logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Poniedziałek Wielkanocny w Bazylice Archikatedralnej
 


W Poniedziałek Wielkanocny, tzw. drugie święto, w Bazylice Archikatedralnej Łódzkiej, Sumie przewodniczył Biskup Senior Archidiecezji Łódzkiej, Ksiądz Biskup Adam Lepa.
 
- „Dzisiejsza Eucharystia, jest sprawowana w intencji Sióstr Karmelitanek Bosych, które dzień i noc modlą się za nas i nasze miasto. Ta Msza św. jest swoistego rodzaju „rewanżem” za ich modlitwę i ofiarę w naszej intencji. I my dziś tu zgromadzeni, chcemy za Siostry wspólnie się modlić.” - powiedział na początku liturgii Ksiądz Biskup Senior. 
 
W słowie pasterskim skierowanym po Ewangelii, odczytanej przez diakona, Ksiądz Biskup nawiązał do dzisiejszego Słowa Bożego mówiącego o Zmartwychwstaniu Chrystusa oraz do Marii Magdaleny, która jako pierwsza przybyła do grobu Mistrz z Nazaretu, po Jego Zmartwychwstaniu. 
 
- „Maria Magdalena to niezwykła postać. Przybyła do grobu i stwierdziła, że grób jest pusty, kamień odsunięty i zaczęła płakać. To ona była pierwsza, która nawiedziła grób Jezusa Chrystusa. To ona, była jedyną osobą, która zapłakała z tego powodu. Dlatego Pan Jezus ją nagradza w sposób niezwykły. Daje jej misję, którą właściwie powinni wypełniać apostołowie. Jezus poleca jej, aby udała się do apostołów i powiedziała co mają czynić. Dlatego w Kościołach Wschodnich, nazywana jest: Marią Magdaleną - pierwszą po apostołach. Ona uczy nas niezwykłej wrażliwości, zainteresowania do głębi, miłości wyrażającej się przez płacz i poszukiwanie ciała Chrystusa.” 
 
Ksiądz Biskup przypomniał także, o trwającym jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, który obchodzimy aktualnie w naszej Ojczyźnie. Dokładnie dzień Chrztu Mieszka przypadł na Wigilię Paschalną 996 roku, co Kościół upamiętnił podczas tegorocznej liturgii w wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. 
 
- „Przedwczoraj, przeżywaliśmy ten wielki dzień. To jest dla nas olbrzymia radość, że jesteśmy tym pokoleniem, które doświadczyło tego przywileju. To przedwczoraj tzn. w wielką sobotę tego roku, upłynęła dokładnie 1050. rocznica Chrztu Polski. Obchody będą dopiero w kwietniu tj. 16 kwietnia, bo nie mogły się one odbyć w wielkim tygodniu, dlatego zostały przesunięte. Ale dokładnie ta rocznica miała miejsce w Wigilię Paschalną. Tego dnia 1050 lat temu, Mieszko I pochylił głowę przed świętością chrztu. On sam, ale i inni z jego dworu. Od tego momentu, stawaliśmy się coraz bardziej narodem chrześcijańskim. Od tego momentu, pojawiło się Państwo Polskie.”