logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
Przypatrzmy się powołaniu naszemu
materiał własny
 


 
Program Duszpasterski dla Kościoła w Polsce
na rok liturgiczny 2006/2007
 
 „Przypatrzmy się powołaniu naszemu” - to tytuł wydanego w tych dniach Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce na kolejny rok liturgiczny 2006/2007. Jego tematem przewodnim jest powołanie do świętości. Plan, którego realizacja rozpoczyna się w I niedzielę Adwentu, jest częścią ramowego programu na lata 2006-2010, zatytułowanego: „Kościół niosący Ewangelię nadziei”.
 
„Konstytucja o Kościele w świecie współczesnym” Soboru Watykańskiego II mówi o konieczności rozpoznawania przez Kościół znaków czasu (por. nr 4) i ciągłego wyjaśniania ich w świetle Ewangelii. Dostrzegając znaczenie i aktualność takiego myślenia, Kościół w Polsce już przed Soborem Watykańskim II opracowywał specjalne Programy Duszpasterskie, mające dopomóc kapłanom w ich pracy duszpasterskiej i skutecznej ewangelizacji.
 
Komisja Duszpasterstwa Ogólnego działająca przy Episkopacie Polski pod przewodnictwem ks. abpa Damiana Zimonia każdego roku opracowuje tzw. Program Duszpasterski na dany rok liturgiczny dla Kościoła w Polsce. Jej zadaniem jest „odczytywanie znaków czasu i programowanie odpowiednich działań pastoralnych”, aby dobrze wypełnić polecenie Chrystusa: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15).
 
Ksiądz abp Damian Zimoń w komentarzu do wydanego dokumentu napisał m.in.: „Nowa ewangelizacja w Polsce, w pierwszych latach trzeciego tysiąclecia powinna nawiązywać do nauczania Jana Pawła II (...), próbę odczytania na nowo dokumentów Soboru Watykańskiego II oraz znaków czasu na współczesnym etapie historii zbawienia w całym Kościele, zwłaszcza w Europie. Myślę tu o adhortacjach apostolskich Novo Millenio Inneunte (2001) i Ecclesia in Europa (2003)“.
 
W Programie Duszpasterskim na rok liturgiczny 2006/2007 umieszczono także przemówienia Ojca Świętego Benedykta XVI skierowane do biskupów polskich w czasie ostatniej wizyty Ad limina apostolorum w 2005 roku oraz homilie i przemówienia wygłoszone podczas I pielgrzymki do Polski w 2006 roku. 
Z tych wszystkich dokumentów wynika, że dziś jeszcze raz, na nowo trzeba głosić wszystkim ludziom dobrej woli Ewangelię nadziei.
 
Komisja Duszpasterstwa Ogólnego Episkopatu Polski zaproponowała zatem, by Program Duszpasterski na najbliższy rok liturgiczny 2006/2007 koncentrował się wokół hasła: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”.
 
 
 
1 2  następna
Zobacz także
o. Wojciech Jędrzejewski OP
Wiara jest przede wszystkim zgodą na przyjęcie Boga, pozwoleniem, aby to On był moim Panem. Uległość wiary jest zwykle łatwiejsza w pierwszym jej etapie dla kobiet niż mężczyzn. Ci drudzy szukają racjonalnego uzasadnienia dla takiego wyboru, podczas gdy kobieta nie potrzebuje rozumieć, aby zdobyć się na ofiarowanie własnego życia wybierającemu Bogu. W wierze nie ma mowy o próbie zapanowania nad Bogiem, ogarnięcia Go swoim rozumem.
 
o. Wojciech Jędrzejewski OP
Istnieją w Polsce dwie tendencje w opiniach o młodzieży. Pierwsza to tendencja do idealizowania młodzieży - młodzież szansą społeczeństwa, młodzież naszą nadzieją, młodzi naszą przyszłością. Ma ona swoją starą tradycję, zawsze w młodym pokoleniu dopatrywano się czegoś - za czym tęskniło pokolenie dorosłe, czego nie udało się dokonać pokoleniu schodzącemu...
 
o. Wojciech Jędrzejewski OP
Musimy wydobyć z podziemi i ukazać w pełnym świetle najwartościowsze dzieła sztuki, które pozostawiły nam tysiąclecia chrześcijaństwa w Europie, te liczne drogocenne perły. Musimy posłużyć się nimi jako narzędziami do nawracania nas samych i tych, których wychowujemy. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS