logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Popiół na głowę znakiem nawrócenia. Środa Popielcowa na Jasnej Górze
 


Dziś jest Środa Popielcowa – pierwszy dzień Wielkiego Postu. Na Jasnej Górze podczas każdej Mszy św. ma miejsce obrzęd posypania głów popiołem. Eucharystii dla wspólnoty paulińskiej odprawionej przed Cudownym Obrazem o godz. 7.00 przewodniczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. 
 
„Eucharystią Środy Popielcowej, w czasie której dokonamy posypania naszych głów popiołem, rozpoczynamy czas Wielkiego Postu. Wchodzimy w tajemnicę męki i śmierci naszego Pana, by na nowo odkryć Jego bliskość z nami i nadzieję wiecznego życia z Nim, nadzieję zmartwychwstania. Otwieramy się na wezwanie do nawrócenia, do przemiany naszego życia, do otwarcia naszych serc na słowo, z którym Pan przychodzi i otwarcia serc naszych na drugiego człowieka” – powiedział na rozpoczęcie o. Marian Waligóra. 
 
„Niech Wielki Post przeżywany w Roku Miłosierdzia będzie dla nas wezwaniem do czynienia miłosierdzia wobec siebie nawzajem i do otwarcia się na te wielką łaskę, z jaką Pan do nas przychodzi. Prośmy, by Maryja z każdym z nas orędowała w tym czasie powrotu, przemiany, odnowy duchowej” – mówił o. przeor. 
 
Kazanie pokutne wygłosił o. Józef Stępień, przełożony i proboszcz w Biechowie. W rozważaniu kaznodzieja zauważył, że czas Wielkiego Postu to czas odnowienia swojego myślenia: „Św. Paweł w Liście do Rzymian mówi: ‘nie bierzecie wzoru z tego świata, lecz odnawiajcie się przez odnawianie umysłów’ – czyli nieustanna zmiana myślenia: kim jestem, za kim chcę iść, do kogo należę, kto jest dla mnie istotą mojego życia, czego pragnę”. 
 
„Modlitwa, post, jałmużna jest przyjęta przed Bogiem, kiedy to jest dar serca, dar serca ukryty przed ludźmi. Jałmużną można obdarować jako jakimś datkiem, wspomóc drugiego w człowieka potrzebie, ale jałmużną będzie też obdarowanie kogoś życzliwością, miłością, przebaczeniem. To będzie moja jałmużna, która pozostanie gdzieś w ukryciu, głęboko w sercu, ale ktoś będzie tym obdarowany” – tłumaczył o. Stępień. 
 
„Modlitwa jako moje zwrócenie się do Boga, moja intymna relacja, wchodzenie w tą intymną relację, coraz głębszą, relację taką, która doprowadzi mnie do przylgnięcia do Boga całkowicie, do rozkochania się, rozmiłowania w Bogu. Post można to rozumieć jako odmówienie sobie pokarmu fizycznego, ale postem będzie też powstrzymanie się przed złym słowem wobec drugiego człowieka, przed osądem, przed oszczerstwem, przed potępieniem drugiego człowieka, to chyba będzie jeszcze lepsza forma postu, którą Pan Bóg na pewno przyjmie” – mówił kaznodzieja. 
 
„Dziś jesteśmy zaproszeni do tego, żeby wchodzić w skruchę, wchodzić w pokutę, bo to, że dane nam jest przeżywać ten czas, to jest łaska Pana Boga” – podkreślił o. Józef Stępień. 
 
Dzisiaj zostanie także odprawiona pierwsza w tegorocznym Wielkim Poście Droga Krzyżowa. Modlitwa rozpocznie się o godz. 16.45 w Kaplicy Matki Bożej. 
 
 
Na Jasnej Górze nabożeństwa Drogi Krzyżowej będą odprawiane w każdy piątek w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 16.45 oraz na Halach o godz. 20.00. W każdą niedzielę Wielkiego Postu w bazylice jasnogórskiej o godz. 16.15 odprawiane będą nabożeństwa „Gorzkich Żali”.