logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Przebaczamy i prosimy o przebaczenie - konferencja naukowa
 


Polskie Towarzystwo Teologiczne
zaprasza na
konferencję naukową

Przebaczamy i prosimy o przebaczenie

która odbędzie się 14 maja 2008 o godz. 15.00
w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie przy ul. Kanoniczej 18

PROGRAM

Pismo Święte o przebaczeniu
– ks. dr Zbigniew Niemirski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Miłosierdzie a przebaczenie
– ks. prof. dr hab. Tomasz Jelonek, Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie

Sakramentalny wymiar przebaczenia a dojrzałość moralna chrześcijanina
– ks. dr hab. Roman Kuligowski, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Przebaczenie w liście biskupów polskich do biskupów niemieckich
– ks. prof. dr hab. Jerzy Myszor, Uniwersytet Śląski w Katowicach

Jana Pawła II przebaczenie adresowane do Alego Agcy
– ks. prof. dr hab. Kazimierz Panuś, prorektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie

„Lustracja po polsku”, czyli co: przebaczenie czy zemsta?
– Marek Lasota, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie

Jak w katechezie uczy się dzieci i młodzież sztuki przebaczania?
– ks. dr hab. Tadeusz Panuś, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie

*

Trudno  wyobrazić sobie świat, gdyby zabrakło w nim miejsca na przebaczenie. Społeczeństwo, które nie rozumie znaczenia i potrzeby przebaczenia, hoduje w sobie zło podobne do raka niszczącego organizm. Po przemianach, jakie dokonały się w Europie w czasie „jesieni ludów” (1989-1990), pojawił się trudny problem rozliczenia się z dziedzictwem zła po komunizmie. Narody od wieków zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej duże znaczenie przypisują takim wartościom, jak przebaczenie i pojednanie. Ale gdzie przebiega granica pomiędzy przebaczeniem a naiwnym zapominaniem przeszłości? Czy amnezja historyczna prowadzi do pojednania? Jak obrońcy „imperium zła” – często przestępcy – mogą odnaleźć się w świecie jako siostry i bracia swoich ofiar i razem budować przyszłość? Jaką postawę powinien przyjąć przyzwoity człowiek wobec funkcjonariuszy dawnego systemu, którzy niekoniecznie wprost są winni cierpień ludzi, ale przecież swoją pracą wspierali system totalitarny? Gdzie mamy do czynienia jeszcze z gotowością do przebaczenia, a gdzie wchodzimy już na ścieżkę zemsty, rewanżu? – na te i podobne pytania ma odpowiedzieć trzyletni program naukowo-badawczy Polskiego Towarzystwa Teologicznego poświęcony przebaczeniu i pojednaniu.

W pierwszym roku (2008) Polskie Towarzystwo Teologiczne podejmuje studium nad biblijnymi i teologicznymi podstawami pojednania i przebaczenia. Na rok 2009 zaplanowano prace nad przebaczeniem i pojednaniem pomiędzy wybranymi wspólnotami narodowymi (chodzi o przebaczenie i pojednanie między Polakami i Żydami, Polakami i Niemcami, Ukraińcami…). W trzecim roku prac przewiduje się badania teologów nad ekumenicznym i międzyreligijnym wymiarem przebaczenia i pojednania.

Owocem działalności naukowej Polskiego Towarzystwa Teologicznego są m.in. konferencje naukowe, publikacje książkowe, artykuły czy audycje radiowe. 14 maja 2008 o godz. 15.00 w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie przy ul. Kanoniczej 18 odbędzie się konferencja naukowa poświęcona podstawom teologicznego nauczania o przebaczeniu i pojednaniu. Uczestnicy sesji będą też rozważać, jakie znaczenie dla współczesnego Polaka mają te wartości, których horyzont wyznaczają słowa biskupów polskich do episkopatu niemieckiego „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” oraz podejmowana przez państwo lustracja.

Konferencja naukowa została dofinansowana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.