logo
Wtorek, 14 maja 2024 r.
imieniny:
Bonifacego, Julity, Macieja – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Procesja św. Stanisława z litanią do bł. Jana Pawła II
 


Podczas procesji ku czci św. Stanisława, która przejdzie w niedzielę z Wawelu na Skałkę, po raz pierwszy zostanie odśpiewana litania do bł. Jana Pawła II i będą niesione relikwie Błogosławionego.

Uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika przypada tydzień po beatyfikacji Jana Pawła II. W niedzielę 8 maja do Krakowa przybędzie Episkopat, by wraz z wiernymi uczcić patrona Polski, a także dziękować za beatyfikację Jana Pawła II i kanonizację św. Stanisława Kazimierczyka, którego pierwsze wspomnienie po kanonizacji było obchodzone 5 maja br.

Tradycyjna procesja z udziałem Episkopatu wyruszy z Wawelu na Skałkę o godz. 8.30. „Niech jak najliczniejszy udział w procesji ku czci Patrona Polski będzie świadectwem naszej dojrzałej wiary i patriotyzmu. Zjednoczmy się we wspólnej modlitwie o pomyślność dla naszej Ojczyzny. Dziękujmy Bożej Opatrzności za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II, którego Bóg wezwał na stolicę św. Piotra w Rzymie od grobu św. Stanisława. Dziękujmy również za dar ubiegłorocznej kanonizacji krakowskiego świętego Stanisława Kazimierczyka” – napisał kard. Stanisław Dziwisz w zaproszeniu na tę uroczystość.

W procesji z Wawelu, od grobu św. Stanisława na Skałkę, do miejsca jego męczeńskiej śmierci, zostaną zaniesione relikwie Świętego. W tym roku niesione będą także relikwie bł. Jana Pawła II. Po raz pierwszy zostanie też odśpiewana litania do bł. Jana Pawła II. „Całkowicie oddany Maryi, / Przyjacielu Świętych i Błogosławionych, / Następco Piotra i Sługo sług Bożych, / Stróżu Kościoła nauczający prawd wiary” – takie m.in. wezwania znajdują się w tej litanii, przeznaczonej zasadniczo do prywatnego odmawiania.

Msza św. w sanktuarium męczeństwa św. Stanisława na Skałce rozpocznie się ok. godz. 10.00. Uroczystej Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi kard. Camillo Ruini, były wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, który otworzył i przeprowadził proces beatyfikacyjny Jana Pawła II na poziomie diecezjalnym.

Jako metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła rozpoczynał przygotowania do 900. rocznicy śmierci św. Stanisława. Z uczczeniem Świętego związana była pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. „Czcimy go jako patrona chrześcijańskiego ładu moralnego, albowiem ład moralny tworzy się poprzez ludzi. Dochodzi w nim więc do głosu ogromna ilość takich właśnie prób, z których każda jest próbą wiary i próbą charakteru. Od każdej zwycięskiej próby w ostateczności zależy ład moralny. Każda próba przegrana przynosi nieład” – wskazywał Papież 10 czerwca 1979 r. na Błoniach w Krakowie. Jan Paweł II mówił o „bierzmowaniu dziejów” i wzywał: „(...) zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię „Polska”, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością - taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.”