logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Popularność buddyjskich guru
materiał własny
 


Popularność buddyjskich guru

Hinduscy i buddyjscy duchowni, tzw. guru, są u nas bardzo popularni. Na czym polega ich popularność?

Buddyzm pociąga dziś wielu Amerykanów, Kanadyjczyków i Europejczyków nie tyle jako religia, ile szkoła, jako metoda koncentracji, wewnętrznego skupienia, medytacji, a zwłaszcza równowagi psychicznej, której człowiek współczesny tak bardzo potrzebuje. Joga i buddyjski sposób medytacji przenikają nawet do kręgów chrześcijańskich.

Podkreślam, że nie chodzi o jakąś prawdę religijną buddyzmu, ale o metodę. Opieramy się tu na zasadzie, że wszystkie dobra kulturowe są wspólne. Słynny trapista amerykański Tomasz Merton udał się na Daleki Wschód właśnie w tym celu, aby studiować duchowość buddyjska, w tym przede wszystkim metodę modlitwy i rozmyślania. Nasuwa mi się polskie przysłowie: "Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie". Otóż dzięki zakonom Kościół katolicki wypracował wspaniałe metody życia wewnętrznego. Z utratą wiary ludzie Zachodu często tracą zaufanie do wszystkiego, co chrześcijańskie, i stąd chyba ta popularność buddyjskich guru na Zachodzie, zwłaszcza wśród młodzieży.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
Pierwsze zagadnienie, narzucające się, kiedy chcemy wiedzieć, "jaki jest Bóg", to kwestia Jego złożoności czy niezłożoności. Istotnie, sprawa złożoności ukazuje się nam jako pierwsza, gdy tylko spojrzymy na świat. Czy Bóg jest taki, jak wszystkie rzeczy widzialne, jak ciała, z których składa się świat? Złożoność występuje w świecie w dwojaki sposób: jedne rzeczy składają się z części, inne wchodzą w skład czegoś. Zapytajmy najpierw, czy Bóg sam w sobie jest złożony?
 
ks. Rafał Masarczyk SDS
Czy w okresie ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego oraz zarzucania metod chrześcijańskiej medytacji modlitwa nie mogłaby wzbogacić się czerpiąc z doświadczenia starych religii wschodnich, jak hinduizmu i buddyzmu? Czy nie moglibyśmy czerpać natchnienia z jogi, zenu, medytacji transcedentalnej?
 
Ula Jagiełło
Ona jest niepozbawioną talentu, skandalistką. Chce być na ustach wszystkich, nieustannie prowokująca. Dla niego życie towarzyskie było udręką, uwielbiał długie spacery, filozofię i literaturę. Dwa różne temperamenty, dwa światy, dwie epoki. A jednak gwiazdę pop Madonnę i wybitnego pisarza Franza Kafkę coś łączy...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS