logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. David Foster OSB
Przewodnik po głębszej modlitwie
Wydawnictwo M
 


ISBN: 978-83-7595-093-9
Okładka: Oprawa miękka
Wymiary: 140 x 202 mm
Ilość stron: 156
Rok wydania: Kraków 2008
Wydawnictwo M
 
Kup tą książkę

 
Autor odpowiada na często nieuświadomioną potrzebę współczesnego człowieka - skupienia się na głębszym poziomie modlitwy. Wprowadza człowieka naszych czasów, w sposób tak praktyczny, jak to tylko możliwe,  w rzeczywistość kontemplacyjnego wymiaru modlitwy. Zwyczajne życie przeciętnego człowieka potrzebuje pewnej stałej struktury, na której będzie mógł on oprzeć tą niezwykłą, cichą, swobodną modlitwę. Autor podpowiada jak tradycyjne, powszechnie znane formy modlitwy wykorzystać tak aby stały się medytacją prowadzącą do prawdziwej modlitwy kontemplacyjnej. Opiera się przy tym na starożytnej tradycji benedyktyńskiej, która od wieków prowadzi adeptów na szerokie wody kontemplacji.
 
Dom David Foster jest benedyktynem z opactwa Downside, gdzie pełni funkcję przeora i mistrza nowicjatu. Jest autorem wielu książek z dziedziny duchowości.
 
***
 
 
***
 
Spis treści
 
Wprowadzenie: Uwaga skierowana na Boga
 
Rozdział 1. Drogi modlitwy: Formuły modlitewne; Pięć palców i dłoń; Modlitwa Pismem Świętym; Czytanie duchowe; Różaniec; Modlitwa Jezusowa; Litanie; Modlitwa liturgiczna; W drogę!
 
Rozdział 2. Ruszamy w podróż: Trzy prawdy o modlitwie; Trzy podstawowe zasady modlitwy; Zadomowić się w modlitwie; Wejść w tu i teraz; Sprowadzamy myśl z powrotem do ciało; Uczymy się trwać w ciszy.
 
Rozdział 3. W kierunku centrum: Słuchanie; Wewnętrzna i zewnętrzna cisza; Mądrość angielskich mistyków; Augustyn Baker; Iść z wiarą.
 
Rozdział 4. Serce ciszy: Szkoła milczenia; Duch modlitwy; Modlitwa w Chrystusie; Trynitarny schemat modlitwy.
 
Rozdział 5. Znaleźć własną drogę: Uczucia i myśli serca; Augustyn ? odnaleźć sumienie, wolę i miłość; Przemiana ego w jaźń.
 
Rozdział 6. Wprowadzić pokój: Cierpliwość na zakrętach duszy; Oczyszczenie serca; Serca potrzebujące uzdrowienia; Przebaczyć samemu sobie; Zawrzeć pokój z wrogiem przed zachodem słońca; Święty Benedykt o pokorze.
 
Rozdział 7. Kapłaństwo modlitwy: Wstawiennictwo; Eucharystia, źródło i szczyt modlitwy.
 
Zobacz także
Fr. Justin
Spotykamy nierzadko w naszych parafiach ochrzczonych, którzy - jak można sądzić - są ludźmi niewierzącymi. Czy można udzielać sakramentu (np. przy zawieraniu małżeństwa) ludziom niewierzącym?
 
Katarzyna Kolska
Jezus pyta swoich uczniów: „Za kogo inni Mnie uważają?”. I wtedy wszyscy uczniowie odpowiadają. Powtarzają to, co usłyszeli. Ale gdy Jezus pyta: „Za kogo wy Mnie uważacie?”, wtedy jest cisza. Odzywa się tylko Piotr: „Ty jesteś Mesjasz”. Pozostali milczą. Bo być może sami nie zadali sobie jeszcze tego pytania: kim dla mniejest Chrystus?

Z ks. Adrianem Galbasem rozmawia Katarzyna Kolska
 
Karol Janik
Adwent to oczekiwanie, na które często nas nie stać, nawet mimo świątecznych wyprzedaży. I bynajmniej nie z powodu polskich zarobków, ale z racji słabej wiary. Nie tylko w Boga, ale również w drugiego człowieka i samego siebie. Choć adwent kojarzy nam się głównie ze świętami Bożego Narodzenia i oczekiwaniem na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na Ziemię, to w tym czasie oczekiwać można również wielu innych rzeczy, co zresztą często ma miejsce. Kilka przykładów, żeby nie być gołosłownym. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS