logo
Wtorek, 07 maja 2024 r.
imieniny:
Augusta, Gizeli, Ludomiry, Róży – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Poświęcenie poradni i kliniki diagnostyki i leczenia niepodłodności
 


Od dziś, 22 grudnia, miasto Łódź, może szczycić się pierwszą w Polsce, powstałą w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, Poradnią i Kliniką Diagnostyki i Leczenia Niepłodności u kobiet i mężczyzn.
 
Uroczystego otwarcia oddziału, na którym będzie się znajdowało 20 łóżek i 2 sale operacyjne z najnowocześniejszym w Polsce wyposażeniem, także do badań laparoskopowych, sale pooperacyjne, gabinety zabiegowe oraz poradnię do leczenia pacjentów trybie zewnętrznym, dokonał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i Maciej Banach – dyrektor ICZPM.
 
Otwarcie poprzedziło wystąpienie ministra zdrowia, który wskazał na to, że „łódzka klinika diagnozowania i leczenia niepłodności, którą dzisiaj otwieramy w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, jest pierwszą z szesnastu, które zostaną otwarte na terenie całego kraju.” Tym samym, co podkreślił minister Radziwiłł, jest to historyczne wydarzenie, nie tylko dla Łodzi ale w skali całego kraju. Łódzka klinika, jak i te, które powstaną, będą miejscem „gdzie będzie się leczyło tych, którzy borykają się z problemem niepłodności oraz gdzie będzie się dawało im nadzieję na to, że w przyszłości będą mogli zostać rodzicami. – podkreślił. Najpierw będzie tu miało miejsce zdiagnozowanie problemu, a następnie proces leczenia w wyniku, którego, jak wierzymy, urodzą się dzieci. Po wtóre liczymy na to, że umiejscowienie tej kliniki, w instytucie medycznym da impuls do rozwoju nauki nt. niepłodności, bo widzimy paradoks obecny we współczesności, który wskazuje: bezpłodność = in vitro!” – zauważył.
 
Głos zabrał także Profesor Krzysztof Szaflik z kliniki ginekologii, rozrodczości i terapii płodu, który tłumaczył czym jest bezpłodność oraz wskazał na przyczyny i czynniki ryzyka, które obecne są zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. –„Niepłodność jest narastającym problemem społecznym i zdrowotnym. – mówił profesor Szaflik. Brak możliwości posiadania potomstwa ma ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczne dotkniętych nim par małżeńskich. Prokreacja obejmuje nie tylko wymiar fizyczny, psychiczny i emocjonalny ale także społeczny” – dodał.
 
Modlitwy błogosławieństwa i poświęcenie poradni i kliniki odmówił biskup Marek Marczak, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej, który w krótkim słowie skierowanym do obecnych nawiązał do czytań mszalnych czwartku IV tygodnia adwentu, gdzie mowa jest dziękczynieniu Anny za dziecko, które otrzymała. – „Myślę, – mówił biskup, że wszyscy możemy Panu Bogu podziękować za to miejsce, w którym jak wierzę, wiele osób będzie mogło także podziękować Bogu i ludziom za nowe życie. Chcemy prosić Pana Boga za tych, którzy tu pracują i za tych, którzy tu będą przybywać, by dotknął ich cud nowego życia.” – podkreślił ksiądz biskup.
 
W Instytucie pracuje wielu wybitnych lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny, zajmujących się kobietą przed, w czasie i po porodzie dziecka. W nowo powstałej poradni i klinice, pacjenci  (mężczyźni i kobiety) będą mogli skorzystać z porady lekarskiej specjalistów z takich dziedzin jak: ginekologia, andrologia, urologia, endokrynologia, immunologia, psychologia i genetyka. Tak bogaty zespół specjalistów, będzie spieszył z pomocą wszystkim tym, którzy chcą, a nie mogą mieć – z uwagi na chorobę – swego dziecka.

www.archidiecezja.lodz.pl