994 był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu i członkiem Europejskiego Komitetu Biskupów ds. Mediów (CEEM).


ks. Paweł Kłys
www.archidiecezja.lodz.pl