logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
Przed Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym
materiał własny
 


Przed Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym w Kanadzie
(15-22 czerwca 2008 r.)
 
 Na zdjęciu: "Arche - et - Ostensoir"  /  "Arka i Monstrancja"  - jeden z symboli 49.Kongresu Eucharystycznego w Kanadzie
 
Pierwszy Światowy Kongres Eucharystyczny odbył się w Lille we Francji pod przewodnictwem ks. bpa Henri Monniera z udziałem ok. 8 tys. osób. W procesji eucharystycznej uczestniczyło wtedy, jak podają kroniki „4 tysiące  mężczyzn, głównie z Europy oraz obydwu Ameryk i Azji”. Papież Leon XIII w specjalnym dokumencie poparł tę piękną inicjatywę urządzania takich kongresów eucharystycznych i zachęcił do ich kontynuowania na przyszłość.
 
Od tamtego czasu w Kościele katolickim odbyło się już 48. kongresów eucharystycznych. Początkowo zwoływano je każdego roku, w okresie międzywojennym co dwa lata, a po II wojnie światowej raz na 4 lub 5 lat.
Następny 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w Quebecu-mieście w Kanadzie w dniach 15 - 22 czerwca 2008 roku.
 
Na pytanie dlaczego kolejny Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny został zwołany w Quebecu w Kanadzie, ks. kard. Marc Ouellet, arcybiskup metropolita Quebecu, prymas Kanady wyjaśnia: „Oficjalna prośba została zgłoszona już w 2001 roku w Watykanie.
W 2008 roku miasto Quebec świętuje 400-lecie istnienia. Nasze miasto zostało ustanowione w 1608 roku i to tu przybyli pierwsi misjonarze z Europy.
 
Dzisiaj jest najstarszym miastem całej Ameryki Północnej i najstarszym biskupstwem oraz nosi miano stolicy prymasowskiej. Zatem jest to wyjątkowa okazja dla Kościoła i dla społeczeństwa, aby przypomnieć sobie i odnowić nasze chrześcijańskie pochodzenie. To jeszcze Sługa Boży Jan Paweł II w czasie kongresu eucharystycznego w Meksyku ogłosił czas i miejsce przyszłego kongresu eucharystycznego.
 
Czym są kongresy i jaki jest ich cel?
 
Ksiądz kard. Ouellet klarownie przedstawił rolę i cel organizowania takich międzynarodowych spotkań: „Kongres Eucharystyczny jest szczególną manifestacją kultu Eucharystii, swoistym zebraniem i zgromadzeniem ludu chrześcijańskiego różnych ras, języków, ludów i narodów wokół żywego Jezusa Chrystusa, obecnego w znaku Chleba i Wina, wokół wielkiej liczby kapłanów, biskupów oraz samego papieża lub przynajmniej jego legata. Kongres jest swoistym „przystankiem”- Statio Orbis, na którym zatrzymuje się cały katolicki świat, w konkretnym miejscu, w danej chwili, w konkretnym Kościele lokalnym, aby lepiej rozpoznać Misterium Eucharystii”.
 
 
 
1 2 3  następna
Zobacz także
Radosław Molenda

Trudne, nowe przykazanie miłości nieprzyjaciół, jakie zostawia nam Jezus, to droga nie sentymentów, teorii i idei, ale bardzo konkretnych działań: miłować i błogosławić tym, którzy nam złorzeczą i nas nienawidzą, dawać tym, którzy biorą, co nasze, czynić to, co chcielibyśmy, by nam czyniono. To miłość jako postawa, wybór postępowania. To wyżej postawiona uczniom Chrystusa poprzeczka. Wezwanie, by Go naśladować.

 
Elżbieta Wiater

Pustynia, choć bezwodna, upalna dniem i lodowata nocą, była jednak w paradoksalny sposób gościnna. Szczególnie dla tych, którzy szukali ucieczki przed prawem lub pragnęli odnaleźć Boga. Pierwszych mnichów wyprowadziło na pustynię Słowo. Jak choćby św. Antoniego, który po usłyszeniu podczas liturgii: „Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i (…) pójdź za Mną” (Mk 10,21), pozbył się majątku i zaczął życie pustelnicze. Polegało ono na postach, czuwaniach oraz innych praktykach ascetycznych i rozważaniu Słowa.

 
Dariusz Kowalczyk SJ
Katolik, który nie może bez uszczerbku dla przykazania miłości uregulować swej sytuacji małżeńskiej, ale pomimo tego ma nadzieję, że na drodze niesakramentalnej, słuchając Słowa i modląc się, ma udział w tajemnicy paschalnej, świadczy paradoksalnie o znaczeniu sakramentów, w tym o nierozerwalnym małżeństwie jako znaku miłości Chrystusa do Kościoła. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS