logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Balladyny, Lilli, Mariana, Piusa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Potencjał świeckich w Polsce jest wielki
 


Wspieranie świeckich, których działania przeciwstawiają się relatywizmowi moralnemu i nihilizmowi – to ważne zadanie dla biskupów. Mówił o tym dziś abp Józef Michalik podczas obrad Episkopatu.

Rozpoczęło się zebranie plenarne biskupów w Warszawie. Tradycyjnie na początku spotkania przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik zarysował główne zagadnienia obrad.

„Potencjał świeckich w Polsce jest wielki i potrafi wynaleźć swoje miejsce oraz sposób dotarcia do opinii publicznej” – podkreślił abp Michalik. Wspomniał przy tym działania Fundacji Mamy i Taty, akcje obrońców życia, Orszaki Trzech Króli. Zachęcił biskupów do jeszcze większej troski o ruchy i stowarzyszenia katolickie. Promocja grup laikatu i ich działań to antidotum na lansowany dziś antyklerykalizm, który okazuje się bardzo chwytliwy w środowiskach ludzi młodych. Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę, że „jesteśmy włączeni w nowy etap konfrontacji kulturowej, która próbuje zakwestionować podstawowe wartości leżące u podstaw porządku etycznego i społecznego we współczesnym świecie i w Polsce”.

Arcybiskup Michalik przypomniał postanowienia Rady Stałej Episkopatu, która obradowała 16 stycznia br., m.in. dwa wydane wówczas oświadczenia – jedno z nich dotyczyło Telewizji Trwam i jej starań o koncesję na nadawanie cyfrowe, drugie ostrzegało wiernych przed ideami suspendowanego ks. Piotra Natanka. „Ten problem wymaga poważnego potraktowania ze strony wszystkich biskupów diecezjalnych, gdzie ujawniają się grupy o pobożności pozaeklezjalnej” – zwrócił uwagę abp Michalik.

Biskupi rozmawiają o nowej ewangelizacji i przygotowaniu do Roku Wiary. Zatwierdzili szereg dokumentów, w tym dokument społeczny Episkopatu. Przyjmą też wstępną wersję wskazań postępowania w przypadkach pedofilii w Kościele.