logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Przed maturą - modlitwa u Maryi Jasnogórskiej
 


Pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia” na Jasnej Górze modlą się maturzyści arch. warszawskiej. Młodzież archidiecezji podzielona została na trzy grupy, które przybywają do sanktuarium w dniach 3, 4 i 5 października. 
 
„Głównie modlimy się w intencjach uczniów, intencjach zdania matury, dostania się na wymarzony kierunek studiów – wyjaśnia Bartosz Krajewski z VII LO im. J. Słowackiego - Przybyliśmy w liczbie ok. 60 osób. To jest dobry wynik. W szkole jest duża liczba uczniów religijnych. Mamy własną wspólnotę, modlimy się na Mszach, spotykamy, mamy zaciśnięte więzi i bardzo jest to budujące. Jasna Góra to jest niesamowite miejsce. Czuje się tu pewną energię, atmosferę świętości”. 
 
„Przygotowanie do matury zaczęło się w pierwszej klasie podstawówki, a teraz to jest już tylko powtórzenie – zauważa jeden z maturzystów - To jest ostateczny egzamin, powtórzenie wszystkich wiadomości, które nabyłem w całym cyklu nauczania. Przyjechałem po to, żeby pomodlić za dobry wynik na maturze, o dobry wybór przyszłości, i zgodnie z tym, że Pan Bóg pomaga tym, którzy się modlą, żeby czuć się pewniej podczas egzaminu. Jako, że matura chyba jest najważniejszym egzaminem w życiu, to warto się do niego przygotować duchowo, nie tylko umysłowo i fizycznie”. 
 
Centralnym punktem pielgrzymki uczniów klas maturalnych z arch. warszawskiej jest Msza św. W poniedziałek, 3 października Eucharystii przewodniczył bp Michał Janocha, biskup pomocniczy. 
 
We wtorek, 4 października dla drugiej grupy maturzystów liczącej 1 tys. 400 osób Mszę św. celebrował bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy arch. warszawskiej. Słowo powitania skierował o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. W modlitwie uczestniczył m.in.: ks. Marek Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży; Dorota Skrzypek, Wicekurator Oświaty i Zofia Rudzińska, Wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie. 
 
„Cieszę się, że jesteście, bo możecie w sercu Matki Bożej złożyć wszystkie wybory, które was czekają: wybór studiów, które ukształtują całą waszą przyszłość zawodową, decyzję o założeniu rodziny, to będą decyzje, które będą podjęte raz na całe życie, muszą być przemyślane, przemodlone i mądre – podkreślał w homilii bp Rafał Markowski - Ale przy zdobywaniu wykształcenia, przy kończeniu studiów, przy kształtowaniu swojej przyszłości zawodowej pamiętajcie, że najważniejsze jest, abyście w sobie uchronili człowieczeństwo, żebyście w sobie, idąc przez życie, pokonując trudności, zdobywając ten świat jednocześnie nie utracili czegoś niezwykle cennego, nie utracili tej wrażliwości na drugiego człowieka, której uczy nas Chrystus. Można zdobyć świat, można zdobyć karierę, można zdobyć majątek, ale jeśli ma się poczucie tego, że człowiek skrzywdził, i zostawił za sobą krzywdę, sumienia nigdy nie będziemy mieli spokojnego. Dlatego proszę was, składając dzisiaj te wszystkie sprawy w sercu Matki Najświętszej, za Jej przyczyną prośmy wspólnie razem, żebyśmy pielęgnowali w sobie tę miłość, którą składa w naszych sercach Chrystus, pielęgnowali w sobie tę wrażliwość, którą jako młodzi ludzie wnosicie w świat, żeby jednocześnie ta wrażliwość, którą będziecie pielęgnowali sprawiła, że sami nigdy nie doznacie samotności, ale też sprawicie, że nikt przez was nie poczuje się samotny. Oprócz kariery, pieniędzy i tytułów, to jest największa wartość, którą musimy w sobie zachować”. 
 
Podczas Eucharystii został odczytany Akt Zawierzenia Matce Bożej maturzystów Archidiecezji Warszawskiej. 
 
Maturzyści swoją pielgrzymkę rozpoczynają od spotkania w Auli o. Kordeckiego, gdzie m.in. wykład do młodych głosi ks. dr. Piotr Pawlukiewicz, znany rekolekcjonista. Za organizację odpowiada ks. Tomasz Zaperty, duszpasterz młodzieży w archidiecezji warszawskiej. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com