logo
Środa, 01 maja 2024 r.
imieniny:
Józefa, Lubomira, Ramony – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Prawnicy rozmawiają o sumieniu w prawie
 


Jubileuszowa 40. Pielgrzymka Prawników trwa na Jasnej Górze w sobotę, 5 października. Na doroczne spotkanie przyjechało ok. 300 osób z duszpasterstw prawniczych, wśród nich prawnicy, sędziowie i adwokaci.

 

Pielgrzymka ma również charakter dziękczynny za zakończenie procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia który zainicjował spotkania prawników u Królowej Polski. „Oczywiście zapoczątkował te pielgrzymki kardynał Wyszyński, a tu dekret o cudzie za Jego przyczyną, więc tym bardziej się cieszymy. Przyjeżdżamy do tego miejsca, gdzie możemy się pomodlić, więc na pewno każdy przyjeżdża ze swoimi indywidualnymi intencjami, ale przyjeżdżamy też z intencjami, by ogarniać modlitwą u Matki Bożej środowisko prawnicze” - wyjaśnia ks. Tomasz Czarnocki, krajowy duszpasterz prawników w rozmowie dla Radia Jasna Góra.

„On (kardynał Wyszyński – przyp. red.) nam patronuje, był też prawnikiem, więc tym bardziej jest to osoba, która jest dla nas świetlanym wzorem” - podkreśla ks. Tomasz Czarnocki.

 

Mszy św. przewodniczył bp Piotr Sawczuk z diec. siedleckiej, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa prawników, a homilię wygłosił ks. Tomasz Czarnocki, krajowy duszpasterz prawników.

„Tematem wiodącym w tym roku jest sprawa sumienia w prawie, a więc w całym procesie stanowienia prawa, a potem jego stosowania i przestrzegania. Sumienie jest tą instancją, która jest dla człowieka wierzącego podstawowa przy podejmowaniu wszystkich decyzji. Prośmy zatem Matkę Najświętszą, aby w tym zmaganiu, w tych momentach próby pomogła nam zawsze decydować właściwie, wybierać prawdę, wybierać miłość, a nie tylko stosowanie prawa ludzkiego, prawa pozytywnego, bo ten konflikt w istocie tego dotyczy, czy prawo Boże ma zwyciężać, czy prawa ludzkie, szczególnie wtedy, kiedy jest ono w konflikcie z prawem Bożym” - mówił na początku Mszy św. bp Piotr Sawczuk.

 

List do prawników – uczestników jasnogórskiej pielgrzymki - wystosował prezydent RP Andrzej Duda, doktor nauk prawnych. „Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa przybyłych z Ogólnopolską Pielgrzymką Prawników na Jasną Górę. Bardzo się cieszę, że doroczne spotkanie w miejscu tak ważnym dla dziejów Rzeczpospolitej, a nade wszystko dla tożsamości i duchowości naszego narodu gromadzi ponownie przedstawicieli środowiska prawniczego.

 

Uważam za niezmiernie ważne, by obowiązujące w państwie polskim prawo zarówno litera przepisów, i ich interpretacje, jak też sposób stosowania było podporządkowane najwyższym wartościom naszej wspólnoty. Tylko tak przecież możemy uniknąć popadnięcia w bezduszny formalizm i pozytywizm, które w dalszej konsekwencji prowadzą nie tylko do aktów niesprawiedliwości, dokonywanych w majestacie prawa, lecz nawet do wypaczenia lub wręcz odwrócenia pierwotnego sensu i celu samych norm i zasad leżących u podstaw systemu prawnego” - napisał prezydent Andrzej Duda.

 

W programie Pielgrzymki Prawników Polskich znalazła się także Droga Krzyżowa na Wałach oraz spotkanie formacyjno–dyskusyjne w Sali Papieskiej. Organizatorem pielgrzymki jest Krajowe Duszpasterstwo Prawników.

 

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com