logo
Niedziela, 12 maja 2024 r.
imieniny:
Dominika, Imeldy, Pankracego, Nereusza, Achillesa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Przewodniczący Episkopatu w Wigrach: Wartości chrześcijańskie są bliskie naturze człowieka
 


O tym, że wartości chrześcijańskie są bliskie naturze człowieka mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski 29 lipca w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach. Jego wykład zainaugurował odbywającą się tam już po raz szósty konferencję naukową poświęconą wartościom chrześcijańskich w Polsce i Europie.

 

Tegoroczna edycja rozpoczęła się od wykładu inauguracyjnego pt. „Wartości chrześcijańskie w Polsce i Europie”. Wygłosił go abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który objął to wydarzenie patronatem honorowym.


Hierarcha podkreślił, że „w aksjologii chrześcijańskiej fundamentalną wartością jest wartość samego człowieka, czyli tzw. godność osobowa”. W dalszych rozważaniach Arcybiskup wskazał na uniwersalne wartości, których przestrzeganie jest warunkiem wolnego społeczeństwa. Zaliczył do nich wartość ludzkiego życia, wartość małżeństwa, rodziny, wartość wolności sumienia, wolności religijnej i pokoju. Zauważył także, że do tych wartości można dodać również wartości ekonomiczne, jednakże nie mogą one dominować nad człowiekiem, ale muszą służyć prawdziwemu dobru człowieka i dobru wspólnemu.

 

Drugie wystąpienie pt. „Chrześcijańska tożsamość Europy w nauczaniu Kościoła” wygłosił ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz, prezes Fundacji Myśląc Ojczyzna im. ks. inf. Ireneusza Skubisia. W swojej refleksji nawiązał do słów św. Jana Pawła II, który wskazywał, że źródłem życia dla Europy jest Eucharystia, a ewangelizacja dała początek cywilizacji narodów i ich kulturze. Jak zauważył, tożsamości europejskiej nie można zrozumieć bez chrześcijaństwa, w którym znajdują się wspólne korzenie cywilizacji starego kontynentu.

 

Dr Jarosław Schabieński przedstawił bardzo często niedocenianą rolę polskich kobiet w odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Zaprezentował i przybliżył sylwetki walecznych kobiet, także tych, które w sposób szczególny związane były z Suwalszczyzną. Jak zaznaczył, „bohaterstwo polskich kobiet objawiało się w codziennych czynnościach, ponieważ wzięły one na siebie ciężar przekazywania tego co jest najważniejsze i najistotniejsze w życiu”.

 

Ks. dr Jacek Nogowski, prezes Fundacji Wigry Pro podjął tematykę różnorodnych form pomocy osobom potrzebującym. Jak zauważył, „przez szeroko rozumianą politykę i pomoc społeczną oraz działanie różnych organizacji pomocowych ciągle świadczona jest pomoc potrzebującym”. Wskazał także, że „działalność pastoralna Kościoła realizuje się poprzez niesienie pomocy materialnej, duchowej czy też psychologicznej”. „Wszyscy chrześcijanie są odpowiedzialni za Kościół, który stanowią, skupiając się na człowieku, jego godności odkupionej przez Chrystusa”.

 

Dr hab. Sebastian Skuza przybliżył natomiast uczestnikom kwestie związane z działaniami osłonowymi państwa w walce z pandemią i inflacją. Jak zaznaczył, cechą naszych czasów jest dynamiczność zdarzeń.Jako przykład można tu wskazać pandemię, inflację oraz sytuację za wschodnią granicą. Te trzy zdarzenia spowodowały, że należało podjąć szybkie i zdecydowane działania, których celem było zminimalizowanie ewentualnych szkód. Przykładem tych działań była przedłużona do końca roku tarcza osłonowa.

 

episkopat.pl